BILANS CIEPLNO

POLITECHNIKA ŚLĄSKA

WYDZ. INŻYNIERII ŚRODOWISKA I ENERGETYKI

Ćwiczenie projektowe 1 z „Wentylacji i klimatyzacji”

Agnieszka Danielczyk

sem. V, kier.: Inżynieria Środowiska

gr. 2B

Spis treści

  1. Obliczeniowe parametry powietrza zewnętrznego

  2. BILANS CIEPLNO-WILGOTNOŚCIOWY POWIETRZA

    1. Zyski ciepła i wilgoci od ludzi

    2. Zyski ciepła od ludzi z uwzględnieniem akumulacji ciepła w przegrodach

    3. Zyski ciepła i wilgoci od powierzchni wody – wanna galwaniczna

    4. Zyski ciepła i wilgoci od pary i wody całkowicie odparowującej

    5. Zyski ciepła od oświetlenia

    6. Zyski ciepła od silników i maszyn elektrycznych

    7. Zyski ciepła od klimatu zewnętrznego

  3. Tabelaryczne zestawienie zysków ciepła i wilgoci

  4. Wykresy Q i W

  5. PROCESY UZDATNIANIA POWIETRZA WENTYLACYJNEGO

  6. Wykres h-x

  7. Schemat technologiczny

  8. Przebieg procesu uzdatniania powietrza w okresie całorocznym

1. Obliczeniowe parametry powietrza zewnętrznego

Gdańsk na podstawie normy PN-76/B-03420 zarówno dla lata jak i zimy znajduje się w I strefie klimatycznej.

Warunki zewnętrzne: w lecie teL = 28 C ϕeL = 48%

w zimie teZ = -16 C ϕeZ = 90%

2. BILANS CIEPLNO-WILGOTNOŚCIOWY POWIETRZA

  1. Chwilowe zyski ciepła i wilgoci od ludzi

ZIMA


$${\dot{Q}}_{c} = {\dot{Q}}_{s} + {\dot{Q}}_{m}$$


$${\dot{Q}}_{s} = n*{\dot{q}}_{s}*\varnothing$$


$${\dot{Q}}_{m} = \dot{W}\left( 2501 + 1,84*\partial_{\text{sk}} \right)$$


$$\dot{W} = n*\dot{w}*\varnothing$$

Ti=18⁰C

ϕi=30 %

=1

n=12

sk=31⁰C

Rodzaj pracy: ciężka


$${\dot{Q}}_{s} = 12*163*1 = 1956\ W = 1,956\ kW$$


$$\dot{W} = 12*0,218*1 = 2,616\frac{\text{kg}}{h} = 7,267*10^{- 4}kg/s$$


$${\dot{Q}}_{m} = 7,267{*10}^{- 4}*\left( 2501 + 1,84*31 \right) = 1,859\ kW$$


$${\dot{Q}}_{c} = 1,956\ + 1,859 = 3,815\ kW$$


$${\dot{Q}}_{u} = \dot{W}*i_{p}*t_{i}$$


$${\dot{Q}}_{u} = 7,267*10^{- 4}*\left( 2501 + 1,84*18 \right) = 1,842\ kW$$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{c} - {\dot{Q}}_{u}$$


$${\dot{Q}}_{j} = 3,815 - 1,842 = 1,973\ kW$$


$${\dot{Q}}_{\text{jp}} = {\dot{Q}}_{m} - {\dot{Q}}_{u}$$


$${\dot{Q}}_{\text{jp}} = 1,859 - 1,842 = 0,017\ kW$$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{s} + {\dot{Q}}_{\text{jp}} = 1,956 + 0,017 = 1,973\ kW$$

