SCENARIUSZ ZAJĘĆ I ZABAW W PRZEDSZKOLU
Data: 05.11.2012 r.
Osoby prowadzące: Ewa Karpińska, Magdalena Knapik
Grupa wiekowa: 4-latki
Temat kompleksowy: Jesienne zabawy
Temat zajęć: Jesienna pogoda
Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności wypowiadania się;
uporządkowanie wiadomości o poszczególnych elementach pogody;
propagowanie zdrowego trybu życia poprzez podejmowanie działań, zapobiegających zmarznięciu i przegrzaniu;
rozwijanie umiejętności prawidłowego dopasowania ubioru do pogody
Cele szczegółowe:
- poznawcze:
odkrywanie cech charakterystycznych dla listopadowej pogody
nazywanie zjawisk atmosferycznych
zapoznanie z treścią opowiadania: „ Kiedy pada deszcz” ( autor nieznany )
dobieranie odpowiednich ubrań do pogody za oknem
zapoznanie z budową parasola
- kształcące:
kształtowanie umiejętności wypowiadania się
kształtowanie sprawności ruchowej
doskonalenie umiejętności naśladowania ruchem „deszczu”
utrwalenie nazw poszczególnych części garderoby
utrwalanie znajomości schematu ciała
rozwijanie reakcji na zmianę tempa w muzyce
doskonalenie analizy wzrokowej
doskonalenie małej motoryki, czynności manualnych
- wychowawcze:
kształtowanie nawyku witania się;
doskonalenie umiejętności zabawy w grupie
wdrażanie dzieci do pracy zespołowej
rozwijanie empatii wśród dzieci
kształcenie umiejętności czekania na swoją kolej
Pomoce dydaktyczne:
ilustracje przedstawiające przygody bohaterów Krainy Zwierzątek (6)
maskotka przedstawiająca Misia Stasia, parasol, szalik, apaszka, rękawiczki, czapka, kurtka przeciwdeszczowa, kurtka jesienna, słomkowy kapelusz, spodnie dresowe, spodnie narciarskie, kalosze, klapki, okulary przeciwsłoneczne, kąpielówki, czepek kąpielowy, krótkie spodenki, podkoszulek, sweterek cienki, sweterek gruby, rajtuzy
tamburyno, płyta CD z nagraniami piosenek i melodii
karta pracy przedstawiająca kontury parasola, wycięte z kolorowych kartek części parasola ( 6 części ), klej, farby plakatowe w niebieskich odcieniach, kredki
Przebieg zajęć/zabawy:
Etapy zajęć/ zabawy | Przebieg zajęć/ zabawy | Cele operacyjne (Dziecko:) |
Obszary |
---|---|---|---|
Powitanie – zabawa „ Witamy nasze części ciała” |
Nauczycielka zaprasza dzieci do koła. Dzieci uważnie słuchają nauczycielki i obserwują czynności przez nią wykonywane. Dzieci próbują włączyć się do zabawy: witamy nasze uszy - dziecko masuje małżowiny uszne od góry do dołu odciągając je delikatnie do tyłu witamy nasze nosy - dziecko prawą ręką pomasuje nosek a lewą przywita ucho (zamiana) witamy nasze nogi - ruchy naprzemienne witamy nasze paluszki - dziecko opuszkami palców dotyka policzka licząc w przód i w tył witamy nasze brzuszki - łaskoczemy brzuszek sąsiada z prawej i lewej strony |
- słucha informacji podawanych przez nauczyciela; - naśladuje ruchy nauczyciela; |
5/4 1/1 |
Opowiadanie pt. Zabawa ruchowa- |
Nauczycielka czyta dzieciom treść opowiadania ( zał. 1) , dzieci wygodnie siedzą na dywanie. Nauczycielka demonstruje dzieciom obrazki ilustrujące treść opowiadania, kolejno przeprowadza pogadankę dotyczącą opowiadania. N. zadaje pytania: Jaka pora roku przybyła do Krainy wesołych zwierzątek? Jak zmieniły się drzewa w Krainie zwierzątek? Co małe zwierzątka zbierały do koszyków? Po co? Jakie zwierzątka występowały Czy zwierzątka były smutne Czy zwierzątka nudziły się podczas deszczu? Co zwierzątka robiły podczas deszczowych