Scenariusz zajęcia otwartego w grupie
integracyjnej dzieci 4 - letnich.
Temat: „Poznajemy pracę listonosza i pocztowców.”;
Cele ogólne:
o Zapoznanie dzieci z pracą listonosza i pocztowców;
o Zapoznanie dzieci z instytucją jaką jest poczta;
o Budzenie szacunku do odpowiedzialnej i ważnej pracy listonosza
oraz pocztowców;
o Wzbogacenie słownika dzieci o wyrażenia związane z pocztą;
o Utrwalanie znajomości nazwiska i miejsca zamieszkania;
o Kształcenie spostrzegawczości i uwagi;
o Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania;
o Kształcenie sprawności manualnych.
Cele operacyjne ( dziecko...):
Wie, kto roznosi listy;
Wie jak listonosz wygląda ( rozpoznaje jego ubiór);
Wie, po co segreguje się listy i paczki;
Wie, co można kupić na poczcie;
Wie jak wysyła się listy;
Wie z jakich okazji wysyła się widokówki;
Potrafi kupić znaczek i odpowiednio zachować się na poczcie;
Swobodnie wypowiada się na określony temat;
Potrafi się przedstawić i zna swój adres;
Prowadzi rozmowę telefoniczną;
Bierze udział w zabawach muzycznych i ruchowych;
Wykonuje pracę plastyczną według poleceń nauczyciela.
Przebieg zajęcia:
Zgromadzenie dzieci na dywanie i przywitanie zaproszonych gości.
Przedstawienie dzieciom tematu zajęcia.
Przeczytanie dzieciom wiersza M.Terlikowskiej pt.: „Listonosz”.
Przez ulice długie, od samego rana
Idzie pan listonosz, torbę ma wypchaną.
Czy pogoda, czy dzień mglisty
Pan listonosz nosi listy.
Stuku - puku, proszę wpuście listonosza,
Pan listonosz listy niesie,
Nie pomyli się w adresie.
Rozmowa na temat treści przeczytanego wiersza:
a. O kim mówi ten wierszyk? ( o listonoszu )
b. Kto to jest listonosz? ( pan, który roznosi listy )
c. Skąd listonosz wie gdzie należy doręczyćd. list? (bo na kopercie jest adres )
e. Po czym poznajemy listonosza? ( po torbie wypełnionej listami i po jego ubraniu : granatowy garnitur i czapka )
Zabawa dydaktyczna pt.: „Umiem się przedstawić i znam swój adres.”
Każde dziecko przedstawia się:
- wymienia swoje imię i nazwisko,
- określa nazwę swojej ulicy i nazwę miasta, w którym mieszka.
Zabawa ruchowa pt.: „Po równiutkiej dróżce”:
Cel: ćwiczenie mięśni nóg, wyrobienie poczucia rytmu i zwinności.
Przebieg zabawy:
Dzieci siedzą na dywanie. Na podany sygnał idą „ na spacer”,
a nauczycielka w tym czasie mówi wierszyk, pokazując jednocześnie
ruchy, które należy wykonać.
Idą dzieci równą drogą,
Po kamyczkach iść nie mogą,
Po kamyczkach hop, hop, hop,
Do dołeczka skok.
Historyjka obrazkowa pt.: „Droga listu”.
Dzieci opowiadają na temat treści oglądanych obrazków:
Dziewczynka, która pisze list.
Dziewczynka, która kupuje na poczcie znaczek.
Dziewczynka, która wrzuca list do skrzynki.
Pan listonosz, który wybiera listy ze skrzynki pocztowej.
Pani na poczcie, która segreguje listy według adresu.
Pociąg, który przewozi listy do różnych miast.
Pan listonosz, który wręcza list chłopczykowi.
Piosenka pt.: „Listonosz” - połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi
( wyrazy dźwiękonaśladowcze w treści piosenki: dzyń, tup, puk ):
Jedzie, jedzie pan listonosz wiele listów wiezie,
Ścieżką polną, wiejską drogą, jedzie na rowerze.
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, jedzie na rowerze,
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, jedzie na rowerze.
W mieście chodzi pan listonosz z torbą po ulicy,
Ile mieszkań, ile schodów, tego nikt nie zliczy,
Tup, tup, tup, tup, tup, tup, tego nikt nie zliczy
Tup, tup, tup, tup, tup, tup, tego nikt nie zliczy.
Niesie listy pan listonosz adresata szuka:
„Poczta! Proszę otwierajcie, do drzwi waszych pukam,
Puk, puk, puk, puk, puk, puk, do drzwi waszych pukam,
Puk, puk, puk, puk, puk, puk, do drzwi waszych pukam.
