PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA
IM. STANISŁAWA STASZICA
W PILE
INSTYTUT POLITECHNICZNY
Zakład Budownictwa
FUNDAMENTOWANIE
Temat:
Projekt wykonania stopy fundamentowej.
Arkadiusz Michalski
Budownictwo stacjonarne
III rok, V semestr
Rok akademicki 2011/2012
Schemat
Parametry techniczne gruntu.
Lp. | Nazwa gruntu | Symbol gruntu | Stopień zagęszczania gruntu ID | Stopień plastyczności gruntu IL | Gęstość objętościowa ρ |
Kąt tarcia wewnętrznego ϕ | Spójność gruntu c |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Piasek średni | Ps | 0,5 | 1,90 | 34,0 | ||
2 | Pył | π | 0,3 | 2,00 | 19,8 | 35,1 | |
3 | Piasek średni | Ps | 0,66 | 1,85 | 35,0 |
Wyznaczenie parametrów siła działających na projektowany fundament.
Założenia projektu:
M= 160 kNm
P= 0,9 MN
H= 90 kN
Mr = 160 ⋅ 1, 2 = 192kNmPr = 0, 9 ⋅ 1, 2 = 1, 08MN = 108kNHr = 90 ⋅ 1, 2 = 108kN
Wymiary podstawy fundamentu.
Wstępne wymiary fundamentu przyjęto jako stopę fundamentową prostokątną o wymiarach B= 2,7 m i L= 2,4 m.
Przyjęto, że głębokość posadowienia mierzona od najmniejszego poziomu terenu wynosi Dmin= 0,8 m.
Qr ≤ m ⋅ Qf
$${Q_{r} = P_{r} + G_{r}}{G_{r} = G^{n} \cdot 1,2}{\gamma_{sr} = 20,25\frac{\text{kN}}{m^{3}}}{G^{n} = B \cdot L \cdot D_{\min} \cdot \gamma_{sr} = 2,7 \cdot 2,4 \cdot 0,8 \cdot 20,25 = 104,976\text{kN}}{G_{r} = 104,976 \cdot 1,2 = 125,971\text{kN}}{Q_{r} = 1080 + 125,971 = 1205,971}$$
$$e_{B} = \frac{M_{r} \pm H_{r} \cdot D_{\min}}{Q_{r}} = \frac{192 + 108 \cdot 0,8}{1205,971} = 0,23085 = 0,231m$$
$${\overset{-}{B} = B - 2 \cdot e_{B} = 2,7 - 2 \cdot 0,231 = 2,238m}{\overset{-}{L} = L - e_{L} = 2,4;e_{L} = 0}$$
φr = 34o ⋅ 0, 9 = 30, 6o⋅
ND= 18,95
NC= 31,52
NB= 8,01
$${tg\delta = \frac{H_{r}}{Q_{r}} = \frac{108}{1205,971} = 0,08955}{tg\varphi = tg{30,6}^{o} = 0,5913984}{\frac{\text{tgδ}}{\text{tgφ}} = \frac{0,08955}{0,5913984} = 0,1514208}$$
iB= 0,58
iD= 0,7
iC= 0,75
$${\rho_{\text{Ps}}^{r} = 1,90 \cdot 0,9 = 1,71\frac{t}{m^{3}}}{\rho_{\pi}^{r} = 2,00 \cdot 0,9 = 1,8\frac{t}{m^{3}}}{\rho_{\text{Ps}}^{r} = 1,85 \cdot 0,9 = 1,665\frac{t}{m^{3}}}{\rho_{D} = \frac{1,71 \cdot 0,8}{0,8} = 1,71\frac{t}{m^{3}}}{\rho_{B} = \frac{1,71 \cdot 0,7 + 1,8 \cdot 2,20}{2,9} = 1,91\frac{t}{m^{3}}}$$