LATO


$${\dot{Q}}_{c} = {\dot{Q}}_{s} + {\dot{Q}}_{m}$$


$${\dot{Q}}_{s} = n*{\dot{q}}_{s}*\varnothing$$


$${\dot{Q}}_{m} = \dot{W}\left( 2501 + 1,84*\partial_{\text{sk}} \right)$$


$$\dot{W} = n*\dot{w}*\varnothing$$

ΔTN=4 K

ϕi=40 %

teL=28⁰C

tiL= teL+ ΔTN=28+4= 32⁰C

tiL=32⁰C

=1

N=12

sk=31⁰C

Rodzaj pracy: ciężka


$${\dot{Q}}_{s} = 12*53*1 = 636\ W = 0,636\ \text{kW}$$


$$\dot{W} = 12*0,383*1 = 4,596\frac{\text{kg}}{h} = 1,277*10^{- 3}kg/s$$


$${\dot{Q}}_{m} = 1,277*10^{- 3}*\left( 2501 + 1,84*31 \right) = 3,267\ kW$$


$${\dot{Q}}_{c} = 0,636\ + 3,267 = 3,903\ kW$$


$${\dot{Q}}_{u} = \dot{W}*i_{p}*t_{i}$$


$${\dot{Q}}_{u} = 1,277*10^{- 3}*\left( 2501 + 1,84*32 \right) = 3,269\ kW$$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{c} - {\dot{Q}}_{u}$$


$${\dot{Q}}_{j} = 3,903 - 3,269 = 0,634\ kW$$


$${\dot{Q}}_{\text{jp}} = {\dot{Q}}_{m} - {\dot{Q}}_{u}$$


$${\dot{Q}}_{\text{jp}} = 3,267 - 3,269 = - 0,002kW$$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{s} + {\dot{Q}}_{\text{jp}} = 0,636\ - 0,002 = 0,634\ kW$$

Rodzaj przegród: lekkie

Okres przebywania 6-19 , czas przebywania 13h

ZIMA

Godzina doby Godzina od wejścia
$$\dot{Q_{S}}$$

$$\dot{W}$$

$$\dot{Q_{m}}$$

$$\dot{Q_{u}}$$

CLτ
${\dot{Q_{S}}}^{\tau}$, W ${\dot{Q_{c}}}^{\tau}$, W ${\dot{Q_{j}}}^{\tau}$, W
0
1, 956
0 0 0 16 0,31296 0,31296 0,31296
1
1, 956
0 0 0 0 0 0 0
2
1, 956
0 0 0 0 0 0 0
3
1, 956
0 0 0 0 0 0 0
4
1, 956
0 0 0 0 0 0 0
5
1, 956
0 0 0 0 0 0 0
6 1
1, 956
0,0007267 1,859 1,842 8 0,15648 2,01548 0,17348
7 2
1, 956
0,0007267 1,859 1,842 68 1,33008 3,18908 1,34708
8 3
1, 956
0,0007267 1,859 1,842 74 1,44744 3,30644 1,46444
9 4
1, 956
0,0007267 1,859 1,842 78 1,52568 3,38468 1,54268
10 5
1, 956
0,0007267 1,859 1,842 82 1,60392 3,46292 1,62092
11 6
1, 956
0,0007267 1,859 1,842 84 1,64304 3,50204 1,66004
12 7
1, 956
0,0007267 1,859 1,842 86 1,68216 3,54116 1,69916
13 8
1, 956
0,0007267 1,859 1,842 88 1,72128 3,58028 1,73828
14 9
1, 956
0,0007267 1,859 1,842 89 1,74084 3,59984 1,75784
15 10
1, 956
0,0007267 1,859 1,842 90 1,7604 3,6194 1,7774
16 11
1, 956
0,0007267 1,859 1,842 91 1,77996 3,63896 1,79696
17 12
1, 956
0,0007267 1,859 1,842 92 1,79952 3,65852 1,81652
18 13
1, 956
0,0007267 1,859 1,842 92 1,79952 3,65852 1,81652
19
1, 956
0 0 0 93 1,81908 3,67808 1,83608
20
1, 956
0 0 0 33 0,64548 0,64548 0,64548
21
1, 956
0 0 0 27 0,52812 0,52812 0,52812
22
1, 956
0 0 0 22 0,43032 0,43032 0,43032
23
1, 956
0 0 0 19 0,37164 0,37164 0,37164

