Konspekt z lekcji języka polskiego.
Aneta Baranowska 12. 12. 2011 r.
Klasa IVa
Temat: Zapomniana sztuka pisania listów.
Czas realizacji: 2 x 45 min
I Cele:
Ogólne:
Kształcenie umiejętności redagowania listów.
Rozwijanie umiejętności redagowania dłuższych form wypowiedzi.
Szczegółowe:
Uczeń:
Wie, jak wygląda prawidłowy układ listu
Potrafi napisać list
Prawidłowo stosuje zwroty grzecznościowe
II Metody:
Podająca: pogadanka
Problemowa (aktywizująca): burza mózgów
Praktyczna: pisanie listu, ćwiczenia
III Formy pracy:
zbiorowa
grupowa
jednostkowa
IV Środki dydaktyczne:
podręcznik, „Język polski. Między nami. Podręcznik dla klasy czwartej szkoły podstawowej”, A. Łuczak, A. Murdzek.
załącznik 1 (list do uczniów)
załącznik 2 (karta pracy)
załącznik 3 (notatka z lekcji)
zeszyt ćwiczeń, „Język polski. Między nami”, A. Łuczak, A. Murdzek.
V Przebieg lekcji:
Wprowadzenie
Powitanie uczniów.
Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie pracy domowej.
Pogadanka na temat komunikacji pisemnej. Nauczyciel pyta uczniów:
W jaki sposób komunikujemy się ze sobą? Hipotetyczna odpowiedź: Rozmawiamy, piszemy sms-y, porozumiewamy się językiem migowym, poprzez gesty, Internet.
Jak dawniej ludzie, oddaleni od siebie o setki kilometrów porozumiewali się? Pamiętajmy, że poczta elektroniczna nie zawsze istniała…
Przykładowa odpowiedź: Pisali do siebie listy.
Nauczyciel informuje uczniów, czym się będą zajmować na lekcji.
Zapisanie tematu lekcji – Zapomniana sztuka pisania listów.
Nauczyciel dzieli dzieci na sześć grup. Każda grupa otrzymuje kopertę z listem
do uczniów, którego adresatem jest nauczyciel i karty pracy (załącznik 2); uczniowie uzupełnią karty, następnie wybrane osoby odczytują zapisane odpowiedzi.
Nauczyciel wyjaśnia skrót PS/ P.S.
Postscriptum- dopisek do listu, umieszczony na końcu po podpisie autora.
Podsumowanie zdobytych informacji. Dzieci sporządzają notatkę w formie odrysowanej dłoni (załącznik 3).
Uczniowie rozwiązują ćwiczenie 1 na stronie 23 w zeszycie ćwiczeń, wzbogacone
o dodatkowe polecenia nauczyciela.
Treść polecenia: Przyjrzyj się listowi. Zwróć szczególną uwagę na informacje podane w nawiasach, a następnie na ich podstawie powiedz, jak powinien wyglądać prawidłowo zapisany list. Skorzystaj z podanego słownictwa.
Uczniowie uważnie czytają list.
Rozwiązują polecenie zawarte w ćwiczeniach omawiając układ poszczególnych elementów, ze szczególnym uwzględnieniem akapitów (niezaznaczonych w tekście).
Nauczyciel omawia rozbieżność w zapisie daty i porusza kwestię pozdrowień, które zawsze zapisujemy na końcu listu.
Dzieci mają za zadanie oznaczyć różnymi kolorami, elementy listu wyszczególnione w notatce zawartej w zeszycie przedmiotowym (miejscowość, data, nagłówek, wstęp, rozwinięcie, formuła kończąca, podpis, dopisek) oraz podkreślić zwroty grzecznościowe.
Uczniowie zapisują w zeszycie notatkę nt. zwrotów grzecznościowych: „W listach zwroty do adresata piszemy wielka literą, jako wyraz naszego szacunku, np. Kochana Mamo, Cię, Tobie itp.”
Dzieci indywidualnie rozwiązują ćwiczenie 2 na stronie 24 w zeszycie ćwiczeń, zwracając szczególną uwagę na układ graficzny tekstu. Wskazane osoby głośno odczytują rozwiązanie.