$${Q_{f} = 2,238 \cdot 2,4 \cdot \left( 1 + 0,3 \cdot \frac{2,238}{2,4} \right)\ 31,52 \cdot 0 \cdot 0,75}{+ \left( 1 + 1,5\frac{2,238}{2,4} \right) \cdot 18,95 \cdot 1,71 \cdot 9,81 \cdot 0,8 \cdot 0,7 + (1 - 0,25 \cdot \frac{2,238}{2,4}) \cdot 8,01 \cdot 1,91 \cdot 9,81 \cdot 2,238 \cdot 0,58 = 3096,056875\text{kN}}$$
Qr ≤ m ⋅ Qf
$${Q_{r}' = Q_{r} \cdot \overset{-}{B}' \cdot \overset{-}{L}' \cdot h \cdot \rho_{\text{Ps}} \cdot g}{\overset{-}{B}' = B + b}{\overset{-}{L}' = L + b}$$
$$b = \frac{0,7}{3} = 0,23m$$
$${\overset{-}{B}' = 2,7 + 0,23 = 2,93m}{\overset{-}{L}' = 2,4 + 0,23 = 2,63m}$$
Qr′=1205, 971 + 2, 93 ⋅ 2, 63 ⋅ 0, 7 ⋅ 1, 90 ⋅ 9, 81 = 11306, 512189kN
$${\overset{-}{B}' = B' - 2e_{B}'}{\overset{-}{L}' = L' - 2e_{L}'}{e_{B}' = \frac{Q_{r} \cdot e_{B} \pm H_{r} \cdot h}{Q_{r^{'}}} = \frac{1205,971 \cdot 0,231 + 108 \cdot 0,7}{1306,512189} = 0,271098m}{e_{L}' = 0}{\rho_{D}^{r} = 1,71\frac{t}{m^{3}}}{\rho_{B}^{r} = \frac{1,71 \cdot 0,7 + 1,8 \cdot 3,7 + 1,665 \cdot 1,3}{5,7} = 1,758158 = 1,76\frac{t}{m^{3}}}$$
φπ = 19, 8o ⋅ 0, 9 = 17, 82o
ND= 5,26
NC= 13,10
NB= 1,04
$${tg\delta = \frac{H_{r}}{Q_{r'}} = \frac{108}{1306,512189} = 0,08266}{tg\varphi = tg{17,82}^{o} = 0,32145}{\frac{\text{tgδ}}{\text{tgφ}} = \frac{0,08266}{0,32145} = 0,257147}$$
iB= 0,45
iD= 0,58
iC= 0,55
Cur = 35, 1 ⋅ 0, 9 = 31, 59kPa
$${Q_{f}' = 2,238 \cdot 2,4 \cdot (1 + 0,3 \cdot \frac{2,238}{2,4}) \cdot 13,10 \cdot 31,59 \cdot 0,8}{+ (1 + 1,5\frac{2,238}{2,4}) \cdot 5,26 \cdot 1,71 \cdot 9,81 \cdot 0,8 \cdot 0,55}$$
Qr′ = m ⋅ Qf′1306, 512189 ≤ 6359, 1469kN
Sprawdzenie stanu granicznego użytkowania.
$${S_{i} = S'_{i} + S''_{i}}{S_{i}' = \frac{\sigma_{\text{zdi}} \cdot h_{i}}{M_{\text{oi}}}}{S''_{i} = \lambda \cdot \frac{\sigma_{\text{zsi}} \cdot h_{i}}{M_{i}}}$$
Obliczanie naprężenia.
σzp = ∑ρi ⋅ g ⋅ hi = ∑γi ⋅ hi
$${0,3 \cdot \sigma_{\text{zp}}^{1} = 8,55\frac{\text{kN}}{m^{2}}}{0,3 \cdot \sigma_{\text{zp}}^{2} = 30,75\frac{\text{kN}}{m^{2}}}{0.3 \cdot \sigma_{\text{zp}}^{3} = 43,515\frac{\text{kN}}{m^{2}}}$$
σzs = D ⋅ γ ⋅ η
σzd = (q − D ⋅ γ)⋅η
$${\beta = \frac{M_{o}}{M}}{\beta_{\text{Ps}} = 0,8}{\beta_{\pi} = 0,5}{\beta_{\text{Ps}} = 0,8}$$
$${M = \frac{M_{o}}{\beta}}{M_{o}^{\text{Ps}} = 60000kPa}{M_{o}^{\pi} = 12000kPa}{M_{o}^{\text{Ps}} = 72000kPa}$$
$$q = \frac{{Q'}_{r}}{B \cdot L}:1,2 = \frac{1306,512189}{2,7 \cdot 2,4}:1,2 = 168,0185\frac{\text{kN}}{m^{2}}$$
S ≤ Sdop0, 8 ≤ 5 ÷ 15cm