Scenariusz zajęcia nr 1
TEMAT : Zdrowa Ziemia – przyjacielem człowieka
Cele ogólne :
- zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami zagrażającymi środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka,
- kształtowanie wrażliwości i szacunku dla przyrody i jej piękna,
Metody: podająca , praktyczna , problemowa
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersz pt.” Nasz świat”, szare arkusze papieru ( ilustrujące kulę ziemską) sylwety zwierząt i roślin, papierowe chmurki, śmieci,
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Prezentacja wiersza pt.” Nasz Świat” - inspiracją do rozmowy.
Patrz na kominy z dymami jak smoła,
Spójrz ile śmieci rzuconych dokoła.
Popatrz na auta bez końca pędzące,
I nowe miasta na łąkach rosnące.
Oto nasz świat – chory w ruinie,
Musimy go chronić bo inaczej zginie.
2. Rozmowa na temat wysłuchanego utworu:
- Jak wygląda świat?
-Co jest przyczyną choroby świata?
3. Zabawa ruchowa „ Sprzątamy świat”.
Dzieci biegają po całej sali. Na dany sygnał zbierają śmieci i wysypują je do kosza.
4. „Chmurki”- ćwiczenia oddechowe.
Dzieci rozdmuchują papierowe chmurki pod którymi ukryte są dwie ilustracje: na jednej ziemia- uśmiechnięta, na drugiej- smutna , chora.
5. Rozmowa na temat ilustracji:
- Dlaczego jedna Ziemia jest uśmiechnięta a druga jest taka smutna?
- Kiedy my się uśmiechamy a kiedy jesteśmy smutni?
6. „Obdarowywanie kuli ziemskiej”- aktywność plastyczna
Dzieci na oczyszczoną przez siebie kulę ziemską przyklejają sylwety zwierząt i roślin. Ziemia tworzona przez dzieci ma być „ziemią ich marzeń”
7. Nadanie zdrowej ziemi uśmiech- naklejenie zdrowej ziemi pięknego uśmiechu. Wyciąganie wniosków do dalszego postępowania.
8. „ Czas odpoczynku”- dzieci kładą się przy zdrowej Ziemi (na dywanie) odpoczywają słuchając muzyki relaksacyjnej.
Scenariusz zajęcia nr 2
TEMAT: Śmieci mniej, ziemi lżej
Cele ogólne:
- zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o przyrodę przez wszystkich mieszkańców Ziemi,
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego
Metody: podająca, praktyczna
Formy: grupowa , indywidualna
Środki dydaktyczne: śmieci do inscenizacji i inne surowce wtórne potrzebne do stworzenia „stwora śmieciora”, szare arkusze papieru,
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Powitanie- nauczycielka wita wszystkie dzieci tak, aby każdy czuł się indywidualnie powitany:
- witam wszystkich tych, którzy są dzisiaj w radosnym nastroju,
- witam wszystkie dziewczynki,
- witam wszystkich chłopców,
2. Wprowadzenie do tematu zajęcia. Zagadka dla dzieci :
Są wszędzie, jest ich coraz więcej,
Przynosimy je ze sklepu,
Można się nimi skaleczyć,
Czasem są trujące,
Mogą być papierowe, plastikowe, szklane, metalowe,
Jak są w pokoju to jest brudno,
Wyrzucamy je do kosza,
Śmieci !!!
3. Inscenizacja wiersza pt.” Sznurek Jurka”
Nauczycielka zaprasza wszystkie dzieci na dywan , gdzie rozłożone są dwa sklejone ze sobą arkusze szarego papieru w formie dużego koła. Nauczycielka inscenizuje wiersz , rzucając na duży arkusz szarego papieru poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu. Tworzy się wielkie wysypisko.
Tuż za szkołą, bardzo blisko,
Kiedyś tam wyrzucił Jurek
Poplątany, stary sznurek.
A nazajutrz obok sznurka
Od banana spadła skórka.
Wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
Wyrzucili bez wahania
Swoje torby po śniadaniach.
Stos papierków po cukierkach
Wysypała tam Walerka.
Na papierki spadła ścierka,
Jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków,
Pustych kubków moc z plastiku,
Wyskubane słoneczniki,
Jeden kalosz, nauszniki,
Stare trampki, piłka z dziurą,
Połamane wieczne pióro,
Kilka opon od rowerów
I ogromny stos papieru.
Oto tak, od sznurka Jurka.
Wnet urosła śmieci górka.
A z tej górki wielka góra,
Której szczyt utonął w chmurach.
Nie ma miejsca na boisko,
Lecz śmietnisko mamy blisko.
4. Rozmowa na temat wiersza:
- W jaki sposób boiska zmieniło się w śmietnik?