Treść polecenia: Napisz list, zastępując rysunki odpowiednimi wyrazami. Pamiętaj o zasadach pisania listu oraz o interpunkcji.
Nauczyciel omawia dwa sposoby rozmieszczenia nagłówka w liście i kwestię wykrzyknika, który nie zawsze kończy zwrot do adresata.
Pogadanka nt. adresatów listów. Nauczyciel pyta uczniów:, „Do kogo możemy pisać listy?” Po udzieleniu odpowiedzi dzieci przystępują do ćwiczenia 3 na stronie 25
w zeszycie ćwiczeń, które następnie omawiają.
Treść polecenia: Przeczytaj poniższe zwroty ( rozpoczynające oraz kończące list) i zdecyduj, kto jest ich adresatem. Wpisz wyrazy z ramki w odpowiednie miejsca.
Nauczyciel czyta na głos tekst Barbary Wizy „Kochana Mamusiu” (podręcznik str.72)
Uczniowie wykonują ćwiczenie 1 na stronie 73 w podręczniku.
Sprawdź, czy uważnie przeczytałeś list. Wskaż wypowiedzi zgodne z treścią tekstu.
Uczniowie wykonują polecenie 3 na stronie 73 w podręczniku.
Przeczytaj definicję wyrazu atmosfera i powiedz, w jakim znaczeniu użył go wujek Michał
w liście do taty Wicka.
Dzieci wykonują polecenie 4 na stronie 73 w podręczniku.
Zwróć uwagę na pisownię wielką i małą literą w liście Wicka. a) Ustal w jakich wyrazach (oprócz nazw własnych i wyrazów rozpoczynających wypowiedzenia) chłopiec używa wielkich liter. b) Wypisz kilka przykładów.
Zadanie pracy domowej i wyjaśnienie polecenia.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia napisz list do świętego Mikołaja, w którym uwzględnisz potrzeby innych dzieci.
Podsumowanie lekcji
Nauczyciel prosi o przypomnienie elementów listu (miejscowość, data, nagłówek, wstęp, rozwinięcie, zakończenie, podpis, zwroty grzecznościowe, podpis)
Dzieci tłumaczą skrót P.S.
Odpowiadają na pytanie: W jaki sposób podkreślamy w liście swój szacunek dla adresata? (Stosując zwroty grzecznościowe)
Załącznik 1
Białystok, 12. 12. 2011 r.
Kochane Dzieci!
Mam nadzieję, że jesteście w dobrym humorze? Dziś nauczymy się trudnej sztuki pisania listów.
W dobie Internetu i telefonów komórkowych umiejętność ta może wydawać się niepotrzebna. Ale tak nie jest! W listach możemy przekazać adresatowi wiele rozmaitych treści, takich jak dokładny opis miejsca, w którym spędzamy kolonie letnie, czy wrażenia z przygód na obozie harcerskim. Korespondencja jest wspaniałą pamiątką, ponieważ listy są znacznie trwalsze niż pamięć! Dlatego bardzo Was proszę, bądźcie uważni i pokażcie, co macie w sobie najlepszego!
Pozdrawiam Was wszystkich.
Aneta Baranowska
P.S. Będę wdzięczna za Wasz aktywny udział w lekcji.
Załącznik 2
Odpowiedz na pytania:
Gdzie napisano ten list?
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Kiedy napisano ten list?
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Jaki jest cel napisania listu?
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Kto jest nadawcą listu?
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Kto jest adresatem listu?
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Wypisz zwroty grzecznościowe.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………W jaki sposób zapisujemy zwroty grzecznościowe?
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Uszereguj wymienione elementy listu według kolejności ich zapisywania. W jakich miejscach powinny znajdować się wymienione poniżej elementy?
nagłówek……………………………………………………………………
podpis……………………………………………………………………….
cel napisania listu……………………………………………………………
informacje, które przypomniały się po napisaniu listu……………………... ………………………………………………………………………………
informacje, które chcę przekazać……………………………………………
miejscowość…………………………………………………………………
pozdrowienie………………………………………………………………..
data………………………………………………………………………….