A. Styk uniwersalny
1. Ustalenie klasy przekroju i wyznaczenie nośności MR i VR:
a) Połączenia spawane:
I 140 PE
Stal St3S
b) Charakterystyka przekroju I 140 PE:
A = 16,40 cm2
h = 140 mm
bf = 73 mm
tf = 6,9 mm
tw = 4,7 mm
r= 7 mm
Ix = 541 cm4
Wx = 77,3 cm3
c) Charakterystyka stali St3S:
Rm = 375 MPa
Re = 235 MPa
fd = 215 MPa
d) Sprawdzenie klasy przekroju:
$\varepsilon = \sqrt{\frac{215}{f_{d}}}$ $\varepsilon = \sqrt{\frac{215}{215}} = 1$
66ε = 66
70ε = 70
$$\lambda_{p} = \frac{h_{sr}}{t_{w}} = \frac{h - 2 \bullet t_{f} - 2 \bullet r}{t_{w}} = \frac{140 - 2 \bullet 6,9 - 2 \bullet 7}{4,7} = 23,87$$
λp = 23, 87 < 66ε = 66
λp = 23, 87 < 70ε = 70
Przekrój jest klasy pierwszej zarówno na zginanie jak i na ścinanie.
e) Obliczanie nośności przekroju:
MR = αp • Wx • fd αp = 1 $f_{d} = 215\ MPa = 21,5\frac{\text{kN}}{\text{cm}^{2}}$
MR = 1 • 77, 3 • 21, 5 = 1 661, 95 kNcm = 16, 62 kNm
VR = 0, 58 • φgr • Av • fd φgr = 1
Av = hsr • tw hsr = h − 2 • tf − 2 • r
Av = (140 − 2 • 6, 9 − 2 • 7)•4, 7 = 527, 34 mm2 = 5, 27 cm2
VR = 0, 58 • 1 • 5, 27 • 21, 5 = 65, 72 kN
2. Określenie obciążeń przypadających na styk:
M = 0, 7 • MR = 11, 63 kNm
V = 0, 3 • VR = 19, 72 kN
3. Ustalenie wymiarów blach styku (nakładek i przykładek):
Nakładki:
a) górna
bng = bf − 2 • 9 = 55 mm
Ang = And ≥ Apas
Apas = bf • tf = 73 • 6, 9 = 503, 7 mm2
Ang = bng • tng ≥ 503, 7 mm2
$t_{\text{ng}} \geq \frac{503,7}{b_{\text{ng}}} = \frac{503,7}{55} = 9,15\ mm$
Przyjęto: tng = 10 mm
bng = 55 mm
b) dolna
bnd = bf + 2 • 8, 5 = 90 mm
And = Ang ≥ Apas
Apas = 503, 7 mm2
And = bnd • tnd ≥ 503, 7 mm2
$t_{\text{nd}} \geq \frac{503,7}{b_{\text{nd}}} = \frac{503,7}{90} = 5,60\ mm$
Przyjęto: tnd = 6 mm
bnd = 90 mm
Przykładki:
$$a = \frac{b_{f} - t_{w}}{2} = \frac{73 - 4,7}{2} = 34,15\ mm$$
b = 10 • cos 60 = 5 mm
h2 = 10 • sin 60 ≥ 8, 66 mm
h1 = (a + b)•tg 30 = 22, 60 mm
Hprzerwy = h1 + h2 ≥ 31, 26 mm
Hp ≤ 126, 2 − 2 • Hprzerwy = =63, 67 mm
Przyjęto: Hp = 60 mm
2 • Ip ≥ Isr
$$2 \bullet \frac{g_{p} \bullet H_{p}^{3}}{12} \geq \frac{t_{w} \bullet h_{sr}^{3}}{12}$$
$$g_{p} \geq \frac{t_{w} \bullet h_{sr}^{3}}{2 \bullet H_{p}^{3}} = 13,27\ mm$$
Przyjęto: gp = 15 mm
a) sprawdzenie doboru przykładek i nakładek:
Wn + Wp ≥ Wx
$I_{n} = \frac{b_{\text{ng}} \bullet g_{\text{ng}}^{3}}{12} + b_{\text{ng}} \bullet g_{\text{ng}} \bullet {( - 7,5)}^{2} + \frac{b_{\text{nd}} \bullet g_{\text{nd}}^{3}}{12} + b_{\text{nd}} \bullet g_{\text{nd}} \bullet {7,3}^{2}$
$I_{n} = \frac{5,0 \bullet 1^{3}}{12} + 5,0 \bullet 1 \bullet {( - 7,5)}^{2} + \frac{9,0 \bullet {0,6}^{3}}{12} + 9,0 \bullet 0,6 \bullet {(7,3)}^{2} = 569,59\ \text{cm}^{4}$