- Jak oceniasz postępowanie Jurka i jego kolegów?
- Czy Jurek przewidywał konsekwencje wyrzuconego przez siebie poplątanego sznurka?
5. „Samoloty”- taniec integracyjny.
Dzieci wybierają się na wycieczkę samolotem, aby sprawdzić jaki jest stopień zanieczyszczenia naszej Ziemi.
6. „Śmieciorek”- zabawa plastyczna.
Nauczycielka zaprasza dzieci do zrobienia własnego, śmiesznego „stworka śmieciorka”, który będzie nam przypominała o tym, żeby nie zaśmiecać środowiska. Zrobimy go właśnie z tych śmieci , które przynieśliście do przedszkola. Wystawa prac.
7. „Ekologiczny okrzyk”- zabawa twórcza z zastosowaniem instrumentów,
„ My jesteśmy grzeczne dzieci
nie śmiecimy Ziemi przecież”!!
Scenariusz zajęcia nr 3
TEMAT: Nasze rady na odpady- segregacja
Cele ogólne:
- zapoznanie z rodzajami i koniecznością sortowania odpadów wytwarzanych przez ludzi,
- uzmysłowienie dzieciom sensu segregacji śmieci
Metody: podająca, praktyczna, problemowa
Formy: zbiorowa , grupowa
Środki dydaktyczne: pacynka- Sortowniczek, gazety, kartki symbolizujące pojemniki na śmiecie koloru niebieskiego, żółtego, białego, obrazki: z butelką plastikową i szklaną, gazetą, puszką itp.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Powitanie dzieci zabawą „Klasnę w ręce”
Klasnę w ręce i nic więcej
Wznoszę nogę nad podłogę
Potem wznoszę drugą nogę
Najpierw wydech, potem wdech
Witam Ciebie cześć -cześć -cześć .
2. Co to jest segregacja?- nauczycielka wyjaśnia pojęcie segregacji . Segregacja – jest to sposób gromadzenia odpadów, polegający na ich podziale ze względu na rodzaj materiału z którego zostały wytworzone , celem ich powtórnego wykorzystania
3. „Sortowniczek nas odwiedził” – spotkanie z pacynką.
Nauczycielka przedstawia dzieciom małego stworka (pacynkę) który nazywa się Sortowniczek, całymi dniami zbiera i sortuje śmieci. Sortowninzek pyta: Czy wiecie, jakie śmieci można sortować i gdzie je wrzucać?
Dzieci odpowiadają i nawiązuje się dyskusja.
Nauczycielka pokazuje przygotowane wcześniej kolorowe kartki symbolizujące pojemniki: niebieski- papier, żółty- plastik, biały- szkło oraz rysunki z butelką plastikową , szklaną , gazetami , puszką itp. Dzieci przyporządkowują odpad do odpowiedniego koloru pojemnika. Następnie nauczycielka rozsypuje przykładowe śmieci, zadaniem dzieci jest posegregowanie ich i przyporządkowanie do odpowiednich kolorów.
4. „Śmieci i kosze”- stworzenie sytuacji problemowej.
Pytanie do dzieci: Jaki jest dalszy los tych odpadów? ( dopasowywanie obrazków)
-z makulatury i starych szmat- papier
- złom przetapiany w hucie- np. karoserie samochodowe
- aluminiowe puszki po napojach- powstają nowe puszki
- plastikowe odpady- tworzywa sztuczne, nowe opakowania plastikowe
- szkło przetwarzają huty szkła- nowe opakowania szklane
5. „Taniec z gazetami”- zabawa ruchowa. Uczestnicy dobierają się parami i tańczą w rytmie muzyki trzymając gazety między wymienione części ciała: między dłońmi, brzuchem, kolanem, łokciem , ale bez pomocy rąk.
6. „Co to jest recykling”?- loteryjka literowo- cyfrowa ( 6-latki)
Dzieci losują karty i układają w ponumerowanej kolejności, następnie odczytują napis: recykling. Nauczycielka wyjaśnia pojęcie- recyklingu .(powtórne wykorzystanie materiałów do ponownego przetworzenia.
Scenariusz zajęcia nr 4
TEMAT: Jak chronimy przyrodę
Cele ogólne:
- poznanie podstawowych zasad ochrony środowiska,
- rozwijanie zdolności właściwego reagowania na niszczenie środowiska,
Metody: podająca, problemowa
Formy: zbiorowa , grupowa
Środki dydaktyczne: bajka pt. „ Historia pewnego miasta” K. Nowackiej, obrazki do bajki, znaki ochrony przyrody,
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Powitanie: Witam tych, którzy lubią chodzić do parku’
Witam tych, którzy nie depczą trawników,
Witam tych, którzy segregują śmieci,
2. Wysłuchanie bajki pt.” Historia pewnego miasta” wg. K. Nowackiej
3. Dyskusja na temat wysłuchanej bajki;
- Jak wyglądało miasto na początku?
