Scenariusz zajęcia z zakresu rozwijania pojęć matematycznych
z wykorzystaniem metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej
Temat: „Polowanie na tygrysa” - zabawa matematyczna.
Grupa: dzieci sześcioletnie
Cel ogólny: Ustawianie po kolei, numerowanie oraz przybliżenie dzieciom aspektu porządkowego liczby.
Cele operacyjne:
dziecko:
rozumie aspekt porządkowy liczby naturalnej, posługuje się liczebnikami porządkowymi w grach i zabawach
kształtuje operacyjne rozumowanie potrzebne do ustalania konsekwentnych serii
rozumie na czym polega zabawa i stosuje się do podanych reguł
aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej i rytmicznej przy akompaniamencie utworu muzycznego
wie która to jest prawa, a która lewa ręka
zna obraz graficzny liczb 1 - 10, przelicza obiekty
Metody:
czynnościowa (stawianie zadań do wykonania)
działalności praktycznej
metody aktywizujące
pedagogika zabawy
Formy:
grupowa.
indywidualna
Rodzaj aktywności: werbalna, umysłowa, ruchowa, grafomotoryczna
Pomoce:
chodniczek liczbowy
12 kartoników z liczbami od 1 do 12
dwa paski szarego papieru, pinezki
indywidualne karty pracy
kredki, ołówki,
płyta CD z muzyką
Przebieg zajęcia:
1.Prawa ręka wita się … zabawa ruchowa
Dzieci biegają przy muzyce , na przerwę muzyce osoba prowadząca zabawę wyróżnia części ciała z którymi wita się prawa ręka, mówi np. : prawa ręka wita się z prawym uchem, z prawym kolanem , z prawa kostką…..
Wszyscy chwytają się za wymienioną część ciała, zabawę powtarzamy 3-4 razy
2. Zabawa „Polowanie na tygrysa”
Dzieci siadają na krzesełkach przed chodniczkiem.
Na tablicy przypięty jest chodniczek z ponumerowanymi płytkami.Obok na stoliku leżą dwa paski papieru i dwanaście kartoników z liczbami od 1 do 12.
Nauczycielka organizuje zabawę i wyjaśnia jej reguły:
- Nauczę was zabawy „Polowanie na tygrysa”. To jest chodniczek, miejsce polowania (gest). Tu są kartoniki z liczbami. Każda liczba może być tygrysem.
- Przyjdzie do mnie np. Jaś. Będzie mi pomagać. Zamknę oczy i odwrócę się. Jaś wybierze liczbę-tygrysa i pokaże ją wam. To wasza tajemnica. Potem tę liczbę odłoży na stolik.
- Zaczynamy, odwracam się… (wybrane dziecko pokazuje dzieciom liczbę, np. pięć i odkłada kartonik).
- Spróbuję dowiedzieć się, jaka to liczba. Zapoluję na tygrysa. Nie mam strzelby. Będę pytać, a wy mądrze odpowiadajcie.
- Pytam: Czy tygrys jest liczbą jeden? Jeżeli wybrana przez dziecko liczba jest większa, mówcie „za mało”. Wtedy wiem, że wymieniłam liczbę za małą.
- Pytam: Czy tygrys to liczba dwanaście? Jeżeli liczba wymieniona przez dziecko jest mniejsza, mówcie „za dużo”, żebym wiedziała, że wymieniłam liczbę za dużą.
- Gramy! Czy tygrys jest liczbą dwa? (za mało - odpowiadają dzieci). Jak za mało, to zasłonię liczby dwa i jeden, bo tygrys jest liczbą od nich większą (zasłania).
- Czy tygrys jest liczbą dziesięć? (za dużo - wołają dzieci). Jak za dużo, to zasłaniam liczby dziesięć, jedenaście i dwanaście (zasłania).
- Tygrys schował się tu (pokazuje liczby: 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9). Pytam: Czy tygrys jest liczbą cztery? (za mało - powiedziały dzieci). Jak za mało, to zasłonię te liczby (gest pokazujący od 4 do 1), bo tygrys jest liczbą większą.
- Czy tygrys jest liczbą siedem? (za dużo - mówią dzieci). Jak za dużo, to zasłonię te liczby (gest pokazujący liczby: 7, 8, 9, 10, 11, 12).
- Tygrys może być liczbą pięć albo sześć. Strzelam. Tygrys to liczba pięć. Pif, paf (dzieci wołają Ustrzelony).
Zabawę należy powtórzyć kilkakrotnie (ok. 20 minut)
3.Ćwiczenia palców- zabawa rytmiczna przy muzyce.
- ćwiczenia ruchowe palców
- wyklaskiwanie rytmu
4. Znamy liczby, przeliczamy i kolorujemy - indywidualne karty pracy.
5.Zakończenie - wspólne omówienie i sprawdzenie prac.
„Polowanie na tygrysa” w wersji ruchowej.
Dzieci ustawiają krzesełka w głębokim półkolu. Włożyły kartoniki z liczbami na szyję i siadają zachowując porządek: 1, 2, 3, 4, 5, 6, … itd.
Nauczycielka prosi do siebie dziecko, które ma na kartoniku największą liczbę. Zdejmuje mu kartonik z liczbą i odsuwa jego krzesło na bok. Następnie organizuje zabawę:
- Jaś pierwszy poluje na tygrysa (wskazuje na dziecko obok siebie). Wychodzi za drzwi, a my chowamy tygrysa (Jaś wychodzi).
- Tygrys to liczba osiem, a więc wszystkie dzieci z liczbami mniejszymi zapytane odpowiadają „za mało”. Wszystkie dzieci z liczbami większymi od ośmiu zapytane odpowiadają „za dużo”. Podobnie, jak w poprzedniej grze.
- Wszystko jasne. Zaczynamy. Jaś może wejść…. Jasiu pytaj: Czy tygrys jest liczbą… Patrz na numerki dzieci i wymień, który chcesz. Wówczas to dziecko wstanie i wie, co ma ci powiedzieć.
- Jak odpowie „za mało”, każ wstać wszystkim dzieciom z liczbami mniejszymi i pytaj dalej…
- Jeżeli odpowie „za dużo”, każ wstać tym dzieciom, które mają liczby większe…
-Tak poluj, aż upolujesz tygrysa. Ja ci będę pomagać.
Po upolowaniu tygrysa dziecko z liczbą osiem zdejmuje kartonik i zawiesza go na szyi Jasia. Jaś siada na jego krzesełku, a to dziecko będzie teraz polować.
Na zabawę należy przeznaczyć więcej niż 30 minut.
Do zabawy w wersji ruchowej „Polowanie na tygrysa” należy przygotować:
krzesełka - tyle, ilu jest uczestników zabawy,
kartoniki z liczbami do zawieszenia na szyi (na każdym kartoniku jedna liczba z zachowaniem kolejności, poczynając od 1), dla każdego uczestnika zabawy jeden kartonik,
jeden pusty kartonik wielkości pocztówki.