Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej w przedszkolu
dla dzieci pięcioletnich.
Temat kompleksowy: Jesień w lesie
Temat zajęcia: Las i jego znaczenie
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z lasem: jego budową, korzyściami i znaczeniem dla życia i ludzi;
zagrożenie dla lasów ze strony człowieka,
- kształcenie spostrzegawczości i zmysłu obserwacji,
- rozpoznawanie charakterystycznych dla lasu roślin i zwierząt,
- uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody, nie niszczenie jej.
Pomoce dydaktyczne:
szkła powiększające, kartki, kredki, zagadki tematyczne, worki na śmieci, rękawiczki jednorazowe
Przebieg zajęcia:
Przed wyjściem z przedszkola rozmowa przypominająca zasady bezpiecznego i prawidłowego poruszania się ulicami oraz prawidłowego korzystania ze środków komunikacji miejskiej.
W lesie:
Las to gościnny, zielony dom. Zaprasza wszystkich do siebie. Powinniśmy zachowywać się w nim prawidłowo. Oto zasady prawidłowego zachowania
w lesie (dzieci same podają zasady):
- nie wolno krzyczeć
- nie wolno śmiecić i niszczyć przyrody,
- nie wolno zrywać roślin
- nie wolno płoszyć zwierząt
Zwrócenie uwagi dzieci na warstwową budowę lasu:
- ściółka leśna: najniższa warstwa lasu - igły, liście z drzew, gałązki; w warstwie tej żyją ślimaki i owady np. mrówki,
- runo leśne: mchy, paprocie, jagody, grzyby; w warstwie tej żyją motyle, ważki, żaby, zaskrońce, sarny, dziki,
- podszyt: młode drzewa i krzewy; w warstwie tej żyje dużo owadów,
- korony drzew: w warstwie tej żyją ptaki, małe ssaki takie jak wiewiórki
Podczas obserwacji dzieci nazywają znane im rośliny: podają nazwy drzew (rozróżniają drzewa liściaste i iglaste), krzewów, małych roślin runa leśnego (wykorzystanie szkieł powiększających).
Zwierzęta leśne (rozwiązywanie przygotowanych zagadek).
Jakich znamy mieszkańców lasu i czym oni się żywią:
Zając - trawa, korzonki, kora drzew.
Dzik - trawa, żołędzie, szyszki, mech, korzonki.
Sarna - trawa, młode pędy drzew liściastych i krzewów.
Wiewiórka - orzechy laskowe, żołędzie, szyszki.
Dzięcioł - małe robaki, które wydziobuje z pod kory lecząc drzewa.
Mrówki - wszelkiego rodzaju odpadki - sprzątacze lasu.
Zabawy badawcze
Każde dziecko wybiera swoje drzewo i dokładnie je "bada" za pomocą wszystkich zmysłów:
- wzroku
- dotyku
- słuchu
- zapachu,
a swoje spostrzeżenia omawia w grupie.
Zabawy badawcze:
Czy drzewo pachnie - co ci ten zapach przypomina?
Czy pień jest gładki czy też chropowaty?
(dodatkowo rozdaję kartki i kredki a zadaniem dzieci jest narysowanie faktury kory drzewa).
Czy drzewo jest wysokie, czy niskie i jakie ma kolory? (drzewo iglaste - igły, czy drzewo liściaste - liście).
Zbieranie okazów do kącika przyrody.
Sprawdzenie poprzez przytulenie, czy drzewo żyje?
Obserwacja za pomocą szkła powiększającego roślin i najmniejszych mieszkańców lasu (np. mrówek).
Wysłuchiwanie odgłosów lasu (próba rozszyfrowania dźwięków).
Zabawy ruchowe z zachowaniem ciszy - przypomnienie dzieciom, że las to dom zwierząt, a my jesteśmy gośćmi.
Zastosowanie ćwiczeń oddechowych - zwrócenie uwagi na świeże powietrze bez kurzu i zapachu spalin.
W czasie wolnym dzieci układają dowolne kompozycje z leśnych okazów.
Zwrócenie uwagi na kolorystykę lasu.
Poszukiwanie ukrytych kopert z zagadkami i ich rozwiązywanie.
Próba odpowiedzi na pytanie: jakie korzyści mamy z lasu?
Świeże powietrze - odpoczynek
Cisza i spokój - odpoczynek
Drewno - np. do produkcji mebli (nawiązanie do wycieczki - "wizyta w stolarni")
- do wyrobu papieru
Pożywienie
- grzyby
- jagody
Ochrona lasu:
Chodząc po lesie należy zwrócić uwagę na to, czy jest on zanieczyszczony, czy też nie?, czy nosi ślady działalności człowieka?, czy jest zniszczony przez zwierzęta leśne lub warunki atmosferyczne? (np.: wichury, powodzie, pożary).
Jak my możemy próbować ratować las, aby nam służył w przyszłości?
Dzieci samodzielnie odpowiadają na zadane pytanie.
Można wykorzystać wiersz F. Kobryńczuka pt. "Las"
Gdyby lasu nie było, gdyby go wyrąbano,
kto by szumiał wieczorem piosenkę nam na dobranoc?
Wiecie co by się stało, gdyby lasy wycięto?
Zabrano by mieszkania wszystkim leśnym zwierzętom.
I zginęły by marnie, żyłyby tylko w baśni,
Smutne byłoby życie bez zwierzęcej przyjaźni.
Posadź ptaszkom przed oknem świerk, dąb lub sosenkę,
a na pewno piosenką podziękują ci pięknie.
Rozdanie przyniesionych rękawiczek jednorazowych i worków na śmieci. Wspólne z rodzicami porządkowanie leśnej polany - segregowanie zebranych śmieci.
Przedstawienie postaci Ekoludka oraz jego rad:
KOCHAJ PRZYRODĘ !
SZANUJ PRZYRODĘ !
BĄDŹ PRZYJACIELEM PRZYRODY !
Nadanie całej grupie nazwy "EKOLUDKI".
Odznaczenie dzieci znaczkami z wizerunkiem Ekoludka i napisem "Przyjaciel przyrody".
Po powrocie z wycieczki i jej podsumowaniu prace plastyczne z wykorzystaniem zebranych okazów leśnych.
Autor: mgr Małgorzata Jabłońska - pedagog - terapeuta
Przedszkole 402 Warszawa
3