LATO

Godzina doby Godzina od wejścia
$$\dot{Q_{S}}$$

$$\dot{W}$$

$$\dot{Q_{m}}$$

$$\dot{Q_{u}}$$

CLτ

$${\dot{Q_{S}}}^{\tau}$$

$${\dot{Q_{c}}}^{\tau}$$

$${\dot{Q_{j}}}^{\tau}$$
0 0,636 0 0 0 0,16 0,10176 0,10176 0,10176
1 0,636 0 0 0 0 0 0 0
2 0,636 0 0 0 0 0 0 0
3 0,636 0 0 0 0 0 0 0
4 0,636 0 0 0 0 0 0 0
5 0,636 0 0 0 0 0 0 0
6 1 0,636 0,001277 3,267 3,269 0,08 0,05088 3,31788 0,04888
7 2 0,636 0,001277 3,267 3,269 0,68 0,43248 3,69948 0,43048
8 3 0,636 0,001277 3,267 3,269 0,74 0,47064 3,73764 0,46864
9 4 0,636 0,001277 3,267 3,269 0,78 0,49608 3,76308 0,49408
10 5 0,636 0,001277 3,267 3,269 0,82 0,52152 3,78852 0,51952
11 6 0,636 0,001277 3,267 3,269 0,84 0,53424 3,80124 0,53224
12 7 0,636 0,001277 3,267 3,269 0,86 0,54696 3,81396 0,54496
13 8 0,636 0,001277 3,267 3,269 0,88 0,55968 3,82668 0,55768
14 9 0,636 0,001277 3,267 3,269 0,89 0,56604 3,83304 0,56404
15 10 0,636 0,001277 3,267 3,269 0,9 0,5724 3,8394 0,5704
16 11 0,636 0,001277 3,267 3,269 0,91 0,57876 3,84576 0,57676
17 12 0,636 0,001277 3,267 3,269 0,92 0,58512 3,85212 0,58312
18 13 0,636 0,001277 3,267 3,269 0,92 0,58512 3,85212 0,58312
19 0,636 0 0 0 0,93 0,59148 3,85848 0,58948
20 0,636 0 0 0 0,33 0,20988 0,20988 0,20988
21 0,636 0 0 0 0,27 0,17172 0,17172 0,17172
22 0,636 0 0 0 0,22 0,13992 0,13992 0,13992
23 0,636 0 0 0 0,19 0,12084 0,12084 0,12084
  1. Zyski ciepła i wilgoci od powierzchni wody – wanna galwaniczna

F=1 m2

tw=30⁰C


$${\dot{Q}}_{s} = \propto *F*(\partial_{\text{pc}} - t_{i})$$


pc = tw − 0, 125 * (twtmo)


∝ = 5, 7 + 4, 07w


$${\dot{m}}_{p} = \sigma*\left\lbrack p_{s}\left( \partial_{\text{pc}} \right) - p_{\text{pi}} \right\rbrack*F*\frac{1000}{p_{o}}$$


σ = 2, 1 * 10−6 * (a + 0, 017w)

ZIMA

ti=18⁰C

ϕi=30 %

w=0,3 m/s tmo= 9⁰C

a=0,022

ppi=618,6 Pa

ps=3563 Pa


∝ = 5, 7 + 4, 07 * 0, 3 = 6, 921 W/m2K


$${\dot{Q}}_{s} = 6,921*1*\left( 27,375 - 18 \right) = 0,064884\ W$$


pc = 30 − 0, 125 * (30−9) = 27, 3750C


$${\dot{m}}_{p} = 5,691*10^{- 8}*\left\lbrack 3563 - 618,6 \right\rbrack*1*\frac{1000}{987} = 0,0001698\ kg/s$$


$$\sigma = 2,1*10^{- 6}*\left( 0,022 + 0,017*0,3 \right) = 5,691*10^{- 8}\frac{\text{kg}}{s*Pa*m^{2}}\ $$


