Scenariusz godziny wychowawczej
Temat: Kształtowanie poczucia własnej wartości – podobieństwa do innych osób.
Cele operacyjne:
uczeń uświadamia sobie swoje podobieństwo do innych
nabywa umiejętności pozytywnego myślenia o sobie
Środki dydaktyczne:
arkusz z kołami
kaseta z muzyką relaksacyjną
magnetofon albo laptop
kredki
długopisy
Przebieg zajęć:
Runda wstępna
Wszyscy uczniowie siedzą w kręgu, na początku ogłaszają swoją chęć do zajęć w skali od 1 do 10 następnie każdy z nich wypowiada kolejno zdanie: „Czuję się dziś jak………
Relaks z wizualizacją słowną
Nauczyciel proponuje całej klasie aby wysłuchali muzyki relaksacyjnej w pozycji Dennisona czyli nogi trzymając skrzyżowane w kostkach, ręce skrzyżowane na piersiach i dłonie wsunięte pod pachy w ten sposób by wystawały tylko kciuki. Następnie oczy zamknięta i jeżyk musi znajdować się przy podniebieniu delikatnie je masując. Uczniowie siedzą i słuchają muzyki następnie na znak nauczyciela uczniowie zmieniają pozycję czyli prostują nogi a ręce układają jak do modlitwy . Wychowawca wówczas opowiada im o miłych miejscach w jakich chcieliby się znajdować w obecnej chwili. Kolejnym zadaniem nauczyciela jest powiedzenie uczniom aby wyobrazili siebie sobie kolejno jako: roślinę, zwierzę, samochód, instrument muzyczny, kolor, mebel. Po skończeniu muzyki uczniowie otwierają oczy i słuchają poleceń wydawanych przez nauczyciela
Wypełnianie arkuszy
Wychowawca rozdaje uczniom arkusze z narysowanymi kołami wydając przy tym polecenie aby w odpowiednich kołach narysowali siebie tak jak wyobrazili siebie podczas słuchania muzyki relaksacyjnej jako roślinę, zwierzę, samochód, instrument muzyczny, kolor i mebel.
Omówienie ćwiczenia
Uczniowie kładą arkusze z w środku koła następnie nauczyciela zadaje im następujące pytania
Co czuliście wykonując rysunki?
W jaki sposób najłatwiej Wam zobrazować siebie?
Wykonanie, którego rysunku przysporzyło Wam najwięcej trudności?
Szukanie podobieństw
Uczniowie mają za zadanie poszukać między sobą podobieństw na zasadzie roślina – roślina, zwierzę – zwierzę, itd. Osoby mające takie same odpowiedzi na arkuszach stają w środku okręgu a reszta grupy określa ich cechę wspólną na zasadzie dobranego podobieństwa. Czyli biorąc pod uwagę roślinę (np. różę) w zależności od osób stojących w okręgu można określić, że charakteryzuje ich np. delikatność, uroda, ból.
Podsumowanie zajęć
Na koniec zajęć nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące odbytych zajęć.
Jak się czuliście na dzisiejszych zajęciach
Co sprawiło Wam największą przyjemność
Co chcielibyście powtórzyć na kolejnych zajęciach z dzisiejszej lekcji
Zakończenie
Na koniec zajęć uczniowie określają swój nastrój nazwą wybranego przez siebie koloru.
Literatura:
Magdalena Gruszka – „Scenariusze godzin wychowawczych dla gimnazjum i szkół ponad gimnazjalnych.