Elżbieta Tchorowska
Scenariusz lekcji
Temat: Fale akustyczne.
Cele lekcji:
poznanie definicji fali
„zobaczenie” fali akustycznej
poznanie praw dotyczących rozchodzenia się fal
Po lekcji uczeń potrafi:
pokazać doświadczalnie drgania przedmiotów wydających dźwięki
pokazać lub narysować rozchodzenie się fal i czoła fali
wyjaśnić, jak działają instrumenty aerofony
wymienić, od czego zależy wysokość dźwięku w instrumentach aerofonach
narysować zjawisko interferencji fal w przypadkach wzmocnienia i wygaszenia fali
pokazać doświadczalnie zjawisko dudnienia
pokazać doświadczalnie zjawisko odbicia fal akustycznych
Czas pracy: 45min.
Materiały:
karta pracy, stojak, kulka, dwa kamertony, młoteczek do kamertonu, nasadka do kamertonu, tęczowa sprężyna, stojak do probówek, pięć probówek, generator dźwięku, dwa głośniki, płyta drewniana, świeczka
Wiadomości niezbędne do przystąpienia do lekcji:
umiejętność odwzorowania fali w postaci funkcji sinusoidalnej
Metody dydaktyczne:
praca samodzielna
pogadanka
dyskusja
Przebieg lekcji:
Czas | Faza lekcji | Działania nauczyciela | Działania ucznia | Kształcone umiejętności |
---|---|---|---|---|
3’ | Zaangażowanie | Wykonuje czynności organizacyjne przed rozpoczęciem lekcji | ||
3’ | Zaangażowanie | Wprowadza do tematu lekcji. Zadaje kontrolne pytania. „Czym jest fala?” „Czym jest fala akustyczna?” |
Odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela. „Zaburzenie ośrodka” „Fala, w której zachodzi drganie ośrodka” |
|
5’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 1. | Po lekcji uczeń potrafi pokazać doświadczalnie drgania przedmiotów wydających dźwięki. | |
3’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 2. | Po lekcji uczeń potrafi pokazać lub narysować rozchodzenie się fal i czoła fali. | |
5’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 3. | Po lekcji uczeń potrafi wyjaśnić, jak działają instrumenty aerofony I wymienić, od czego zależy wysokość dźwięku w instrumentach aerofonach. |
|
3’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 4. | Po lekcji uczeń potrafi pokazać doświadczalnie zjawisko dudnienia. | |
3’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 5. | Po lekcji uczeń potrafi narysować zjawisko interferencji fal w przypadkach wzmocnienia i wygaszenia fali. | |
5’ | Badanie | Wybiera z klasy osobę do wykonania doświadczenia 6 i pomaga w wykonaniu doświadczenia. | Obserwują i biorą udział w doświadczeniu 6. | Po lekcji uczeń potrafi narysować zjawisko interferencji fal w przypadkach wzmocnienia i wygaszenia fali. |
7’ | Badanie | Wybiera z klasy osobę do wykonania doświadczenia 7 i pomaga w wykonaniu doświadczenia. | Obserwują i biorą udział w doświadczeniu 6. | Po lekcji uczeń potrafi pokazać doświadczalnie zjawisko odbicia fal akustycznych. |
5’ | Refleksja | Podsumowuje lekcję i przeprowadzone doświadczenia. Zadaje pytania podsumowujące. „Czym jest dźwięk?” „Jakie są cechy charakterystyczne fal akustycznych?” „Wymień instrumenty aerofony.” |
Odpowiadają na pytania. „Falą drgającą w ośrodku o częstotliwości słyszalnej dla ucha.” „Dudnienie, interferencja, rezonans.” „Organy, flet, trąbka.” |
|
3’ | Refleksja | Zadaje pracę domową. „Wymień po 3 przykłady codziennego zastosowania interferencji, dudnienia i rezonansu akustycznego.” |
Sposób sprawdzenia, czy założone cele operacyjne lekcji zostały osiągnięte:
zebranie i sprawdzenie zadania domowego
pytania kontrolne na następnej lekcji
praca z zadaniami na następnej lekcji