$${\dot{Q}}_{m} = {\dot{m}}_{p}*i_{p}\left( 27^{0}C \right) = 0,4331\ kW$$


$${\dot{Q}}_{u} = {\dot{m}}_{p}*i_{p}\left( 18^{0}C \right) = 0,4303\ kW$$


$${\dot{Q}}_{\text{jp}} = {\dot{Q}}_{m} - {\dot{Q}}_{u} = 0,0028\ kW$$


$${\dot{Q}}_{c} = {\dot{Q}}_{s} + {\dot{Q}}_{m} = 0,49798\ kW$$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{s} + {\dot{Q}}_{\text{jp}} = 0,06768\ kW$$

LATO

ti=32⁰C

ϕi=40 %

w=0,5 m/s tmo= 21,5⁰C

a=0,022

ppi=1901,6 Pa

ps=4004 Pa


∝ = 5, 7 + 4, 07 * 0, 5 = 7, 735 W/m2K


$${\dot{Q}}_{s} = 7,735*1*\left( 28,938 - 32 \right) = - 23,685\ W$$


pc = 30 − 0, 125 * (30−21,5) = 28, 9380C


$${\dot{m}}_{p} = 6,405*10^{- 8}*\left\lbrack 4004 - 1901,6 \right\rbrack*1*\frac{1000}{987} = 0,0001364\ kg/s$$


$$\sigma = 2,1*10^{- 6}*\left( 0,022 + 0,017*0,5 \right) = 6,405*10^{- 8}\frac{\text{kg}}{s*Pa*m^{2}}\ $$


$${\dot{Q}}_{m} = {\dot{m}}_{p}*i_{p}\left( 29^{0}C \right) = 0,3484\ kW = 348,4\ W\ $$


$${\dot{Q}}_{u} = {\dot{m}}_{p}*i_{p}\left( 32^{0}C \right) = 0,3492kW = 349,2\ W$$


$${\dot{Q}}_{\text{jp}} = {\dot{Q}}_{m} - {\dot{Q}}_{u} = - 0,8\ W$$


$${\dot{Q}}_{c} = {\dot{Q}}_{s} + {\dot{Q}}_{m} = 324,715\ W$$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{s} + {\dot{Q}}_{\text{jp}} = - 24,485\ W$$

  1. Zyski ciepła i wilgoci od pary i wody całkowicie odparowującej

  1. Dla pary wodnej


tp = 1150C


$${\dot{m}}_{p} = 0,002\ kg/s$$


$${\dot{Q}}_{c} = {\dot{Q}}_{m}$$


$${\dot{Q}}_{m} = \dot{W}*i_{p(w)}*\partial_{zr}$$


$${\dot{Q}}_{m} = \dot{m_{p}}\left( 2501 + 1,84*t_{p} \right)$$


$${\dot{Q}}_{c} = {\dot{Q}}_{j} + {\dot{Q}}_{u}$$


$${\dot{Q}}_{u} = \dot{W}*i_{p}(t_{i})$$


$${\dot{Q}}_{u} = \dot{m_{p}}*(2501 + 1,84t_{i})$$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{c} - {\dot{Q}}_{u}$$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{\text{jp}}$$


$${\dot{Q}}_{\text{jp}} = {\dot{Q}}_{m} - {\dot{Q}}_{u}$$


$${\dot{Q}}_{m} = {\dot{Q}}_{c} = 0,002\left( 2501 + 1,84*115 \right) = 5,4252\ kW$$

ZIMA: ${\dot{Q}}_{u} = 0,002*\left( 2501 + 1,84*18 \right) = 5,0682\ kW$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{c} - {\dot{Q}}_{u} = 5,4252 - 5,0682 = 0,3570\ kW$$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{\text{jp}}$$

LATO: ${\dot{Q}}_{u} = 0,002*\left( 2501 + 1,84*32 \right) = 5,1198\ kW$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{c} - {\dot{Q}}_{u} = 5,4252 - 5,1198 = 0,3054\ kW$$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{\text{jp}}$$