dni? Czego obawiali się Dorośli mieszkańcy Krainy Wesołych Zwierzątek? Kto sprawił, że w Krainie przestano obawiać się nadmiaru wody? Czy Wy lubicie, kiedy na dworze pada deszcz? Co można jeszcze robić, kiedy pada deszcz? Nauczycielka dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna z grup staje na środku sali, trzymając oburącz brzeg płachty foliowej- jest to chmura, która opada i unosi się do góry. Pozostałe dzieci to deszcz, siedzą na podłodze, mając chustę nad głowami. Gdy dzieci słyszą dźwięk tamburyna - „deszcz pada”, dzieci ukryte pod chustą wybiegają i poruszają się dokoła trzymających folię. Następuje zamiana ról. |
- uważnie słucha opowiadania; - odpowiada na pytania do tekstu; - wskazuje odpowiednie ilustracje przedstawiające treść opowiadania - reaguje na sygnały słowne - współpracuje z innymi dziećmi; - czerpie radość z uczestnictwa |
14/5 3/1 3/2 3/3 5/4 8/2 |
Wprowadzenie do tematu dostosowania ubioru do pogody – odwiedziny Miśka Staśka. | Nauczycielka zaprasza dzieci do koła. Nagle słychać głośne kaszlenie i stukanie do drzwi. Do sali wchodzi zakatarzony Miś. Ma ze sobą bagaż. Nauczycielka zaprasza Misia do środka koła, pyta dzieci o powód smutnej miny Miśka Staśka. | - uważnie słucha wypowiedzi Misia; - swobodnie się wypowiada; - mówi pełnym zdaniem; |
4/3 |
Zabawa dydaktyczna – „ubieramy Misia”. | Misiek wyciąga z worka wszystkie ubrania i akcesoria, prezentując Dzieci odpowiadają na pytania zadawane przez Misia: „A jak już będzie słońce i będzie gorąco, to co mam ubrać?” „Dlaczego nie mogę założyć dziś kąpielówek? Przecież jest mokro”? „Skoro jest zimno, to najlepiej byłoby ubrać bardzo grube futro. Dlaczego nie mogę założyć właśnie futra?” Prezentacja „nowego” i poprawnego stroju Misia. |
- prawidłowo dopasowuje ubiór do pogody; - prawidłowo nazywa części garderoby; - swobodnie się wypowiada; - mówi pełnym zdaniem; |
11/1 4/2 4/3 3/1 3/2 |
Masażyk – „ Jesień”. | Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka nawiązuje do sytuacji Misia, kiedy to zmarzł i nabawił się kataru. N. proponuje dzieciom masaż, który rozgrzeje ich ( a także Misia ) w najzimniejsze dni. Recytując treść masażyku ( zał.2) prosi dzieci, aby ją uważnie obserwowały i naśladowały jej czynności. |
- naśladuje ruchy nauczyciela; - dba o dobre samopoczucie sąsiada; |
5/4 |
Zabawa ruchowa – „ Głowa, ramiona…” |
Nauczycielka prezentuje dzieciom kolejny sposób na szybkie ogrzanie organizmu. N. włącza płytę CD. Dzieci w rytm muzyki pokazują kolejne części ciała wymienione w piosence, w coraz szybszym tempie demonstrowanym przez N. |
- reaguje na sygnały słowne - reaguje na zmianę tempa w muzyce - prawidłowo wskazuje części ciała |
14/3 |
Praca plastyczna – „ Kolorowy Parasol” |
Nauczycielka demonstruje dzieciom budowę parasola. Następnie każde dziecko otrzymuje puzzle z parasola ( 6 części.) Zadaniem każdego dziecka jest ułożenie swoich puzzli, przyklejenie parasola na kartkę A4 oraz dorysowanie kropli deszczu . Dzieci zamiast pędzla używają swoich paluszków. | - prawidłowo nazywa elementy parasola - łączy rozcięte elementy w całość; - ozdabia parasol - domalowuje krople deszczu - sprząta miejsce pracy |
4/3 9/2 14/2 2/5 |
Podsumowanie zajęć | Misiek Stasiek żegna się z Przedszkolakami, dziękując za okazaną sympatie i wielką pomoc. | - uważnie słucha wypowiedzi Misia - żegna się |
3/1 |
ZAŁĄCZNIKI:
zał.1.