$I_{p} = 2 \bullet \frac{g_{p} \bullet H_{p}^{3}}{12} = 2 \bullet \frac{1,5 \bullet {6,0}^{3}}{12} = 54\ \text{cm}^{4}$
$W = \frac{I}{y_{\max}};$ ymax n = 8 cm; ymax p = 3 cm
$W_{n} = \frac{I_{n}}{y_{\text{max\ n}}} = \frac{596,09}{8} = 74,51\ \text{cm}^{3}$
$W_{p} = \frac{I_{p}}{y_{\text{max\ p}}} = \frac{58,34}{3} = 19,45\ \text{cm}^{3}$
Wx = 77, 3 cm3
74, 51 cm3 + 19, 45 cm3 ≥ 77, 3 cm3
93, 96 cm3 ≥ 77, 3 cm3
b) rozdział momentów:
M = 1163 kNcm; $\frac{M}{I_{n + p}} = \frac{M_{p}}{I_{p}} = \frac{M_{n}}{I_{n}}$
$M_{n} = \frac{M \bullet I_{n}}{I_{n + p}} = 1062,29\ kNcm$
$M_{p} = \frac{M \bullet I_{p}}{I_{n + p}} = 100,71\ kNcm$
4. Wyznaczenie liczby i wymiarów łączników nakładek i przykładek:
a) siły działające na nakładki:
$N = \frac{M_{n}}{h} = \frac{1062,29}{14} = 75,88\ kN$
b) dobór spoin na nakładki:
a) grubość
0, 2 • t1 ≤ a1 ≤ 0, 7 • t2 t2 < t1
t1 = 1 cm
t2 = 0, 6 cm
0, 2 • 1 ≤ a1 ≤ 0, 7 • 0, 6
0, 2 ≤ a1 ≤ 0, 42
Przyjęto: a1 = 3 mm
b) długość (αII = 0, 8)
10 • a1 ≤ l1 ≤ 100 • a1 l1 > 4 cm
3 cm ≤ l1 ≤ 30 cm l1 ≥ b = 7, 3 cm
$$l_{\min} \geq \frac{N}{\sum_{}^{}{a \bullet \alpha_{\text{II}} \bullet f_{d}}} = \frac{75,67}{2 \bullet 0,3 \bullet 0,8 \bullet 21,5} = 7,33\ cm$$
Przyjęto: l1 = 10 cm
c) dobór spoin na przykładki:
0, 2 • t1 ≤ a ≤ 0, 7 • t2 t2 < t1
t1 = 14 mm
t2 = 4, 7 mm
0, 2 • 14 ≤ a ≤ 0, 7 • 4, 7
2, 8 ≤ a ≤ 3, 29
Przyjęto: a = 3 mm
Środek ciężkości:
$$e = \frac{\sum_{}^{}S_{y}}{\sum_{}^{}A} = \frac{0,3 \bullet 6,0 \bullet (\frac{0,3}{2} + \frac{5}{2})}{0,3 \bullet (6,0 + 2 \bullet 5)} = 0,99\ cm$$
$I_{x} = 2 \bullet \lbrack\frac{5 \bullet {0,3}^{3}}{12} + 5 \bullet 0,3{\bullet (\frac{6,0}{2} + \frac{0,3}{2})}^{2}\rbrack + \frac{0,3 \bullet {6,0}^{3}}{12} = 35,19\ \text{cm}^{4}$
$$I_{y} = 2 \bullet \lbrack\frac{0,3 \bullet 5^{3}}{12} + 5 \bullet 0,3{\bullet e}^{2}\rbrack + \frac{6,0 \bullet {0,3}^{3}}{12} + 6,0 \bullet 0,3 \bullet {(\frac{5}{2} + \frac{0,3}{2} - e)}^{2} = 14,16\ \text{cm}^{4}$$
Io = Ix + Iy = 35, 19 + 14, 16 = 49, 35 cm4
$$M = \frac{M_{p} + V \bullet x}{2} = \frac{103,68 + 19,72 \bullet (2,5 + e)}{2} = 86,25\ kNcm$$
$$V_{\text{obl}} = \frac{V}{2} = \frac{19,72}{2} = 9,86\ kN$$
5. Sprawdzenie naprężeń:
$$\tau = \sqrt{{(\tau_{M}^{x})}^{2} + {(\tau_{M}^{y} + \tau_{p})}^{2}} \leq \alpha_{|} \bullet f_{d}$$
$$\tau_{M}^{x} = \frac{M \bullet y_{1}}{I_{o}} = \frac{86,25 \bullet (\frac{6,0}{2} + \frac{0,3}{2})}{49,35} = 5,51\ \frac{\text{kN}}{\text{cm}^{2}}$$
