układ pokarmowy, przyroda, scenariusz. lekcji kl.4


Temat: „Wędrówka” pokarmu w naszym organizmie
Scenariusz lekcji przyrody

Autor: Dorota Sępioł-Skóra, nauczyciel mianowany, SP nr 7 w Kielcach

Nowa Era nauczycielom - scenariusze lekcji
http://www.nowaera.com.pl


oceń materiał

0x01 graphic

Klasa:

IV szkoły podstawowej

Dział:

Tajemnica ciała

Temat 38 w podręczniku:

„Wędrówka” pokarmu

Czas lekcji:

1 godzina lekcyjna

Cele lekcji:

  

Wiadomości - uczeń:

  • wymienia nazwy narządów przewodu pokarmowego (jama ustna, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube),

  • wymienia nazwy etapów trawienia (mechaniczne i chemiczne) i wskazuje miejsca ich przebiegu,

  • podaje nazwę substancji umożliwiających trawienie (enzymy trawienne).

Umiejętności - uczeń:

  • uporządkuje nazwy narządów przewodu pokarmowego w kolejności zgodnej z „wędrówką” przez nie pokarmu,

  • wyjaśnia różnicę między trawieniem mechanicznym i chemicznym,

  • wskazuje w tekście prawdziwe informacje dotyczące wybranych narządów układu pokarmowego,

  • wyjaśnia, jaki jest cel trawienia.

Postawy - uczeń:

  • aktywnie zdobywa wiedzę na temat własnego organizmu,

  • zna i stosuje zasady mówienia i słuchania,

  • dba o atmosferę pracy w grupie,

  • bierze odpowiedzialność za wyniki pracy grupy.

Metody nauczania:

słowne - gry dydaktyczne: rozsypanka, „Prawda czy fałsz?”.

Forma pracy:

praca w grupach.

Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze:

  • podręcznik,

  • zeszyt ćwiczeń, część II,

  • rozsypanka dotycząca narządów przewodu pokarmowego (zał. nr 1),

  • kartki z nazwami narządów przewodu pokarmowego,

  • gra dydaktyczna „Prawda czy fałsz?” (zał. nr 2),

  • plansza - budowa układu pokarmowego człowieka.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Faza wprowadzająca:

    1. Sprawy organizacyjno-porządkowe.

    2. Sprawdzenie wiadomości i umiejętności uczniów dotyczących spożywanych pokarmów i zawartych w nich składników odżywczych.

    3. Nawiązanie do tematu lekcji:
      Nauczyciel informuje uczniów, że będą zajmować się układem, którego rolą jest wprowadzenie pokarmu do organizmu oraz jego przetwarzanie, i prosi o podanie nazwy tego układu.

    4. Podanie tematu lekcji: „Wędrówka” pokarmu w naszym organizmie.

  1. Faza realizacyjna:

Praca w grupach - podział klasy na 5 grup.

    1. Nauczyciel rozdaje każdej grupie rozsypankę wraz z instrukcją (zał. nr 1 w formacie doc lub pdf).

    2. Uczniowie:

      1. układają i podają nazwę jednego z narządów przewodu pokarmowego (jama ustna, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube),

      2. przymocowują kartki z ułożonymi wyrazami do tablicy,

      3. wskazują odpowiedni narząd na planszy.

    3. Uczniowie porządkują kartki z nazwami narządów na tablicy, w kolejności „wędrówki” przez nie pokarmu.

    4. Nauczyciel proponuje uczniom grę dydaktyczną „Prawda czy fałsz?”, rozdaje poszczególnym grupom instrukcje (zał. nr 2 w formacie doc lub pdf).

    5. Podsumowanie efektów pracy grup:
      - uczniowie podają nazwę narządu i odczytują dotyczące go informacje.

Praca zbiorowa.

    1. Uczniowie:

      1. wyjaśniają, na czym polega mechaniczne przekształcenie (trawienie) pokarmu, i wskazują na planszy narząd, w którym ono przebiega,

      2. wyjaśniają, na czym polega chemiczne przekształcenie (trawienie) pokarmu, i wskazują na planszy narządy, w których ono przebiega.

  1. Faza podsumowująca:

    1. Praca z zeszytem ćwiczeń:

      • ćwiczenie 7, str. 31,

      • ćwiczenie 8, str. 32.