Rozmowa na temat poczty:
f. Gdzie pracuje pan listonosz? ( na poczcie )
g. Co znajduje się na poczcie? ( okienka, budki telefoniczne, skrzynki na listy)
h. Co można na poczcie kupići. ? ( znaczki, koperty )
j. Co to jest widokówka i jakie są jej inne nazwy? ( pocztówka, karta pocztowa )
k. W jakich sytuacjach wysyła się widokówki? ( z okazji urodzin,
z okazji świąt, z wakacji )
l. Co dużego można wysłaćm. na poczcie? ( paczkę )
n. Czy na poczcie są telefony? ( aparaty telefoniczne na karty )
Zabawa tematyczna pt.: „Rozmowa telefoniczna”.
Spośród chętnych dzieci nauczycielka wybiera dwoje do przeprowadzenia rozmowy telefonicznej. Pozostałe dzieci zwracają uwagę na wykonywanie kolejnych czynności:
Podniesienie słuchawki telefonu.
Wybranie numeru telefonu ( w zakresie od 1 do 4 ).
Przywitanie się i przedstawienie imieniem i nazwiskiem.
Zapytanie o osobę, z którą będzie się rozmawiało.
Przywitanie się z właściwą osobą.
Rozmowa.
Pożegnanie się.
Odłożenie słuchawki.
Dzieci ustawiają się w kolejkę do okienka pocztowego w celu kupienia koperty i znaczka.
Zwrócenie uwagi na kolejne czynności:
Przywitanie się : dzień dobry ( w miejscu publicznym ).
Poproszenie o kopertę i znaczek.
Zapłacenie pani za kupione rzeczy.
Pożegnanie się : do widzenia ( w miejscu publicznym ).
Dzieci siadają przy stolikach i przygotowują listy do Świętego Mikołaja:
o. Naklejają na kopertę znaczek, obrazek Mikołaja ( zamiast adresu) oraz napis ze swoim imieniem ( zamiast adresu nadawcy );
p. Dzieci rysują na kartkach to, co chciałyby dostaćq. od Świętego Mikołaja w prezencie;
r. Dzieci wkładają listy do koperty i wrzucają listy do znajdującej się w sali skrzynki pocztowej.
Zgromadzenie dzieci na dywanie i podziękowanie im za udział w zajęciu.
Zakończenie zajęcia głównego.
Materiały użyte podczas zajęcia:
Wiersz M.Terlikowskiej pt.: „Listonosz”;
Tamburyno;
Historyjka obrazkowa pt.: „Droga listu’;
Kaseta magnetofonowa pt.: „Piosenki przedszkolaków” z piosenką pt.: „Listonosz” - muz.:F.Rybicki, sł.: Z.Holska-Albekier;
Elementy ubioru listonosza;
Koperty, znaczki, widokówki, papierowe pieniądze;
Skrzynka pocztowa;
Dwa aparaty telefoniczne;
Obrazki przedstawiające Św. Mikołaja, obrazki imitujące znaczki;
Białe kartki z bloku rysunkowego, kredki, klej;
Powitanie piosenką /wg pedagogiki zabawy/ „Wszyscy są…”.
Zabawa słowna: „Z czym wam się kojarzy słowo ...?”. Dzieci siedzą przed tablicą, n - lka zadaje pytanie: Z czym wam się kojarzy słowo: np. list, paczka, listonosz itp.
Zabawa ruchowa: „Poszukaj czegoś”. Dzieci biegają, podskakują lub maszerują. Na przerwę w muzyce szukają w sali czegoś, co jest np. czerwone, drewniane, plastikowe itp.
Zabawa słowna: „Dokończ historyjkę”. Zawieszenie na tablicy dwóch obrazków. Dzieci wymyślają zakończenie.
"Wycieczka na pocztę".
Podanie tematu i celu wycieczki.
Pogadanka na temat zachowania bezpieczeństwa podczas wycieczki.
Pójście na pocztę, powitanie z pracownikami poczty.
Obserwacja pracownika urzędu pocztowego segregującego listy i paczki.
Słuchanie opowiadania pracownika poczty o drodze listu od nadawcy do adresata.
Stemplowanie przez dzieci swoich listów i wrzucenie ich do skrzynki.
Wyjaśnienie dzieciom pojęcia "kod pocztowy".
Wprowadzenie dzieci do sali doręczeń - rozmowa o pracy listonosza.
Zaproszenie dzieci do biura do pani naczelnik.
Obejrzenie kolorowych znaczków, trąbki pocztowej, stroju listonosza.
Pytania dzieci do pracowników poczty.
Podziękowanie i wręczenie upominków.
Zaśpiewanie piosenki pt.: Listonosz".