Jestem świadomym konsumentem, przyroda, scenariusz. lekcji kl.4


Jestem świadomym konsumentem

Scenariusz lekcji w klasie 4

Cele lekcji:
- uczeń utrwala rolę składników pokarmowych w organizmie
- zna metody konserwowania żywności obecnie stosowane w przemyśle spożywczym
- odczytuje skład produktów z ich opakowań
- umie odróżnić niezbędne do życia składniki odżywcze od szkodliwych(np. konserwantów,
barwników, antyutleniaczy)
- umie dostrzec zagrożenie dla zdrowia wynikające z nowych form artykułów żywnościowych produkowanych masowo
- dostrzega związek między żywieniem a stanem zdrowia

Forma pracy: grupowa i indywidualna

Metody:
podająca- wyjaśnianie
praktyczna - ćwiczenia

Czas trwania: dwie godziny lekcyjne

Środki dydaktyczne:
- plansza "Metody konserwowania żywności"
- opakowania z produktów żywnościowych ok.20szt.
- tabela zwierająca symbole substancji stosowanych w produkcji żywności(zakazanych, niebezpiecznych, rakotwórczych, podejrzanych)


Faza wstępna

Czynności organizacyjno-porządkowe.
Zadanie kontrolnych pytań dotyczących odżywiania
a) Jakie są podstawowe składniki pokarmowe
b) Jaka jest ich rola w organizmie
c) Jakie są zasady prawidłowego odżywiania

Faza realizacyjna
Wyjaśnienie, że na rynku pojawia się coraz więcej produktów żywnościowych, i coraz liczniejsze są sposoby ich produkowania, przetwarzania i konserwowania. Obecnie większość wyrobów, które można znaleźć w handlu, produkuje się w wielkich zakładach wytwórczych. Wykorzystując sporządzoną planszę przedstawienie różny
ch metod konserwowania żywności:
- metoda niskich temperatur
- zamrażanie
- pasteryzacja
- sterylizacja
- liofilizacja
- pakowanie próżniowe
- napromieniowanie
- solenie, wędzenie, suszenie
- stosowanie środków konserwujących
Podział klasę na grupy. Przydział opakowań po różnych produktach. Zadaniem uczniów jest wypisanie jakie informacje są zamieszczone na etykiecie każdego z nich. Przedstawienie przez uczniów wyników pracy - etykieta zawiera opis produktu, jego skład, dodane środki konserwujące, oraz trwałość. Analiza składu wybranych produktów i porównanie z tabelą substancji dodawanych do żywności (barwników, konserwantów i in)
Grupa I - napoje (cola, fanta, sprite, woda mineralna)
Grupa II - słodycze (batonik3 bit, Snickers, chipsy, czekolada)
Grupa III - nabiał (serek Almette, Rama, Hochland)
Grupa IV - dodatki do potraw (musztarda, ketchup, majonez, sos)
Grupa V - desery (kisiele, budynie galaretki)

Faza podsumowująca.
Uczniowie przedstawiają wyniki pracy w grupach. Każda grupa wybiera spośród prezentowanych przez siebie produktów najbardziej szkodliwy dla zdrowia.
Nauczyciel ocenia pracę uczniów w grupach.

Zadanie domowe
Uczniowie mają za zadanie znaleźć w domu najmniej szkodliwy dla zdrowia produkt spożywczy.