      • Sformułowanie wniosku, który jest odpowiedzią na pytanie: Jaki jest cel trawienia?

      • Ocena pracy uczniów.



      • 0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

Załącznik nr 1.

ROZSYPANKA SYLABOWA

Instrukcja pracy:

1. Ułóż nazwę jednego z narządów przewodu pokarmowego.

2. Odszukaj ten narząd na ilustracji w podręczniku, str. 133.

GRUPA I

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

GRUPA II

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

GRUPA III

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

GRUPA IV

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

GRUPA V

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

Załącznik nr 2.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gr. I PRAWDA CZY FAŁSZ?

Instrukcja pracy:

Przeczytaj wszystkie zdania i podkreśl tylko te, które mówią o tym, co się dzieje w jamie ustnej, a następnie sprawdź w podręczniku na stronie 132, czy dobrze wykonałeś ćwiczenie.

1. Zbierają się tam resztki niestrawionego pokarmu, które są następnie wydalane.

2. Odbywa się tam pierwszy etap trawienia pokarmu.

3. Zęby rozdrabniają pokarm przez rozrywanie go, przecinanie i miażdżenie.

4. Tutaj pokarm poddany jest rozkładowi chemicznemu.

5. Rozdrobnione pożywienie jest nasączane śliną.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gr. II PRAWDA CZY FAŁSZ?

Instrukcja pracy:

Przeczytaj wszystkie zdania i podkreśl tylko te, które mówią o tym, co się dzieje w przełyku, a następnie

sprawdź w podręczniku na stronie 132, czy dobrze wykonałeś ćwiczenie.

1. Zbierają się tam resztki niestrawionego pokarmu, które są następnie wydalane.

2. Można porównać ten narząd do rury, która łączy jamę ustną z żołądkiem.

3. Odbywa się tam pierwszy etap trawienia pokarmu.

4. Pokarm jest tam rozrywany, miażdżony, przecinany.

5. Za pośrednictwem tego narządu rozdrobniony i zwilżony śliną pokarm dostaje się do żołądka.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gr. III PRAWDA CZY FAŁSZ?

Instrukcja pracy:

Przeczytaj wszystkie zdania i podkreśl tylko te, które mówią o tym, co się dzieje w żołądku, a następnie

sprawdź w podręczniku na stronie 132, czy dobrze wykonałeś ćwiczenie.

1. Odbywa się tam drugi etap trawienia pokarmu.

2. Pokarm jest tam rozrywany, miażdżony, przecinany.

3. Tutaj pokarm poddany jest rozkładowi chemicznemu.

4. Zbierają się tam resztki niestrawionego pokarmu, które są następnie wydalane.

5. Rozkład pokarmu odbywa się przez enzymy trawienne - substancje wytworzone przez ścianki

tego narządu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gr. IV PRAWDA CZY FAŁSZ?

Instrukcja pracy:

Przeczytaj wszystkie zdania i podkreśl tylko te, które mówią o tym, co się dzieje w jelicie cienkim,

a następnie sprawdź w podręczniku na stronie 132, czy dobrze wykonałeś ćwiczenie.

1. Zbierają się tam resztki niestrawionego pokarmu, które są następnie wydalane.

2. Odbywa się tam trzeci etap trawienia pokarmu.

3. Pokarm jest tam rozrywany, miażdżony, przecinany.

4. Pokarm w formie papki jest dalej rozkładany przez soki trawienne.

5. Tu powstała z rozkładu pokarmu substancja przenika przez ścianki do krwi.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gr. V PRAWDA CZY FAŁSZ?

Instrukcja pracy:

Przeczytaj wszystkie zdania i podkreśl tylko te, które mówią o tym, co się dzieje w jelicie grubym,

a następnie sprawdź w podręczniku na stronie 132, czy dobrze wykonałeś ćwiczenie.

1. Odbywa się tam jeden z etapów trawienia.

2. Pokarm jest tam rozrywany, miażdżony, przecinany.

3. Zbierają się tam resztki niestrawionego pokarmu.

4. Pokarm jest rozkładany przez enzymy trawienne.

5. Resztki niestrawionego pokarmu są usuwane z niego w postaci kału przez odbyt.

ma

ja

na

ust

łą

żo

dek

prze

łyk

cien

to

li

kie

je

li

gru

je

be

to


