Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy IV szkoły podstawowej: Wakacje już się skończyły – wiersz T. Kubiaka „Wracamy”
Cele lekcji:
Uczeń :
- słucha ze zrozumieniem treści wiersza,
- wyraźnie przeczyta wiersz,
- współpracuje w małej grupie,
- wyraża emocje za pomocą głosu, ciała i mimiki,
- wymienia uczucia towarzyszące mu na myśl o kończących się wakacjach,
- określa nastrój wiersza,
- dostrzega osobę mówiącą i adresata wiersza.
- zapoznaje się z zasadą pisowni rzeczowników występujących w celowniku liczby mnogiej.
- zapoznaje się z zasadą zapisu nazw własnych
Formy pracy: praca w grupie, praca z tekstem literackim,
Metody pracy: heureza, słoneczko,
Pomoce naukowe:
tekst wiersza Tadeusza Kubiaka pt. Wracamy
Plan pracy :
1. czynności organizacyjne – powitanie uczniów, starcie tablicy, zapisanie tematu lekcji
2. uświadomienie celów lekcji
3. temat lekcji
4. opracowanie
5. powtórzenie, uogólnienie, wnioski
6. podanie i wyjaśnienie pracy domowej
7. ocena pracy uczniów.
Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem. Kolejno zapisuje go na tablicy.
2. Polonista czyta wiersz Tadeusza Kubiaka „Wracamy”
3. Następnie uczniowie samodzielnie czytają utwór.
4. Uczniowie zostają podzieleni na grupy. W każdej grupie wybrany zostaje lider.
5. Grupy wypisują na kartce uczucia, które towarzyszyły im na myśl o kończących się wakacjach.
3. Nauczyciel rysuje na tablicy napis – Koniec wakacji. Liderzy podchodzą do tablicy i przedstawiają rezultaty pracy grupy.
4. Liderzy tworzą wokół napisu na tablicy promienie słoneczne
5. Nauczyciel zadaje pytania uczniom odwołując się do treści wiersza
N. Kto wypowiada się w utworze? Komu mówi do widzenia?
U. Osobą mówiącą w wierszu może być uczeń, który żegna się z wakacjami tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Osoba mówiąca w wierszu mówi do widzenia : lasom, ptakom, górom, jeziorom itd.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z zasadą pisowni rzeczowników występujących w celowniku liczby mnogiej.
N. Kto może być adresatem w wierszu?
U. Adresatem może być szkoła; natura, z którą żegna się osoba mówiąca w utworze.
N Jakie uczucia wymienicie w celu określenia nastroju utworu?
smutek, żal, tęsknota itd.
6. Nauczyciel zadaje uczniom pytania, które dotyczą wakacji.
N Gdzie spędzaliście tegoroczne wakacje?
U Uczniowie podają miejsca, w których byli na wakacjach
np. Morze Bałtyckie, Tatry, Karpaty, Morze Czarne, Alpy
7. Nauczyciel podkreśla, że nazwy własne (Tatry, Karpaty) zapisujemy wielką literą. Uczniowie zapisują w formie notatki informacje czym jest nazwa własna.
8. Praca domowa
Przedstaw dowolną techniką plastyczną swoje pożegnanie wakacji lub powitanie szkoły. Za pomocą odpowiednich barw wyraź towarzyszący ci w tych sytuacjach nastrój.