Scenariusz zajęć ruchowych
1.Wiek dzieci: 3-4 - latki
2.Rodzaj aktywności : ruchowa, werbalna
3.Pomoce: kocyki, muzyka relaksacyjna
4.Cele:
- rozwijanie sprawności ruchowej, poczucia wiary w swoje siły i możliwości
- zdobycie pewności siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu
- nawiązanie bliskiego kontaktu między dziećmi, a rodzicami zdobycie
wzajemnego zaufania, poczucia bezpieczeństwa i miłości.
- poznawanie swojego ciała i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka
5. Metody:
- ruchu rozwijającego W Scherborn,
- twórcze R. Labana,
- kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona
6. Formy: indywidualne, w parach, grupowe.
7. Przebieg zajęcia:
Zadanie Pozycja wyjściowa
|
Sposób realizacji |
Uwagi |
1.Czynności organizacyjno- porządkowe.
|
Wejście do sali w parach, przywitanie słowem i rękami.
|
Dzieci dobierają się w pary z rodzicem. |
2. Ćwiczenia wg. metody Dennisona pary, buzią do siebie |
Ruchy naprzemienne
- dotykanie prawą ręką lewego kolana i na przemian lewą - prawego kolana;
|
Według wskazań nauczycielki
|
3. Zabawa bieżna „Berek w parach”. |
Dziecko ucieka, a mama lub tata je goni, złapane staje się „berkiem”.
|
Bieg bez potrąceń.
|
4. Poznanie własnego ciała. siad prosty, tyłem do siebie
|
Rozcieranie, poklepywanie kolan, dotykanie łokciami kolan, stóp: palców, pięt, kostek. |
|
5.Wyczuwanie pleców i pośladków. Siad, rozkroczny, tyłem do siebie.
|
Kontakt plecami, masaż pleców własnych i partnera, kręcenie się w kółko na pośladkach. |
Siad jak wyżej. |
6. Wyczucie pleców i brzucha. Leżenie tyłem i przodem.
|
Ślizganie się w kółko na plecach. Ślizganie się w kółko na brzuchu. |
Leżenie obok siebie. |
7.Ćwiczenie „z równowagą” Leżenie z ramionami i nogami w bok. |
Marsz z przekroczeniem ramion, nóg, tułowia partnera. |
Partner aktywny Zmiana ról.
|
8. „Skała” - siła. Siad skulny rozkroczny.
|
Pchanie partnera tak, aby pokonać jego opór. |
Zmiana ról. |
9. „Odklejanie” „Rolowanie” „Wycieczka”. |
Odrywanie partnera od podłogi. Turlanie partnera. Ciągnięcie partnera za ręce i nogi. |
Zmiana ról. Ćwiczenie z kocami.
|
10.Ćwiczenie „razem”. Wyczucie kolan.
|
Maszerowanie z wysoko unoszonymi kolanami, chodzenie na „sztywnych” i „gumowych” nogach.
|
Ćwiczenie w parach. Chwyt za ręce. |
11. „Domek” - chodzenie na czworakach. Klęk podparty.
|
Rodzic w klęku podpartym tworzy „domek”, dziecko na czworakach lub pełzając wchodzi do „domku”. |
Zmiana ról. Poprawne czworakowanie. |
12. „Tunel”. Klęk podparty.
|
Połowa grupy (rodzice) tworzy „tunel”, dzieci czołgają się na brzuchu w „tunelu”.
|
Ewentualna zmiana ról. |
13. Wesoły taniec. w rozsypce |
- tańczą same ręce, nogi, głowa, całe ciała, |
Muzyka żywa, wesoła |
14. Swobodny taniec- przerwa w muzyce. Po całej sali |
Na przerwę w muzyce: - stop, bezruch - dotknięcie łokciem do uda - dotknięcie ucha, nosa itp. - sięganie jak najdalej rękami, nogami, głową - dotknięcie najbliższego sąsiada - naśladowanie ruchów nauczycielki, rodzica
|
Reagowanie na polecenia |
15. Wspólny taniec- W parach, W kole - dziecko- rodzic |
- Dwa Michały - cwał w kole w jednym i drugim kierunku |
Muzyka |
16.„Kołysanie”. Siad skulny rozkroczny.
|
Tworzenie „fotelika” dla partnera. Kołysanie na boki, tulenie, głaskanie.
|
Muzyka. Pozytywna afirmacja.
|
17.Zakończenie. Podziękowanie za zabawę. |
Pożegnanie słowem i gestem, dzielenie się wrażeniami. |
Opuszczenie sali.
|
2