Scenariusz: Pożegnanie zimy – powitanie wiosny. Robimy marzannę.
Prowadząca: Magdalena Węsiora
Grupa wiekowa: 4 - latki
Data: 19.03.2010 r.
Temat tygodnia: Nadeszła wiosna.
Temat dnia: Panna Marzanna.
Temat zajęcia: Pożegnanie zimy – powitanie wiosny. Robimy marzannę.
Metody:
Czynna: kierowana działalnością dzieci – stawianych zadań do wykonania.
Słowna: rozmowa, opowiadanie, objaśnienie.
Oglądowa: koncentracja uwagi na demonstrowanym materiale.
Formy: Praca grupowa.
Miejsce realizacji: Przedszkolna sala dydaktyczna, ogród przedszkolny.
Pomoce dydaktyczne: dwa kije różnej długości, gazety, sznurek, kolorowa krepa, wycinanka, wstążki, sztuczne kwiatki, nożyczki, kleje, taśma klejąca.
Obszary z podstawy programowej:
Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych (1).
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci (3).
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci (5).
Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec (8).
Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne (9).
Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt (12).
Cele główne:
Zapoznanie dzieci z tradycją pożegnania zimy i nadejścia wiosny.
Rozwijanie zainteresowań otaczającym środowiskiem przyrodniczym, zachodzącymi w nim zmianami.
Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
Wzbogacanie słownictwa dzieci.
Wdrażanie do ochrony przyrody.
Podporządkowanie się regułom zabawy.
Integracja dzieci wszystkich grup przedszkolnych.
Zamierzone efekty:
Dziecko:
Odczuwa radość ze wspólnej zabawy z kolegami i koleżankami, z innej grupy wiekowej.
Wie jak nazywa się nowa pora roku.
Potrafi wyjaśnić znaczenie słowa „marzanna”.
Potrafi zgodnie współdziałać w zespole podczas wykonywania kukły.
Zna oznaki zbliżającej się wiosny i potrafią je odszukać.
Szanuje przyrodę.
Przebieg zajęć:
Część I
Oglądanie kolorowych obrazków przedstawiających zwyczaj pożegnania zimy i powitania wiosny.
Przygotowanie elementów do wytworzenia Marzanny – nazywanie ich.
Słuchanie wiersza pt. „Marzanna”.
Marzanna odchodzi,
a z nią groźna zima.
Słoneczko na niebie
mocniej grzać zaczyna.
Dosyć mamy śniegu,
dosyć mrozów mamy,
dlatego do wody
Marzannę wrzucamy.
Nie żal nam jej wcale,
niech ją porwie rzeka.
Śpieszymy się, przecież
wiosna na nas czeka.
W oparciu o wiersz przybliżenie dzieciom postaci – wyjaśnienie znaczenia wyrazu marzanna – symbolu odchodzącej zimy.
Propozycja wspólnego grupowego wykonanie marzanny – symbolu odchodzącej zimy.
Zapowiedź wycieczki do ogrodu przedszkolnego w celu pożegnania zimy i powitania długo oczekiwanej wiosny ze zrobioną przez dzieci marzanną.
Część II
Praca dzieci wspólnie z nauczycielem.
Przygotowanie drewnianego stelaża – dwa drewniane elementy łączone sznurkiem lub taśmą klejącą.
Drewniany stelaż owijamy gazetami i okręcamy mocno sznurkiem.
Modelujemy głowę za pomocą białej lub kremowej krepy.
Upinamy kolorową bluzeczkę – w pasie wiążemy sznurkiem.
Z trzech kolorowych powycinanych kawałków krepy upinamy spódniczkę i fartuszek – w pasie mocno ściskamy sznurkiem. Wiążemy pasek i z tyłu przyczepiamy dużą kokardę.
Dopinamy warkocze, doklejamy oczy, nos, usta. Nakładamy na głowę kolorową chusteczkę. Na rękach wiążemy dużo kolorowych wstążek i Marzanna skończona.
Z taką Marzanną co roku wychodzimy do ogrodu przedszkolnego powitać wiosnę!
Na zakończenie zajęcia zabawy ruchowe z marzanną: Powitanie wiosny.