  1. Dla wody całkowicie odparowującej


tw = 500C


$${\dot{m}}_{w} = 0,002\ kg/s$$


$${\dot{Q}}_{c} = {\dot{Q}}_{m}$$


$${\dot{Q}}_{m} = \dot{m_{w}}*4,19t_{w}$$


$${\dot{Q}}_{c} = {\dot{Q}}_{j} + {\dot{Q}}_{u}$$


$${\dot{Q}}_{u} = \dot{W}*i_{p}(t_{i})$$


$${\dot{Q}}_{u} = \dot{m_{w}}*(2501 + 1,84t_{i})$$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{c} - {\dot{Q}}_{u}$$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{\text{jp}}$$


$${\dot{Q}}_{\text{jp}} = {\dot{Q}}_{m} - {\dot{Q}}_{u}$$


$${\dot{Q}}_{m} = {\dot{Q}}_{c} = 0,002*4,19*50 = 0,419\ kW$$

ZIMA: ${\dot{Q}}_{u} = 0,002*\left( 2501 + 1,84*18 \right) = 5,0682\ kW$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{c} - {\dot{Q}}_{u} = 0,419 - 5,0682 = - 4,6492\ kW$$

LATO: ${\dot{Q}}_{u} = 0,002*\left( 2501 + 1,84*32 \right) = 5,1198\ kW$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{c} - {\dot{Q}}_{u} = 0,419 - 5,1198 = - 4,7008\ kW$$

  1. Zyski ciepła od oświetlenia


$${\dot{Q}}_{c} = {\dot{Q}}_{s} = {\dot{Q}}_{j}$$

Gdy oświetlenie jest włączone ${\dot{Q}}_{s} = N_{\text{el}}*\left\lbrack \beta + \left( 1 - \beta - \alpha \right)k_{o} \right\rbrack*\psi$

Po wyłączeniu światła ${\dot{Q}}_{s} = N_{\text{el}}*\left( 1 - \beta - \alpha \right)k_{o}*\psi$

Oświetlenie fluorescencyjne: $\frac{N_{\text{el}}}{F} = 0,065*I_{osw}$


Iosw = 600Lx


β = 0, 15


ψ = 0, 8


α = 0


F = 120m2


Nel = 0, 065 * Iosw * F = 0, 065 * 600 * 120 = 4680 W = 4, 68 kW

Godzina doby Godz. Od włączenia oświetlenia
Nel [kW]

β

ko

$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{c} = {\dot{Q}}_{s}$$
0 8
4, 68
0,15 0,3 0,95472
1 9
4, 68
0,15 0,19 0,604656
2 10
4, 68
0,15 0,1 0,31824
3 11
4, 68
0,15 0,05 0,15912
4 12
4, 68
0,15 0,02 0,063648
5
4, 68
0,15 0 0
6
4, 68
0,15 0 0
7
4, 68
0,15 0 0
8
4, 68
0,15 0 0
9
4, 68
0,15 0 0
10
4, 68
0,15 0 0
11
4, 68
0,15 0 0
12
4, 68
0,15 0 0
13
4, 68
0,15 0 0
14
4, 68
0,15 0 0
15
4, 68
0,15 0 0
16 0
4, 68
0,15 0 0
17 1
4, 68
0,15 0,5 2,1528
18 2
4, 68
0,15 0,7 2,78928
19 3
4, 68
0,15 0,84 3,234816
20 4
4, 68
0,15 0,9 3,42576
21 5
4, 68
0,15 0,93 3,521232
22 6
4, 68
0,15 0,98 3,680352
23 7
4, 68
0,15 0,5 1,5912
  1. Zyski ciepła od silników i maszyn elektrycznych

