Konspekt lekcji matematyki w klasie III „b” gimnazjum
przeprowadzonej w dniu 08.03.2012
przez Patrycję Karczewską
Temat lekcji: Obliczanie pól ostrosłupów.
Cel lekcji: Ćwiczenia w obliczaniu pól ostrosłupów.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
Podać wzór na pole całkowite ostrosłupa oraz wykorzystać go w zadaniach;
Zna nazewnictwo ostrosłupów.
Typ lekcji: Ćwiczeniowa
Metody pracy:
Praca z podręcznikiem.
Pomoce dydaktyczne:
Tablica interaktywna.
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne
Powitanie klasy;
Właściwa część lekcji
Właściwa część lekcji – rozwiązywanie zadań.
Zad 4 str. 167.
Pp = 4*4 = 16
Pb = 4* $\frac{1}{2}\ $* 4 * 4$\sqrt{6}$ = 32$\sqrt{6}$
102 = h2 + 22
h2 = 96
h = 4$\sqrt{6}$
Pc = 16 + 32$\sqrt{6}$
Pp = $\frac{a^{2}\sqrt{3}}{4}$
Pp = $\frac{36\sqrt{3}}{4}$ = $9\sqrt{3}$
Pb = 3* $\frac{1}{2}\ $* 6 * 6$\sqrt{2}$ = 54$\sqrt{2}$
92 = h2 + 32
h2 = 72
h = 6$\sqrt{2}$
Pc = $9\sqrt{3}$ + 54$\sqrt{2}$
Pp = 6*$\frac{a^{2}\sqrt{3}}{4}$
Pp =6* $\frac{4\sqrt{3}}{4}$ = $6\sqrt{3}$
Pb = 6* $\frac{1}{2}\ $* 2 * $\sqrt{35}$ = 6$\sqrt{35}$
62 = h2 + 12
h2 = 35
h = $\sqrt{35}$
Pc = $6\sqrt{3}$ + 6$\sqrt{35}$
Zad 5 str. 167.
Na tablicy rysujemy rysunek pomocniczy
Pb = 5* $\frac{1}{2}\ $* 2 * 3$\sqrt{11}$ = 15$\sqrt{11}$ dm2
102 = h2 + 12
h2 = 99
h = 3$\sqrt{11}$
Pc = 56$\sqrt{2}$
Pc = Pp + Pb
Pc = 3Pb
56$\sqrt{2}$ = $\frac{3}{2}$Pb
Pb = $\frac{112\sqrt{2}}{3}$
Pś = $\frac{14\sqrt{2}}{3}$
W miarę tempa pracy uczniów rozwiązujemy zadanie 6, 10 str. 168.
Czynności podsumowujące.
Czego dziś nauczyliśmy się na lekcji?
Podpis prowadzącego Podpis opiekuna