Scenariusz zajęć w I klasie Szkoły Podstawowej numer 6 imienia ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.
30.09 Karolina Polak
Temat dnia: Mama
Cele główne:
kształcenie umiejętności prowadzenia rozmowy
wdrażanie do uważnego słuchania wypowiedzi innych
szanowanie opinii innych osób
rozumienie pojęcia “zbiór” oraz zapamiętanie jego zastosowania na zajęciach
rozróżnianie figur geometrycznych
Cele szczegółowe-uczeń:
bierze udział w dramie
podejmuje próby samodzielnego rozwiązywania problemów
wykonuje samodzielnie prace plastyczną
odpowiada na zadane przez nauczyciela pytania
Metody pracy:
metody oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka, opis, dyskusja
metody oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
metody oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych
metody aktywizujące: problemowa
Formy pracy na zajęciach:indywidualna i zbiorowa
Przebieg zajęć
1. Dopasowanie podpisów do obrazków.
Uczniowie dopasowują podpisy do obrazków przedstawiających motyla i okno.
2. Czytanie tekstu z elementarza.
Uczniowie czytają tekst wyrazowo-obrazkowy.
3. Czytanie tekstu przez nauczyciela.
4. Przewidywanie wydarzeń na podstawie tekstu.
Co Maja przygotowała dla mamy, co namalowała?
5. Zabawy plastyczne.
wprowadzenie pojęcia malarka (artysta malarz) i malarstwo jako dziedzina sztuki plastycznej, przybory służące malarzowi do pracy (pokaz),
uczniowie otrzymują kartki z namalowanymi lub wyciętymi z papieru kolorowego plamami o różnych kształtach, ale w barwach podstawowych: czerwonej, żółtej i niebieskiej, za pomocą farb zamieniają kolorowe plamy w rysunki, dorysowują elementy w taki sposób, aby z plam powstał obraz.
6. Odgrywanie scenek sytuacyjnych.
Uczniowie w parach wcielają się w rolę mamy i córki bądź syna. Odgrywają scenkę wręczania obrazka mamie.
7. Wyodrębnianie zbiorów.
Nauczyciel kładzie na podłodze kasztany. Uczniowie wymieniają cechy wspólne kasztanów – kolor, kształt. Nauczyciel wyjaśnia, że kasztany stanowią jeden zbiór. Umownie zbiór będziemy oznaczać pętlą. Nauczyciel umieszcza kasztany w kole hula-hoop. Uczniowie wykonują ćwiczenia:
tworzenie przez uczni zbioru żołędzi, zabawek, zeszytów itd.,
tworzenie zbioru klocków zielonych i zbioru klocków niebieskich,
tworzenie zbioru materiałów plastycznych według podanego warunku,
tworzenie zbioru figur czerwonych, żółtych,
popatrz na podłogę, w kole leżą figury geometryczne, zastanów się i powiedz, jak je uporządkowano.
8. Praca domowa: porozmawiaj z mamą o jej pracy i zainteresowaniach, przynieś kolorową włóczkę lub mulinę.