Joanna Reczka 27.09.2013
Scenariusz zajęć zintegrowanych w przedszkolu.
Blok tematyczny: Jesień daje nam owoce.
Temat dnia: Czy wszystkie owoce pochodzą z naszego kraju? Zapoznanie z treścią wiersza pt.
„Wesołe owoce”.
Grupa: 4-latki
Cele ogólne:
- zapoznanie z nazwami owoców egzotycznych,
- wdrażanie do prawidłowej reakcji na sygnał dany przez nauczyciela.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha z uwagą treści wiersza,
- wypowiada się na określony temat,
- potrafi odgadywać zagadki,
- reaguje na sygnały dawane przez nauczyciela,
- wykonuje polecenia nauczyciela,
- potrafi wykonać prace plastyczną.
Metody:
-oglądowa,
- słowna,
- czynna.
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- treść wiersza pt. „Wesołe owoce”. Załącznik nr 1,
- sylwety owoców,
- tamburyn,
- treści zagadek. Załącznik nr2,
- praca plastyczna karta pracy.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel mówi:
Witam wszystkie dzieci które lubią bawić się:
-zabawkami pluszowymi,
-lalkami szmacianymi,
-wózkiem z kącika lalek,
-itp.
2. Zaproszenie dzieci do wysłuchania wiersza pt. „Wesołe owoce”
Załącznik nr 1.
3. Rozmowa na temat wiersza kierowana pytaniami:
- O czym był wiersz?
- Czy wszystkie owoce wymienione w wierszu pochodzą z naszego kraju?
- Które owoce pochodzą z naszego kraju?
- Jakie owoce zostały wymienione w wierszu?
- Czy wszystkie owoce są słodkie?
- Jakie owoce są kwaśne?
4. Zagadki o owocach.
Nauczyciel czyta zagadki:
Załącznik nr 2.
5. Zabawa ruchowa „Owoce spadają z drzewa”.
Dzieci maszerują po sali przy dźwiękach muzyki, gdy muzyka milknie, dzieci opadają dywan i turlają się na dywanie
6. Zabawa orientacyjno-porządkowa „”
Dzieci dostają od nauczyciela sylwety owoców egzotycznych, nauczyciel rozwiesza w sali sylwety owoców. Przy dźwiękach tamburynu maszerują po sali, gdy tamburyn ucichnie dzieci ustawiają się przy takich samych owocach jakie mają zawieszone na szyi. Następnie dzieci wykonują polecenia dawane przez nauczyciela np. pomarańcze podskakują, cytryny kucają, banany obracają się. Przy ponownym uruchomieniu muzyki nauczyciel zmienia położenie sylwet owoców, taką zmianę powtarzamy kilka razy.
7. Praca plastyczna karta pracy.
Załącznik nr 1.
Wiersz pt. „Wesołe owoce”
By dziecko miało zdrowie i siły
owoce w rządku się ustawiły:
nektaryna tak zaczyna:
-Trele morele, ja się nie dzielę!
- A mnie zjedz z rana- poprosił banan
- Czy to jest sprzeczka?- pyta porzeczka
- Tutaj jest zgoda- rzecze jagoda
Po czym do skrzynki
gdzie mandarynki
wpadło jabłuszko
- Posuń się gruszko!
ale grusza się obrusza...
płacze borówka:
- Mnie boli główka
- Ten owoc zsiniał- krzyczy brzoskwinia
- Ja jestem zdrowa- na to węgierka
ale niepewnie po wszystkich zerka
- Lepiej na ławę daj kosz truskawek
-Tylko nie przy nas - prosi jeżyna
- Nic mnie nie zdziwi- odrzekło kiwi
patrząc jak tańczy nóż w pomarańczy
Załącznik nr 2.
Zagadki o owocach.
1. Ładnie pachną żółtą skórką,
kwaśny mają smak.
Zawierają witaminy,
każdy wie, że to … (cytryna).
2. Owoc jest to egzotyczny,
ma swój fanklub bardzo liczny,
swawolnych małpek gromada
codziennie się nim zajada. (banan)
3. Pomarańczowa marchew jest.
I ta, chociaż okrągła, też! (pomarańcza)
4.Od literki „M”
nazwę swą zaczyna.
Ma skórkę włochatą
lecz to nie malina. (morela)
5. Choć bardzo dojrzały,
zielony jest cały.
Olbrzymi jak głowa.
Słodki miąższ czerwony
w swoim wnętrzu chowa. (arbuz)
6. Od pomarańczy mniejsza,
w chropowatej skórce.
Mama słodką kupuje
synowi i córce. (mandarynka)
7. Skórka jak aksamit,
miąższ soczysty wielce.
Gdy ugryziesz trochę,
zaraz zechcesz więcej, (brzoskwinia)