$$\tau_{M}^{y} = \frac{M \bullet x_{1}}{I_{o}} = \frac{86,25 \bullet (\frac{5}{2} + e)}{49,35} = 6,10\ \frac{\text{kN}}{\text{cm}^{2}}$$
$$\tau_{p} = \frac{V_{\text{obl}}}{\sum_{}^{}\text{al}} = \frac{9,86}{0,3 \bullet (2 \bullet 5 + 6,0)} = 2,05\ \frac{\text{kN}}{\text{cm}^{2}}$$
$$\tau = 9,84\ \frac{\text{kN}}{\text{cm}^{2}} \leq 0,9 \bullet 21,5$$
$$9,84\ \frac{\text{kN}}{\text{cm}^{2}} \leq 19,35\frac{\text{kN}}{\text{cm}^{2}}$$
B. Połączenie na śruby
1. Ustalenie wymiarów blach styku (nakładek i przykładek):
nakładki:
bn = bf = 73 mm Przyjęto: bn = 75 mm
tn = tf = 6, 9 mm tn = 7 mm
Ang = And ≥ Apas
7, 5 • 0, 7 ≥ 7, 3 • 0, 69
5, 25 cm2 ≥ 5, 04 cm2
przykładki:
hp = h − 2 • tf − 2 • r
hp = 140 − 2 • 6, 9 − 2 • 7 = 112, 2 mm
Przyjęto: hp = 110 mm
2 • Ip ≥ Isr
$$2 \bullet \frac{t_{p} \bullet h_{p}^{3}}{12} \geq \frac{t_{w} \bullet h_{sr}^{3}}{12}\ \ \ \ \ \ \ \rightarrow \ \ \ \ \ \ \ \ \ t_{p} = \frac{t_{w} \bullet h_{sr}^{3}}{2 \bullet h_{p}^{3}}$$
$$t_{p} = \frac{{4,7 \bullet 112,2}^{3}}{2 \bullet 105^{3}} = 2,87\ mm$$
Przyjęto: tp = 3 mm
sprawdzenie przykładek i nakładek:
Ip + In ≥ Ix
$$I_{p} = 2 \bullet \frac{t_{p} \bullet h_{p}^{3}}{12} = 2 \bullet \frac{0,3 \bullet {10,5}^{3}}{12} = 57,88\ \text{cm}^{4}$$
$$I_{n} = 2 \bullet \lbrack\frac{b_{n} \bullet t_{n}^{3}}{12} + t_{n} \bullet b_{n} \bullet {(\frac{h}{2} + \frac{t_{n}}{2})}^{2}\rbrack = 2 \bullet \lbrack\frac{7,5 \bullet {0,7}^{3}}{12} + 7,5 \bullet 0,7 \bullet {(\frac{14}{2} + \frac{0,7}{2})}^{2}\rbrack = 567,67\ \text{cm}^{4}$$
57, 88 + 567, 67 ≥ 541
625, 55 cm4 ≥ 541 cm4
rozdział momentów:
$$M_{n} = \frac{M \bullet I_{n}}{I_{n + p}} = 1062,29\ kNcm$$
$$M_{p} = \frac{M \bullet I_{p}}{I_{n + p}} = 100,71\ kNcm$$
przyjęcie śrub:
Przyjęto śruby M10 klasy 4.6 SRv = 14, 1 kN
rozkład śrub na nakładkach:
$$N = \frac{M_{n}}{h} = \frac{1062,29}{14} = 75,88\ kN$$
$$n = \frac{N}{S_{\text{Rv}}} = \frac{75,88}{14,1} = 5,38$$
Przyjęto: n = 6
a1, a2 ≥ 1, 5 • d → a1, a2 ≥ 15 mm → Przyjeto : a1, a2 = 20 mm
a, a3 ≥ 2, 5 • d → a, a3 ≥ 25 mm → Przyjeto : a1, a2 = 35 mm
sprawdzenie na docisk:
$S_{\text{Rb}} = \alpha \bullet f_{d} \bullet d \bullet \sum_{}^{}t$
$$f_{d} = 215\ MPa = 21,5\ \frac{\text{kN}}{\text{cm}^{2}}$$
d = 1, 0 cm
$$\sum_{}^{}t = 0,69\ cm$$
$$\alpha = min\left\{ \begin{matrix}
\frac{a_{1}}{d} = \frac{20}{10} = 2 \\
\frac{a}{d} - \frac{3}{4} = \frac{35}{10} - \frac{3}{4} = 2,75 \\
\end{matrix} = 2 \right.\ $$
SRb = 2 • 21, 5 • 1 • 0, 69 = 29, 67 kN
$$S_{R} = min\left\{ \begin{matrix}
S_{\text{Rv}} \\
S_{\text{Rb}} \\
\end{matrix} = \right.\ S_{\text{Rv}} = 14,1\ kN$$