- Jak ptaki i zwierzęta zachowywały się w zakłębionym dymem mieście?
- Czy mieszkańcom podobało się brudne miasto?
-Co postanowili zrobić?
4. Historyjka obrazkowa- ułożenie historyjki obrazkowej na podstawie wysłuchanego utworu.
5. „Rzut puszką do celu”- dzieci podzielone na dwie drużyny, mają za zadanie wrzucić puszkę do śmietnika. Wygrywa ta drużyna, która trafi najwięcej razy.
6. Ekologiczne znaki zakazu- zapoznanie dzieci z wybranymi znakami ochrony przyrody.
„Historia pewnego miasta” wg. K. Nowackiej
Było raz sobie wzgórze zielone
A u stóp wzgórza miasto nieduże,
Ciche, spokojne – jakby drzemało,
W srebrzystej rzece się przeglądało.
Wiekowe drzewa sennie szumiały,
Wśród liści ptaki koncertowały
Jaśniały w słońcu czyste ulice,
Bielutkie domki i kamienice.
Jaskółki chętnie tu gniazda wiły,
Po dachach wróble skakać lubiły.
Kosy o świcie wszystkich budziły,
w parku łabędzie wciąż się kłóciły….
A z pobliskiego lasu, czasami
Sarna zajrzała tu z sarniętami,
Zając kapustę nocą podjadał,
Czasem do domu jeż się podkradał.
Miasto słynęło z wielkiej urody,
A najpiękniejsze miało ogrody.
Bowiem mieszkali tu ogrodnicy,
Sławni nie tylko w tej okolicy.
Żonkile, lilie, hortensje, dalie
Fiołki, goździki, bratki, azalie
Miasto w stubarwny płaszcz otulały,
A przy tym – jakże słodko pachniały..
Aż raz pan Burmistrz – zwołał zebranie,
A gdy mieszkańcy przybyli na nie,
Przemówił krótko : - Drodzy rodacy!
Czas do poważnej zabrać się pracy!!!
Nie można wiecznie kwiatków hodować,
Trzeba fabrykę wreszcie zbudować!
- Trzeba nam tutaj cywilizacji!
Więc do roboty! Koniec wakacji!!!
I nim połowa roku minęła,
W mieście fabryka wielka stanęła.
Niebo kłąb dymu zakrył czarnego,
Rzeka koloru nabrała sinego,
Drzewom z rozpaczy liście opadły,
A wszystkie kwiaty w ogrodach zbladły.
Wreszcie jaskółki się zbuntowały:
- Nie, nie będziemy tutaj mieszkały!
I odleciały! A z nimi szpaki,
Kosy, łabędzie… i inne ptaki.
Potem wśród pełnej grozy ciszy
Uciekły z miasta nawet myszy!
Ostatnia róża płatki zgubiła,
Ostatnia dalia się przewróciła….
Mieszkańcy miasta, brudni od sadzy,
Cóż… pozbawili Burmistrza władzy.
Następnie długo nad czymś radzili….
W końcu na komin filtr założyli.
Drugi filtr sprawnie oczyszczał ścieki….
Znów zasrebrzyły się wody rzeki.
Znowu się drzewa zazieleniły,
Kwiaty rozkwitły, ptaki wróciły.
A jaka z tego nauka płynie?
Ważny jest postęp w każdej dziedzinie!
Cywilizacja? Fabryki? Zgoda!
Lecz niech nie ginie przez to przyroda!
Scenariusz zajęcia nr 5
TEMAT: Czerwony Kapturek chroni przyrodę- teatrzyk w wykonaniu dzieci
Cele ogólne:
- upowszechnienie nawyków segregowania odpadów na mokre i suche w przedszkolu i w domu,
- kształtowanie umiejętności oceniania postępowania innych,
Metody: podająca, problemowa
Formy: zbiorowa ,indywidualna
Środki dydaktyczne: stroje :Wilka, Leśniczego, Czerwonego Kapturka, udekorowana sala,
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Teatrzyk pt.” Dobre rady na odpady- czyli ekologiczny Czerwony Kapturek” w wykonaniu dzieci z grupy III i IV.
2. Rozmowa na temat treści przedstawionego utworu.
3. „Taniec z gazetami”- zabawa muzyczno- ruchowa.
Dzieci w parach poruszają się w rytm muzyki, na jednej stronie gazety. Jeśli któraś z osób nadepnie na teren poza gazetą odpada z zabawy.
4. „Co poradziłbyś wilkowi”?- burza mózgów.
Dzieci podają propozycje rozwiązania problemu.