Las i jego mieszkańcy
SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KLASY IV
HASŁO PROGRAMOWE: Poznajemy nasze otoczenie
CZAS TRWANIA: 45 minut
CELE LEKCJI
WIADOMOŚCI
Uczeń po zajęciach:
- Nazywa piętra roślinności w lesie
- Wymienia przykłady organizmów żyjących w poszczególnych piętrach lasu
- Wyjaśnia zasady właściwego zachowania się w lesie
UMIEJĘTNOŚCI
Uczeń po zajęciach:
- Potrafi omówić znaczenie lasów dla życia całej planety
- Charakteryzuje i porównuje warunki panujące w każdym piętrze lasu
- Określa związek między zachowaniem człowieka a życiem organizmów w lesie
- Wykorzystuje wiedzę z poprzednich lekcji
- Potrafi wyciągać wnioski z dyskusji
- Współpracuje w grupie przestrzegając zasad pracy zespołowej
POSTAWY
Uczeń po zajęciach:
- Jest świadomy zależności człowieka od środowiska przyrodniczego
- Rozumie konieczność ochrony zasobów przyrody
- Aktywnie pracuje na lekcji
METODY I TECHNIKI PRACY: pogadanka, dyskusja, metody aktywizujące: burza mózgów, mapa pojęciowa, gra symulacyjna
FORMY PRACY: praca samodzielna, zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: foliogramy z pakietu "Ekosystem lasu", rzutnik pisma, podręcznik, arkusze szarego papieru, kartki z nazwami organizmów leśnych, klej, tabele do samodzielnego wypełnienia przez uczniów dotyczące warunków życia w poszczególnych piętrach lasu, karty pracy, kartki z poleceniem pracy domowej
PRZEBIEG LEKCJI
FAZA WSTĘPNA
1. Sprawy organizacyjno - porządkowe
2. Krótkie przypomnienie wniosków z ostatniej lekcji
3. Wprowadzenie do tematu lekcji: uczniowie metodą burzy mózgów gromadzą pojęcia kojarzące się ze słowem las, a nauczyciel zapisuje te pojęcia na tablicy
4. Podanie tematu lekcji i zapisanie go na tablicy
FAZA REALIZACYJNA
1. Dyskusja w klasie na temat znaczenia lasów dla życia całej planety
2. Prezentacja i omówienie kilku foliogramów dotyczących piętrowej budowy lasu i organizmów w nim żyjących
3. Samodzielne wypełnienie przez uczniów tabelki określającej warunki życia w różnych piętrach lasu
4. Podział uczniów na grupy, krótkie przypomnienie zasad pracy w grupie, omówienie sposobu realizacji i formy prezentacji efektów pracy zespołowej
5. PRACA W GRUPACH
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
- Rozdaje instrukcje poszczególnym grupom
- Pomaga, udziela wskazówek, odpowiada na pytania uczniów
- Obserwuje pracę poszczególnych grup i zaangażowanie uczniów podczas wykonywania zadania
- Uważnie słucha uczniów prezentujących prace swoich grup
CZYNNOŚCI UCZNIÓW
- Uczniowie zapoznają się z instrukcją
- Pracują nad przydzielonym zadaniem
- Opracowują wyniki swojej pracy w formie planszy
- Wybrany uczeń omawia pracę grupy
FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Gra dydaktyczna - symulacyjna: tworzenie łańcuchów pokarmowych w lesie
2. Sformułowanie odpowiedzi na pytanie:
- Jaki wpływ na środowisko ma wycinanie drzew w lesie?
- W jaki sposób można ograniczyć wycinanie lasów?
3. Ocena pracy uczniów
4. Zadanie pracy domowej