Konspekt z lekcji języka polskiego
Aneta Baranowska 13. 12. 2011 r.
Klasa VI b
Temat: Co może pisarz? Wyznania W. Szymborskiej w wierszu „Radość pisania”.
Czas realizacji: 45 minut
I Cele:
Ogólne
kształcenie umiejętności analizy interpretacji utworu lirycznego.
Szczegółowe
Uczeń:
potrafi wyszukać w tekście informacje, kierując się poleceniem
umie własnymi słowami odtworzyć treść wiersza
potrafi wymienić cechy, jakie charakteryzują poetę
tworzy mapę myśli
poznaje twórczość W. Szymborskiej
II Metody:
podająca: pogadanka
problemowa (aktywizująca): burza mózgów, mapa mentalna
praktyczna: praca z tekstem
III Formy pracy:
jednostkowa
zbiorowa
IV Środki dydaktyczne:
podręcznik, „Język polski. Między nami. Podręcznik dla klasy czwartej szkoły podstawowej”, A. Łuczak, A. Murdzek.
V Przebieg lekcji:
Wprowadzenie
Powitanie uczniów.
Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie pracy domowej.
Prowadzący pyta uczniów:
Jak myślicie, kto to pisarz?(Przykładowa odpowiedź: Pisarz to ktoś, kto ma bujną wyobraźnię; pisarz to osoba, która ma dar opisywania rzeczywistości).
Czy każdy człowiek, który w swoim życiu coś napisał może być pisarzem?
(Przykładowa odpowiedź: Nie każdy, pisarz musi mieć talent i umiejętności).
Co może pisarz? (Przykładowa odpowiedź: Może kreować własny świat; odwzorowywać na kartkach książki prawdę życia; sprawić, że opisany świat będzie nieśmiertelny).
Zapisanie tematu lekcji: Co może pisarz? Wyznania W. Szymborskiej w wierszu „Radość pisania”.
Głośne czytanie wiersza Wisławy Szymborskiej „Radość pisania” i jego analiza.
Dzieci jeszcze raz czytają w ciszy wiersz i podkreślają te fragmenty,
które mówią o polowaniu na sarnę i o pisaniu. Nauczyciel zadaje klasie następujące pytania:
- Co jest właściwym tematem wiersza?(Przykładowa odpowiedź: Ukazanie możliwości poety, stworzenie własnego świata i rządzenia nim wedle własnych zasad)
- Co znaczą wyrażenia: Napisana sarna, Napisany las? (Przykładowa odpowiedź: Stworzone, powołane do życia przez pisarza)
- Co to znaczy, że sarna ma pożyczone z prawdy nóżki? (Przykładowa odpowiedź: Jest opisem rzeczywistości)
- Ile trwa okamgnienie? A pisarz? Jak rozumie ten termin ile dla niego może on trwać?(Przykładowa odpowiedź: To czas tak krótki, jak mrugnięcie oka; chwila, moment; dla pisarza będzie ono trwać tak długo jak on zechce)
Uczniowie wspólnie z nauczycielem odpowiadają na pytanie 2 na stronie 144 w podręczniku. (Treść polecenia: Co jest treścią wiersza? Odpowiadając zastosuj wybrane wyrażenia: świat przedstawiony, zależność świata przedstawionego od pisarza, rola wyobraźni, stwarzanie nieśmiertelnego życia, rzeczywistość stworzona przez pisarza, proces tworzenia, trud pisania, wola twórcy, fikcja literacka. Powołaj się na odpowiednie wersy).
Nauczyciel prosi, by uczniowie zaznaczyli ołówkiem te fragmenty wiersza, które ujawniają osobę mówiącą. Pytanie: Co możemy o niej powiedzieć?
(Przykładowa odpowiedź: Ta osoba włada światem fikcyjnym, czuje z tego radość).
Klasa przy pomocy nauczyciela tworzy mapę mentalną, która da uczniom odpowiedź czym jest tytułowa „Radość pisania” (załącznik 1).
Zadanie pracy domowej: Przygotuj ilustrację do wiersza W. Szymborskiej „Radość pisania”.