Ne=7 kW

n=5

silnik

ηs=0,7


$$N_{\text{el}} = \frac{N_{e}}{\eta_{s}} = \frac{7}{0,7} = 10\ kW$$


$$N_{u} = \Delta p_{w}*{\dot{v}}_{w}$$


$${\dot{Q}}_{j} = {\dot{Q}}_{c} = N_{\text{el}} - N_{e} = 10 - 7 = 3\ kW$$

  1. Zyski ciepła od klimatu zewnętrznego

Zysk wilgoci W = 0


QUOTE  m  =  0


QUOTE  u  =  0


QUOTE  c  =   QUOTE  s  =   QUOTE  j

F=540 m3

Dla lata:


$$\text{\ QUOTE\ }\ {\dot{Q}}_{C}^{L} = \ F\ ;\ {\dot{Q}\text{\ QUOTE\ }\ }_{e} = 540*17 = 9180\ W$$


$${\dot{Q}}_{C}^{L} = 9,18\ kW$$

Dla zimy:


$${\dot{Q}}_{C}^{Z} = \ F\ ;\ \text{\ QUOTE\ }\ e = 540*\left( - 18 \right) = - 9720\ W$$


$${\dot{Q}}_{C}^{Z} = \ - 9,72\ kW$$

PROCESY UZDATNIANIA POWIETRZA WENTYLACYJNEGO

ZAŁOŻENIA:

- Instalacja działa całą dobę, pokrywając straty ciepła pomieszczenia wentylowanego przez przenikanie,

- Maksymalna dopuszczalna różnica temperatury może wynosić ΔtNmax = 4K,

- Należy zastosować rozdział powietrza: nawiew górą, wywiew dołem,

- Należy zastosować uzdatnianie powietrza w systemie CAV,

- Przyjąć, że w okresie całego roku zbędne zyski ciepła jawnego zmieniają się proporcjonalnie do temperatury powietrza zewnętrznego.

Obliczenia dla LATA

Ti=32⁰C

ΔTN=4 K


$${\dot{Q}}_{C}^{L} = 24,990315\ \text{kW}$$


$${\dot{Q}}_{j}^{L} = 11,132515\text{\ kW}$$


$$\dot{W} = 0,0054134\ kg/s$$


$${{\dot{m}}_{N}}^{Z} = {{\dot{m}}_{N}}^{L}$$


$$\varepsilon^{Z} = \frac{{\dot{Q}}_{c}^{Z}}{{\dot{W}}^{Z}} = \frac{24,990315\ }{0,0054134} = 4616,4\ kJ/kg$$


tiL = te + tNL = 28 + 4 = 32


$${{\dot{m}}_{N}}^{L} = \frac{Q_{j}^{L}}{C_{g}*t_{N}^{L}} = \frac{11,132515}{1,005*4} = 2,77\frac{\text{kg}}{s}$$


$${{\dot{m}}_{N}}^{L} = \frac{\dot{W}}{x_{i}^{L} - x_{N}^{L}} = \frac{0,0054134}{\left( 0,0133 - 0,0113 \right)} = 2,71\ kg/s$$


$${{\dot{m}}_{N}}^{L} = \frac{Q_{c}^{L}}{h_{i}^{L} - h_{N}^{L}} = \frac{24,990315\ }{66 - 57} = 2,78\ kg/s$$

Przypadek I


$$\varepsilon^{Z} = \frac{{\dot{Q}}_{c}^{Z}}{{\dot{W}}^{Z}} = \frac{1,63766}{0,0048965} = 334,5\ kJ/kg$$


$$t_{N}^{Z} = \frac{Q_{j}^{Z}}{C_{g}*{{\dot{m}}_{N}}^{L}} = \frac{- 10,77104}{1,005*2,77} = - 3,9\text{\ K}$$


tNZ = ti − tNL = 18 + 3, 9 = 21, 9

Punkt t, ⁰C ϕ, % x, kg H20/kg p.s. h, kJ/kg
ZL=NL 28 48 0,0113 57
PL=WL 32 43 0,0133 66
ZZ -16 90 0,0008 -14
PZ=WZ 18 30 0,004 28
NZ=GZ 21,9 14 0,0021 27,5
MZ -1 66 0,0023 4

