ZAJECIA PLASTYCZNE DLA DZIECI222, EDUKACJA POLONISTYCZNA, PSYCHOLOGIA, SOCJOLOGIA, EDUKACJA PLASTYCZNA, PEDAGOGIKA, SCENARIUSZE ZAJĘĆ, EDUKACJA MUZYCZNA


ZAJĘCIA PLASTYCZNE DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

OPRACOWAŁA mgr Beata Korczak

Twórczość plastyczna jest jedną z najważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym. Jego własna twórczość jest źródłem dobrej zabawy, radości, podstawową formą uczenia się oraz zdobywania, wiedzy o otaczającej go rzeczywistości. Udział dziecka w zajęciach plastycznych sprzyja aktywizowaniu myślenia, przyczynia się do rozwoju samodzielności i pomysłowości. Zajęcia plastyczne budzą zainteresowania dziecka, kształtują umiejętności plastyczne i zapoznają z kulturą plastyczną, która przez swoją różnorodną działalność ma bardzo szeroki zakres oddziaływania wychowawczego. Zajęcia plastyczne wyzwalają ekspresje dziecka, rozwijają twórczą inicjatywę, pomysłowość a przede wszystkim wiarę we własne siły, pobudzają one rozwój umysłowy i emocjonalny.

Scenariusz zajęć - SUKNIA PANI WIOSNY

Temat zajęć: Suknia Pani Wiosny - zajęcia plastyczne

Cele ogólne:

Cele operacyjne - dziecko:

Metody:

Metoda praktyczna

Metoda waloryzująca - ekspresja ruchowa

Forma:

Indywidualna, grupowa

Miejsce realizacji:

Przedszkolna sala

Czas trwania:

30 minut

Pomoce dydaktyczne:

Duża postać w sukni z szarego papieru, szablon fartuszka, pelerynki, wianka z kolorowego kartonu, dary natury (kawałki mchu, zasuszone kwiaty, sztuczne zielone listki), wycinki z kolorowego papieru, instrumenty perkusyjne (bębenek, grzechotka, tamburyn, kołatka)

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie Pani Wiosny przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych.

  2. Zabawa ruchowa - dzieci podzielone na grupy poruszają się swobodnie po sali, na sygnał, zbierają rozrzucone elementy, każda grupa co innego

  3. Propozycja ozdobienie garderoby Pani wiosny - objaśnienie sposobu wykonania, dzieci przystępują do tworzenia kompozycji dekoracyjnych według własnego pomysłu

  4. Ubieramy Panią Wiosnę: założenie fartuszka, pelerynki i wianuszka

  5. Pożegnanie Wiosenki przy akompaniamencie instrumentów muzycznych

Scenariusz zajęć - WIOSENNA ŁĄKA

Temat zajęć: Wiosenna łąka. Praca plastyczna „Kolorowe motyle na łące”

Cele ogólne:

Cele operacyjne - dziecko:

Metody:

Metoda podająca - rozmowa, polecenie, objaśnienie, prezentacja

Metoda waloryzująca - ekspresja ruchowa, plastyczna, muzyczna

Metoda operacyjna - praktyczne działania

Forma:

Zbiorowa, indywidualna

Czas trwania:

30 minut

Miejsce realizacji:

Przedszkolna sala

Pomoce dydaktyczne:

Opowiadanie W. Bodalskiej „Cztery motylki”, nagranie muzyczne, szablon motyla, elementy z papieru - koła, cekiny, klej, ilustracje, zielona bibuła, krepa

Przebieg zajęć:

  1. Opowiadanie W. Bodalskiej „Cztery motylki”

  2. Rozmowa na temat treści utworu literackiego

  3. Zabawa ruchowa „Motyle” z podkładem muzycznym według pomysłu nauczyciela

  4. Praca plastyczna „Kolorowe motyle” - naklejanie, łączenie za pomocą kleju rolki papieru z szablonem skrzydeł. Naklejanie papierowych kółek i cekinów na powierzchnię skrzydeł motyla.

  5. Doczepianie motyli na makietę wiosennej łąki na dużym styropianie. Wykonanie łąki przy użyciu zielonej bibułki i sztucznych kwiatów

  6. Omówienie walorów estetycznych prac dzieci


