Scenariusz lekcji przyrody w kl. iv
TEMAT: Obieg tlenu i dwutlenku węgla w przyrodzie.
Cele lekcji :
a) wiadomości - uczeń :
- wie jakie jest znaczenie tlenu i dwutlenku węgla w przyrodzie
- wie na czym polegają procesy : fotosyntezy, oddychania, spalania
- wymienia procesy fotosyntezy, oddychania i spalania jako te, które mają wpływ na
Ilość tlenu i dwutlenku węgla w przyrodzie
- wie na czym polega obieg tlenu i dwutlenku węgla w przyrodzie
b) umiejętności - uczeń :
- potrafi przedstawić za pomocą schematu przebieg fotosyntezy i oddychania oraz obieg
tlenu i dwutlenku węgla w przyrodzie
- wykazuje na podstawie doświadczenia wytwarzanie tlenu podczas fotosyntezy
- potrafi analizować schematy
- potrafi porównać oddychanie tlenowe i beztlenowe
c) postawy - uczeń :
- potrafi współpracować w grupie
- rozumie jak wielki wpływ ma działalność człowieka na utrzymanie równowagi
w przyrodzie
Metody :
- obserwacja
- praca z podręcznikiem, zeszytem ucznia, kartą pracy
- zabawa w bycie tlenem lub dwutlenkiem węgla
- pogadanka
Formy pracy :indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
- zestawy pytań dla grup
- doświadczenie z moczarką kanadyjską
- podręcznik, zeszyt ucznia
- karteczki z napisami "tlen" i "dwutlenek węgla" oraz zestaw pytań do zabawy
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne:
- sprawdzenie obecności
- wprowadzenie do nowej lekcji: wymień cechy żywego organizmu
wymień składniki powietrza
czy organizmy żywe potrzebują tlenu i dwutlenku
węgla?
Zarówno tlen jak i dwutlenek węgla są niezbędne do istnienia życia na ziemi.
Mimo tego, że gazy te są wykorzystywane to ich nie brakuje. Okazuje się, że krążą
one (są w obiegu) ale nie giną i przy właściwej równowadze biologicznej nigdy ich nie
zabraknie oraz będą występować w odpowiednich proporcjach.
2. Podanie tematu i jego zapis oraz zapoznanie z celami lekcji
3. Podział klasy na trzy grupy
Faza realizacyjna
Każda grupa otrzymuje zestaw pytań ( załącznik nr1). Uczniowie przy pomocy podręcznika w ciągu 5 min. przygotowują odpowiedź na pytania.
2. Przedstawiciele grup prezentują wyniki pracy swoich zespołów.
3. Omówienie obiegu tlenu i dwutlenku węgla w przyrodzie (wspólna analiza schematu
z podręcznika ze strony 74.
Faza podsumowująca
1. Uczniowie uzupełniają zadania z zeszytu ucznia
2. Sprawdzenie poprawności wykonania zadań.
3. Zabawa w bycie tlenem lub dwutlenkiem węgla ( załącznik nr 2).
4. Zadanie pracy domowej :
Co może mieć wpływ na zburzenie równowagi między zawartością tlenu i dwutlenku
Węgla w atmosferze?
5. Ocena aktywności i pracy uczniów.
Załącznik nr 1.
grupa I
FOTOSYNTEZA
1. Które organizmy mogą przeprowadzać proces fotosyntezy?
2. W jakich częściach roślin zachodzi fotosynteza?
3. Co potrzebne jest do procesu fotosyntezy?
4. Co powstaje w wyniku fotosyntezy?
5. O czym świadczą pęcherzyki gazu znajdujące się na ściankach słoiczka z moczarką
kanadyjską?
6. Kiedy może zachodzić proces fotosyntezy ( w jakiej porze doby )?
grupa II
ODDYCHANIE
1. Na czym polega proces oddychania organizmów ?
2. Które organizmy oddychają ?
3. Co powstaje w wyniku oddychania ?
4. Kiedy organizmy oddychają ( w jakiej porze doby )?
grupa III
SPALANIE
1. Na czym polega proces spalania?
2. Jaka substancja jest konieczna ( i zużywa się ) aby ten proces mógł zachodzić?
3. Podaj przykłady spalania.
4. Co wydziela się do atmosfery podczas spalania?
Załącznik nr 2.
Zabawa w bycie "tlenem" lub "dwutlenkiem węgla"
W każdej z grup jeden uczeń otrzymuje karteczkę z napisem "TLEN", a drugi
z napisem "DWUTLENEK WĘGLA"
Nauczyciel odczytuje zdania z listy, a uczniowie unoszą w górę odpowiednie kartki.
Następnie uczniowie przekazują karteczki innym członkom grupy, tak aby każdy chociaż raz był "tlenem" lub "dwutlenkiem węgla"
LISTA POLECEŃ
1. Potrzebują mnie rośliny do wytwarzania pokarmu.
2. Jestem niezbędny do życia roślin, zwierząt i ludzi.
3. Jestem wydzielany i wędruję do atmosfery tylko podczas dnia.
4. Jest mnie więcej tam, gdzie jest dużo fabryk i zakładów przemysłowych.
5. Jestem pobierany niezależnie od obecności światła.
6. "Wychodzę" z roślin nocą.
7. Znajduję się w atmosferze ziemskiej.