Opowiadanie pt. „ Kiedy pada deszcz”
W Krainie Wesołych Zwierzątek nastała jesień. Drzewa, soczyście zielone latem, teraz zabarwiły się odcieniami złota, żółci i czerwieni. Małe zwierzątka z koszykami
w łapkach chodziły do parku zbierać kasztany i żołędzie, żeby potem zrobić z nich zabawki. Pan Jeż, który codziennie zamiatał zeschłe liście na kupki, z uśmiechem przyglądał się maluchom.– Jak szybko upływa czas – rozmyślał. – Nie tak dawno sam byłem dzieckiem
i zbierałem kasztany, a teraz jestem dziadkiem.Z zadumy wyrwały Pana Jeża dźwięczne głosiki misiów i jego wnuczka – Jeżyka.
Patrzcie na niebo, jak strasznie się zachmurzyło! Zaraz będzie padał deszcz! – wykrzykiwały trochę przestraszone zwierzęta.
I miały rację: Wiatr przygnał wielką, ciemną chmurę i zaczęło padać.
Biegnijmy szybko do domu, bo przemokniemy – powiedział Pan Jeż i cała gromadka na wyścigi pognała do chatki jeży.
Babcia Jeżyka wytarła wszystkich miękkim ręcznikiem i poczęstowała ciepłą herbatą
z sokiem malinowym. Kiedy zwierzątka ogrzały się, zaczęły się zastanawiać, co robić, kiedy pada deszcz.– Gdyby tak założyć kalosze, wziąć parasole i brodzić po kałużach – zaproponował miś.
Wspaniale! – ucieszył się Jeżyk. – Będziemy szukać gąsienic, a potem pójdziemy nad rzekę łowić ryby.
I zrobimy statki z papieru! Ciekawe, kogo statek najdłużej utrzyma się na wodzie – zastanawiał się drugi miś.
Zabawa na deszczu trwała aż do wieczora i przyjaciele rozstali się w doskonałych humorach. Zasypiając, każdy z nich myślał, jak spędzić następny dzień, jeśli będzie padało. Odpowiedź znalazła sie sama – pani Sowa zaprosiła wszystkich na czytanie
baśni.Deszcz nie ustawał i te zwierzęta, których domy znajdowały się w pobliżu rzeki, w głębi serca zaczęły obawiać się tego, że nadmiar deszczu spowoduje przedostanie się wody do spiżarni, gdzie zwierzątka przechowują całe zapasy na zimę.
Dlatego też dorośli mieszkańcy Krainy Wesołych Zwierzątek zebrali się na naradę. Maluchy zaś bawiły się w teatr. Wystawiły sztukę pod tytułem „Przygody korsarza Kotta" z kotkiem Pimpusiem w roli głównej.
Szczęśliwym trafem Jesienny Wiatr przez uchylone okno usłyszał rozmowę zaniepokojonych zwierząt.
Biedacy, boją się nadmiaru deszczu – pomyślał. – A przecież w bajkowej Krainie Wesołych Zwierzątek nikogo nie powinno spotkać nic złego!!
Jesienny Wiatr nabrał powietrza w płuca i z całych sił dmuchnął na deszczowe chmury. Przegonił je aż na drugi koniec świata i znowu zaświeciło słońce.
Małe zwierzęta wyszły na dwór puszczać latawce.
Fajnie było, kiedy padał deszcz! – powiedział miś do Jeżyka.
zał. 2.
masażyk:
„Jesień”
Drzewom we włosy dmucha wiatr,
A deszczyk kropi: kap, kap, kap.
Krople kapią równiuteńko,
Szepczą cicho: „mój maleńki,
Śpij już, śpij, śpij, już śpij, już śpij...”
Leci listek, leci przez świat
Gdzieś tam na ziemię cicho spadł.
Leci drugi, leci trzeci,
Biegną zbierać listki dzieci.
No, a potem wszystkie liście
Układają w piękne kiście.
Dziecko jest zwrócone do nas plecami, dmuchamy w jego włosy.
delikatnie opukujemy jego plecy; głaszczemy dziecko po włosach i ramionach;
wodzimy opuszkami po plecach dziecka;
lekko naciskamy je w jednym miejscu;
wędrujemy opuszkami palców dwa razy; szybko, z wyczuciem stukamy wszystkimi palcami;
głaszczemy dziecko po plecach.
zał.3.
KOLOROWY PARASOL – szablon