FRj = n • η • SR
$$0,75 \leq \eta = 1 - \frac{l - 15 \bullet d}{200 \bullet d} \leq 1$$
η = 1
FRj = 6 • 1 • 14, 1 = 84, 6 kN ≥ N = 75, 88 kN
Warunek spełniony
rozmieszczenie śrub na przykładkach:
Przyjmuję 6 śrub (n=6) M10 klasy 4,6
a1, a2 ≥ 1, 5 • d → a1, a2 ≥ 15 mm → Przyjeto : a1, a2 = 25 mm
a, a3 ≥ 2, 5 • d → a, a3 ≥ 25 mm → Przyjeto : a1, a2 = 30 mm
Mo = Mp + V • r = 100, 71 + 19, 72 • 4 = 179, 59 kNm
SRv = 2 • 14, 1 = 28, 2 kN
$S_{\text{Rb}} = \alpha \bullet f_{d} \bullet d \bullet \sum_{}^{}t$
$$f_{d} = 215\ MPa = 21,5\ \frac{\text{kN}}{\text{cm}^{2}}$$
d = 1, 0 cm
$$\sum_{}^{}t = 0,47\ cm$$
$$\alpha = min\left\{ \begin{matrix}
\frac{a_{1}}{d} = \frac{25}{10} = 2,5 \\
\frac{a}{d} - \frac{3}{4} = \frac{30}{10} - \frac{3}{4} = 2,25 \\
\end{matrix} = 2 \right.\ ,25$$
SRb = 2, 25 • 21, 5 • 1 • 0, 47 = 22, 74 kN
$$S_{R} = min\left\{ \begin{matrix}
S_{\text{Rv}} \\
S_{\text{Rb}} \\
\end{matrix} = \right.\ S_{\text{Rb}} = 22,74\ kN$$
FRj = n • η • SR
$$0,75 \leq \eta = 1 - \frac{l - 15 \bullet d}{200 \bullet d} \leq 1$$
η = 1
FRj = 6 • 1 • 22, 74 = 136, 44 kN ≥ N = 75, 88 kN
Warunek spełniony
$S = \sqrt{{(S_{M}^{y} + S_{V})}^{2} + {(S_{M}^{x})}^{2}} \leq \alpha \bullet f_{d}$
$$\sum_{}^{}r^{2} = 4 \bullet {(\sqrt{3^{2} + 3^{2}})}^{2} + 2 \bullet {1,5}^{2} = 76,5\ \text{cm}^{2}$$
$$S_{M}^{y} = \frac{M_{o}}{\sum_{}^{}r^{2}} \bullet x = \frac{179,59\ }{76,5} \bullet 1,5 = 3,52\ kN$$
$$S_{M}^{x} = \frac{M_{o}}{\sum_{}^{}r^{2}} \bullet y = \frac{179,59\ }{76,5} \bullet 3 = 7,04\text{\ kN}$$
$$S_{v} = \frac{V_{o}}{n} = \frac{19,72}{6} = 3,29\ kN$$
$S = \sqrt{{(3,52 + 3,29)}^{2} + {(7,04)}^{2}} \leq S_{\text{Rb}}$
S = 14, 12 kN ≤ 22, 74 kN
Warunek spełniony
sprawdzenie osłabienia przekroju:
nakładki
An = 0, 69 • 7, 5 = 5, 18 cm2
Anet = 5, 18 − 2 • 1, 1 • 0, 69 = 3, 66 cm2
$\Psi_{\text{otw}} = \frac{A_{\text{net}} \bullet 0,8 \bullet R_{m}}{A_{n} \bullet R_{e}} = \frac{3,66 \bullet 0,8 \bullet 40}{5,18 \bullet 24} = 0,94\ $ wystąpi osłabienie
$$\tau = \frac{V}{A} = \frac{19,72}{5,18} = 3,81\ \frac{\text{kN}}{\text{cm}^{2}}$$
$$\tau_{e} = \frac{\text{Vτ}}{\Psi_{\text{otw}}} = \frac{3,81}{0,94} = 4,05\ \frac{\text{kN}}{\text{cm}^{2}} \leq 0,58 \bullet f_{d} = 12,47\ \frac{\text{kN}}{\text{cm}^{2}}$$
przykładki
Ap = 0, 47 • 11 = 5, 17 cm2
Anet = 5, 17 − 2 • 1, 1 • 0, 47 = 4, 14 cm2
$$A_{\Psi} = \frac{A_{\text{net}} \bullet 0,8 \bullet R_{m}}{R_{e}} = \frac{4,14 \bullet 0,8 \bullet 40}{24} = 5,52\ \text{cm}^{2}\ $$
$\frac{A_{\Psi}}{A_{p}} = \frac{5,52}{5,17} = 1,07\ $ osłabienie nie wystąpi