rozwijanie mowy dialogowej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

  1. DATA: 12.05.2008

  2. GRUPA WIEKOWA: 6 –latki

  3. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:

Rozwijanie umiejętności prowadzenia dialogu z zastosowaniem zdań pytających i oznajmujących

  1. TEMAT ZAJĘĆ:

Rozwijanie mowy dialogowej w trakcie wspólnego przygotowania kanapek
i tortu.

  1. CELE ZAJĘĆ:

    1. Dziecko podejmuje współpracę w grupie rówieśniczej w związku
      z przyrządzeniem kanapek i tortu

    2. Dziecko formułuje pytania w związku z wykonywaniem czynności przyrządzenia kanapek i tortu

    3. Dziecko udziela odpowiedzi na pytania rówieśników w związku
      z wykonaniem kanapek i tortu

    4. Dziecko przestrzega podstawowych zasad związanych z kulturą prowadzenia dialogu.

  2. METODY PRACY:

    1. Słowne:

      1. rozmowa

      2. instrukcje

    2. Oglądowe:

      1. pokaz

    3. Praktycznego działania

      1. metoda ćwiczeniowa

  3. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

dżem

galaretka

lizaki

sól, pieprz

plastikowe łyżki i noże

marchewka

ogórki

pomidory

ogórki

masło

nutella

rodzynki

kolorowy cukier

biszkopt

bagietki

bita śmietana (twarożek)

metalowe noże

ananasy

  1. LITERATURA:

    • Cyrański, Kwaśniewska „Moje przedszkole”. Program wychowania przedszkolnego DKW-4013-3/01

    • H. Mystkowska: „Rozwijamy mowę i myślenie dziecka w wieku przedszkolnym, WSiP, Warszawa”, 1991.

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

TOK ZAJĘCIA CZYNNOSCI NAUCZYCIELA CZYNNOŚCI DZIECKA
1.Czynności organizacyjne- powitanie Nauczycielka zaprasza dzieci na środek sali i wita się z uczniami. Dzieci witają się.
2. Wprowadzenie do tematyki zajęć

- Jak sądzicie, co kryje się pod tym obrusem.

Nauczycielka odsłania
i pokazuje produkty.

- Nazwij produkty, które tutaj mamy.

- Usiądźmy sobie z boku,
w kręgu.

- Jak myślicie, co możemy
z tego zrobić?

- Jakie czynności należy wykonać zanim wykonamy tort i kanapki.

- Z czym najbardziej lubicie tort i kanapki?

- Kiedy przygotowujemy kanapki?

- Przy jakich okazjach przygotowujemy tort?

- Czy pomagacie w przygotowaniach posiłków?

- A czy rozmawiacie podczas przygotowań?

- Czy wiecie jak taka rozmowa się nazywa?

- Ile osób musi być, aby taki dialog prowadzić?

Dzieci dają propozycje.

Dzieci nazywają produkty.

- Kanapki i tort

- Należy umyć ręce, założyć fartuszki, związać włosy oraz wybrać produkty do zrobienia kanapek i tortu.

Odpowiedzi dzieci.

- Kanapki robimy na śniadanie i kolację.

- Tort przygotowujemy na urodziny, ślub, przy rocznicach małżeństwa.

- Tak. Ja pomagam przy kolacji.

Odpowiedzi dzieci.

- Dialog

- Minimum dwie osoby.

3. Uświadomienie celu Za chwileczkę będziecie przygotowywać tort
i kanapki i warto by było, żebyście przy tym rozmawiały.

4. Realizacja tematu- kształtowanie mowy dialogowej u dzieci

a) przygotowanie do pracy- podział na grupy

b) przygotowania do wykonania kanapek, tortu

c) wyjaśnienie zasad bezpiecznego posługiwania się nożem

d) wykonanie kanapek oraz tortu przez dzieci

- Co musimy najpierw zrobić?

- Jeśli ktoś umyje ręce to co powinien zrobić?

- Co powinniśmy teraz zrobić?

- Jakie produkty są niezbędne do zrobienia kanapek?

- A co druga grupa wybierze, by wykonać tort?

- Słuchajcie a co tutaj mamy?

- Do czego wykorzystamy łyżkę?

- Do czego wykorzystamy nóż?

- Jak podajemy nóż drugiej osobie?

- Nie biegamy z nożem.

- Gdzie okładamy nóż kiedy jest nie potrzebny?

- W jaki sposób kroimy warzywa?

Nauczycielka kroi kawałek ogórka.

- Kiedy się jeszcze nam przyda deska?

- To w takim razie zespoły zabierają się do pracy i pamiętajcie o rozmowie.

- Musimy umyć ręce.

- Powinien potem założyć fartuszek.

Dzieci dzielą się na dwie grupy.

Dzieci wybierają odpowiednie produkty, by wykonać kanapki i tort.

- Nóż i łyżki.

- Łyżkę wykorzystamy do nakładania.

- Nóż wykorzystamy do rozsmarowania.

- Ostrze trzymamy do siebie.

- Nóż odkładamy na stół.

- Warzywa możemy pokroić w plasterki lub małe kawałki.

- Kiedy będziemy smarować chleb.

- Dzieci wykonują czynności oraz prowadzą dialog.

5. Posprzątanie stanowisk pracy

- Jak sądzicie co teraz powinniśmy zrobić?

- A gdzie położymy nasze kanapki i tort?

- Powinniśmy posprzątać stoliki.

- Na stolik z obrusem, który musimy przygotować.

6. Przygotowanie nakrycia stołu i poczęstunek

- Co potrzebujemy by nakryć stół?

- Czy wiesz jak ułożyć sztućce?

Nauczycielka pokazuje wzór.

- Potrzebujemy obrus, serwetki, sztućce, talerze.

- Nie wiem.

7. Podsumowanie i ocena pracy dzieci

- Co robiliśmy dziś na zajęciach?

- Co ułatwiło wam realizację zadania, czyli wykonanie kanapek i tortu.

- I co jeszcze?

- Czy podczas pracy było cicho, czy dyskutowaliście ze sobą?

- O czym należy pamiętać rozmawiając ze sobą?

- Przyrządzaliśmy kanapki i tort.

- Wybór produktów.

- Rozmowa.

- Nie było cicho. Dyskutowaliśmy, jaki produkt należy dać dalej.

- Nie należy krzyczeć, przekrzykiwać się. Należy poczekać aż druga osoba skończy mówić.

