SCENARIUSZ ZAJĘĆ
KLASA II
TEMAT KOMPLEKSOWY: Jesienne opowieści.
TEMAT DNIA: Smutek jesieni.
TEMATYKA ZAJĘĆ: Pogoda i zjawiska pogodowe.
CELE CAŁODZIENNYCH ZAJĘĆ: Czytanie wiersza A. Nosalskiego „Odchodzi jesień”, wypowiadanie się na jego temat oraz określenie jego nastroju. Uzupełnianie listu do jesieni. Dostrzeganie bogactwa barw polskiej jesieni i jej nastroju. Dobieranie rzeczowników z określeniami do czasowników. Dodawanie w zakresie 20. Przemienność w dodawaniu.
CEL OGÓLNY: Poznanie pojęcia pogody i innych pojęć z nim związanych. Zjawiska pogodowe w naszym życiu.
CELE OPERACYJNE:
I POZIOM: WIADOMOŚCI
- wie, jak się należy zachowywać podczas czytania wiersza przez nauczyciela,
- zna pojęcia związane z jesienią,
- wie, jakie są barwy jesieni,
- wie, jak opisać polską jesień,
- rozumie zadania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20,
- zna kolejność liczb w zakresie 20.,
II POZIOM: UMIEJĘTNOŚCI
- dostrzega różnice na obrazkach przedstawiających jesień,
- potrafi wymienić zjawiska pogodowe charakterystyczne dla jesieni,
- potrafi w kulturalny sposób zwracać się do rozmówcy, mówi na temat
- zadaje pytania i odpowiada na pytania innych osób,
- potrafi uzupełnić list do jesieni,
- potrafi dobrać rzeczowniki do czasowników,
- rozumie proste i krótkie teksty czytane,
- dba o estetykę i poprawność graficzną pisma,
- czyta treść zadania ze zrozumieniem,
- umie obliczyć działanie matematyczne na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20,
METODY PRACY:
- słowna: pogadanka, objaśnianie, praca z tekstem,
- oglądowa: pokaz, obserwacja
- działań praktycznych,
FORMY PRACY:
- praca zbiorowa jednolita,
- indywidualna jednolita,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wiersz A. Nosalskiego „Odchodzi jesień”,
- karty pracy i zeszyty ćwiczeń z zadaniami tekstowymi,
- list do jesieni do uzupełnienia – karty pracy,
- obrazki ukazujące jesień,
- szare kartki papieru,
- farby i pędzle,
- liście.
TOK LEKCJI:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Czytanie wiersza A. Nosalskiego „Odchodzi jesień”. Rozmowa na temat wiersza, pytania do tekstu.
Już jaskółki odleciały i skowronki
jesień w drogę je wysłała w ślad za słonkiem
Sama także się szykuje do odlotu
nim wichura jej rozkradnie resztki złota
Nim na polach mróz ze szronu dywan utka
i pogasi wszystkie kwiaty po ogródkach
Tak by chciała pobyć u nas dłużej jeszcze
wiec jej smutno i odchodząc płacze deszczem.
- O czym jest mowa w wierszu?
- Jaki nastrój panuje w wierszu?
- Dlaczego jesień płacze?
3. Wyjście do ogrodu szkolnego, oglądanie go, zauważanie cech charakterystycznych dla jesieni. Dostrzeżenie barw jesieni. Powrót do sali.
4. Oglądanie przygotowanych obrazków ukazujących polską jesień, opisywanie ich. Dostrzeganie barw polskiej jesieni. Porównywanie obrazków z sytuacją w szkolnym ogrodzie.
5. Dobieranie czasowników do rzeczowników z określeniami. Przyczepianie kartek do tablicy.
a) złota jesień I) spadające
b) deszczowa pogoda II) zagościła
c) silny wiatr III) wieje
d) piękne kwiaty IV) więdną
e)żółte liście V) przyszła
6. Uzupełnianie listu do jesieni – karty pracy.
7. Nauka piosenki „Pan Listopad” z pokazywaniem. Metoda słuchowa.
Pan Listopad gra na basie dylu, dylu bum
Na jesiennym graniu zna się
Trawką dotknął strun
Ref. Wesoło gra muzyka
Pada deszcz
Świerszcz za kominem cyka
Tańcz gdy chcesz.
Pan Listopad gra na bębnie bara, bara bam
Z deszczem puka równo, pięknie
Koncert daje nam.
Ref. Wesoło gra muzyka
Pada deszcz
Świerszcz za kominem cyka
Tańcz gdy chcesz.
Pan Listopad gra na flecie fiju, fiju fiu
Z liści złotych ma berecik
A kubraczek z nut.
Ref. Wesoło gra muzyka
Pada deszcz
Świerszcz za kominem cyka
Tańcz gdy chcesz.
8. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 bez przekraczania progu dziesiątkowego – karty pracy.
9. Wykonywanie pracy plastycznej „Jesienny las”. Malowanie liście farbami po stronie z żyłkami, używając barw jesieni. Odbijanie liści na szarej kartce papieru. Dorysowanie brakujących elementów.
Urządzenie wystawki pt. „Jesienny las”.
11. Podsumowanie dnia.
- Podsumowanie wiadomości zdobytych w trakcie zajęć.
- Ocena aktywności uczniów.
- Zadanie pracy domowej.