Przypadek II


$$\varepsilon^{Z} = \frac{{\dot{Q}}_{c}^{Z}}{{\dot{W}}^{Z}} = \frac{6,06998}{0,0048965} = 1239,7\ kJ/kg$$


$$t_{N}^{Z} = \frac{Q_{j}^{Z}}{C_{g}*{{\dot{m}}_{N}}^{L}} = \frac{- 6,33872}{1,005*2,77} = - 2,3\ K$$


tNZ = ti − tNL = 18 + 2, 3 = 20, 3

Punkt t, ⁰C ϕ, % x, kg H20/kg p.s. h, kJ/kg
ZL=NL 28 48 0,0113 57
PL=WL 32 43 0,0133 66
ZZ -16 90 0,0008 -14
PZ=WZ 18 30 0,004 28
NZ=GZ 20,3 15 0,0021 26

Wymagany strumień wartości powietrza wynikający z warunków higienicznych:

${\dot{V}}_{\mathbf{e}}\mathbf{=}$n 20m3/(hos.)

${\dot{V}}_{\mathbf{e}}\mathbf{=}$1220=240 m3/h = 0,067 m3/s

Sprawdzenie warunku higienicznego dla wentylacji z recyrkulacją:


$$n_{e} = \frac{{\dot{V}}_{\mathbf{e}}}{{\dot{m_{n}}}^{\mathbf{Z}}} \bullet 100\%$$


$$n_{e} = \frac{0,067}{2,77} \bullet 100\% = 2,42\%$$


ne < 10%

2, 42%<10% (Wynika z tego, że Uemin = 10%)

Mieszanie powietrza w stosunku:

ne=10%

nu=90%


$$n_{e} = \frac{t_{U}^{Z} - t_{M}^{Z}}{t_{U}^{Z} - t_{e}^{Z}} = 0,1$$


tMZ = tUZ − ne(tUZteZ) = 18 − 0, 1(18−(−16)) = 14, 6C

Mieszanie w obliczonym stosunku jest nieprawidłowe, ponieważ konieczne byłoby osuszenie powietrza z punktu GZ do punktu NZ. Dobrano stosunek mieszania tak, aby punkt MZ=GZ.

MZ=-1⁰C


$$n_{e} = \frac{t_{U}^{Z} - t_{M}^{Z}}{t_{U}^{Z} - t_{e}^{Z}} = \frac{18 - ( - 1)}{18 - ( - 16)} = 0,55$$

Mieszanie powietrza w stosunku:

ne=55%

nu=45%

Strumień ciepła dostarczany do nagrzewnicy:


$${\dot{Q}}_{n} = {\dot{m}}_{N}\left( h_{G}^{Z} - h_{M}^{Z} \right) = 2,77*\left( 26 - 4 \right) = 60,94\text{\ kW}$$


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Bilans cieplny
bilans cieplny, fizyka, teoria
dane do bilansu cieplnego
05 Bilans cieplny kotła, Fizyka Budowli - WSTiP
bilans cieplny
INSTRUKCJE, Ćw nr 12. Bilans cieplny, Instrukcja wykonawcza
Bilans cieplny suszarni teoretycznej
Bilans Cieplny Silnika, MOTORYZACJA, ▼ Silniki Spalinowe ▼
Madeja Strumińska,pożary kopalniane, Bilans cieplny w ognisku pożaru w kopalni węgla kamiennego
przydróżny,wentylacja i klimatyzacja,BILANS CIEPLNY POMIESZCZENIA
Bilans cieplny
Bilans cieplny
Bilans cieplny i ciepło właściwe
06 Sporządzanie bilansów cieplnych
Bilans cieplny, silniki semestr VII
Bilans cieplny układu chłodniczego zamrażarki
BILANS CIEPLNY UKŁADU HYDRAULICZNEGO
Madeja Strumińska,pożary kopalniane, Bilans cieplny w ognisku pożaru w kopalni węgla brunatnego
Bilans cieplny
Bilans cieplny (2)

więcej podobnych podstron