diety scenariusze lekcji, przyroda, scenariusz. lekcji kl.4


Temat: Dieta, co to takiego?

Cele operacyjne:

Środki dydaktyczne:

Plansza z produktami spożywczymi, piramida pokarmowa, pisaki, kartki, tablica, kreda.

Przebieg lekcji

  1. Uczniowie siedzą w kręgu i kolejno kończą zdanie:

Najbardziej lubię jeść...

  1. Pogadanka.

-Sposób odżywiania się powinien być uzależniony od takich czynników jak:

płeć, wiek, rodzaj pracy, klimat.

-Przedstawienie piramidy pokarmowej.

0x08 graphic

Tłuszcze, słodycze: rzadko

0x08 graphic

Mięso, drób, ryby, ziarna fasoli, jaja,

0x08 graphic
orzechy, mleko, jogurt:2-3 posiłki dziennie

owoce: 2-4 posiłki dziennie

warzywa: 3-5 posiłków dziennie

0x08 graphic
chleb, zboża, ryż, makaron: 6-11

posiłków dziennie

  1. Praca w grupach:

Układanie jadłospisu

Dieta ucznia powinna być urozmaicona, a nie monotonna.

  1. Mini wykład.

Mamy różne rodzaje diet, np. Są ludzie, którzy jedzą tylko rośliny, nazywamy ich wegetarianami lub jaroszmi. Jednak stosowanie takiej diety przez dłuższy czas może wywołać szereg chorób. Dzieci powinny jeść różnorodne pokarmy, które zawierają składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju.

  1. Praca w parach:

Uczniowie, korzystając z różnych źródeł przedstawiają propozycje dań jarskich

( wegetariańskich).

-Opracowują przepisy,

-Wywieszają gotowe prace na gazetce.

  1. Podsumowanie

Uczniowie kończą zdanie: Na dzisiejszych zajęciach dowiedziałem się, że...

Scenariusz lekcji przyrody dla klasy VI

Temat. Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu.

Cele operacyjne:

Uczeń:

Środki:

Plansza z produktami żywnościowymi, piramida pokarmowa, pisaki, kartki, tablica, kreda, gazety z różnymi rodzajami diet, słowniki, encyklopedie, wydruki z Internetu.

Przebieg lekcji.

  1. Wprowadzenie:

Chcąc być zdrowym, należy odpowiednio odżywiać się - stosować właściwą dietę. Mamy różne rodzaje diet, np. wegetariańska-wyklucza wszystkie rodzaje mięsa i ryb. Dnia 1 X obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu.

Wegetarianizm, jarstwo to sposób odżywiania się ludzi pokarmami wyłącznie roślinnymi (w. absolutny) lub roślinno - nabiałowymi (w. względny);

W wegetarianizmie absolutnym brak w pożywieniu białek zwierzęcych przy nieumiejętnym doborze białek roślinnych może doprowadzić do różnych zmian chorobowych, zwłaszcza u dzieci i młodzieży;

Wegetarianizm względny jest pełnowartościowy przy umiejętnym zestawieniu białek roślinnych i mleka oraz jego przetworów; Bywa on zalecany jako dieta w niektórych schorzeniach, głównie w chorobach nerek, a także miażdżycy.

  1. Pogadanka.

  1. Praca w grupach

Uczniowie, korzystając z różnych źródeł informacji, układają przepisy, uwzględniając różne rodzaje diety wegetariańskiej, np. wegańska, lakto-vege itp.

  1. Notatka

  1. Dieta to system odżywiania polegający na doborze pokarmu w zależności od potrzeb organizmu.

  1. Wegetarianizm -jarstwo to odżywianie się pokarmami wyłącznie roślinnymi.

3. Rodzaje wegetarianizmu

0x08 graphic
0x08 graphic

absolutny względny

roślinny roślinno - nabiałowy

  1. Dnia 1X obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Jego celem jest promowanie diety wegetariańskiej, wykluczającej wszystkie rodzaje mięsa i ryb.

  1. Utrwalenie

VI. Zad. Dom.

Jak myślisz, czy małe dzieci mogą stosować dietę wegetariańską?

Odpowiedź uzasadnij.

Scenariusz lekcji przyrody dla klasy IV

Temat: Czy wiesz, co jesz?

Cele operacyjne:

Środki:

Tablica, kreda, kartki, pisaki, plansze.

Metody:

Pogadanka, praca w grupach.

Przebieg lekcji

  1. Wprowadzenie:

Każdy człowiek, chcąc być zdrowym, musi odpowiednio odżywiać się, czyli stosować właściwą dietę, zależną od potrzeb organizmu. Są rożne rodzaje diet, np.: Są ludzie, którzy jedzą tylko rośliny, nazywamy ich jaroszami lub wegetarianami. Jest to jednak mało urozmaicony sposób odżywiania, który może prowadzić do chorób. Natomiast dzieci i młodzież powinny jeść różnorodne pokarmy, które zawierają składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Białka, cukry ( węglowodany), tłuszcze, sole mineralne, witaminy, woda.

ZAKAZANE

RAKOTWÓRCZE

NIEBEZPIECZNE

PODEJRZANE

NIESZKODLIWE

E 103, E 105,

E 111, E 121,

E 125, E 126,

E 130, E 152,

E 180, E 181,

E 222, E 223,

E 224, E 232,

E 234, E 241

E 131, E 132, E 142,

E 210, E 211, E 212,

E 213, E 214, E 215,

E 216,E 217, E 218,

E 219, E 239, E 249,

E 250, E 251, E 252

E 102, E 110,

E123, E 124,

E 127, E 226,

E 231, E 233,

E 310, E 311,

E 312, E 320,

E 321

E 122, E 141,

E 151,E 240,

E 330

E 100, E 101,

E 160, E 174,

E 280, E 200,

E 201, E 202,

E 236, E 237,

E 260, E 300,

E 301, E 322,

E 331, E 333,

E 400, E 401,

E 405

  1. Praca w grupach

Mają dwa zadania:

  1. Wypisać składniki pokarmowe poszczególnych produktów.

  2. Wypisać dodatki polepszające smak, zapach i wygląd produktów.

W produktach spożywczych znajdują się różne składniki pokarmowe oraz barwniki i konserwanty. Jedne są nieszkodliwe dla zdrowia, a inne są niestety rakotwórcze. Pamiętaj! Zawsze czytaj informacje na opakowaniach.

  1. Notatka:

  1. Dieta to sposób odżywiania dostosowany do potrzeb organizmu.

  2. Wegetarianizm ( jarstwo) odżywianie się pokarmami wyłącznie roślinnymi.

  3. Nie kupuj produktów zawierających substancje rakotwórcze, szkodliwe dla zdrowia, np. benzoesan sodu.

  1. Utrwalenie:

  1. Zad. Dom.

Napisz, jakie składniki znajdują się w Twoich ulubionych chipsach lub słodyczach?

Opracowała:

mgr Magdalena Danielewicz

2


