Scenariusz zajęć w I klasie Szkoły Podstawowej numer 6 imienia ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.
06.10 Karolina Polak
Temat dnia: M jak mama
Cele ogólne:
zapoznanie z drukowaną literą „m” „M”,
prezentacja pisanej litery „m”, „M”,
doskonalenie słuchu fonematycznego,
określenie cech spółgłoski „M”
ćwiczenia sprawności grafomotorycznej,
Cele szczegółowe-dziecko:
identyfikuje poznane litery z odpowiadającymi im głoskami,
rozpoznaje graficzny obraz litery „m”, „M” i identyfikuje go z głoską „M”
czyta wyrazy w zakresie poznanych liter,
podejmuje próby samodzielnego rozwiązywania problemów
odpowiada na pytania związane z tekstem
potrafi określić różnice między obrazkami
bierze udział w dramie
Metody pracy:
metody oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka, opis, dyskusja
metody oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
metody oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych
metody aktywizujące: problemowa
Formy pracy na zajęciach:indywidualna i zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: liczmany, narzędzia pracy malarza, kartki z kolorowymi planszami w różnych kształtach, koło hula-hoop.
Przebieg zajęć
1. Porównywanie rysunków – ogród i sad.
Uczniowie porównuje dwa obrazki, szukają cech wspólnych i różniących je. Odpowiadają na pytania: co przedstawia obrazek w elementarzu (ogród), w ćwiczeniach (sad), kogo widzimy na jednym obrazku, co robią bohaterowie obrazka, jaką porę roku przedstawiają oba obrazki, co dziwnego jest na obrazku w ćwiczeniach, jaka jest różnica między ogrodem a sadem.
2. Wprowadzenie liter m, M.
Uczniowie wykonują następujące ćwiczenia:
udzielanie odpowiedzi na pytania: kim może być kobieta na rysunku, jak mogą mieć na imię dziewczynki, co maluje mama: sad czy ogród, co możemy robić razem z mamą?
wyróżnianie głoski m w wyrazie mama,
wyszukiwanie innych wyrazów z głoską m w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,
wyszukiwanie w klasie przedmiotów, w których nazwach słyszymy głoskę m,
czytanie globalne wyrazu podstawowego (mama) i jego analiza słuchowa zgodnie ze schematem okienkowym,
podział wyrazu podstawowego na sylaby,
podział innych wyrazów z głoską m na sylaby, np. Adam, lampa, dom, motyl,
układanie wyrazów z literą m do różnych modeli głoskowych, np.: (na niebiesko zaznaczona spółgłoska m),
wyróżnianie małej i wielkiej litery m w wyrazach mama i Maja,
szukanie imion zaczynających się głoską M, np.: Maja, Marta, Maciej, Marcin.
3. Ćwiczenia wprowadzające do pisania liter m, M.
pokaz wzoru małej i wielkiej litery m, M drukowanej i pisanej,
wyszukiwanie i oznaczanie w zdaniu liter m, M :Mama Marta maluje motyla. (Uczniowie wklejają to zdanie do zeszytu),
pokaz pisania liter m, M bez liniatury.
4. Pisanie liter m, M.
pisanie przez dzieci liter m, M w powietrzu, na ławce, na podłodze,
pisanie po mące,
pisanie po śladzie liter m, M w dużej, w małej liniaturze,
samodzielne pisanie liter m, M w zeszycie,
oznaczanie liter m, M w wyrazach.