Scenariusz zajęć
Prowadzący: Aleksandra Olma
Data zajęć : 11.12.2010 Czas trwania zajęć: 45 minut
Grupa wiekowa: 6-latki
Blok tematyczny: Magia Świąt Bożego Narodzenia
Temat zajęć (wpis do dziennika): Poznajemy tradycje Świąt Bożego Narodzenia - zajęcia plastyczne: „Malujemy na gazie tradycje świąteczne”
Cele ogólne:
- wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania
się poprzez sztuki plastyczne
- kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej ( do rodziny)
- zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości,
samodzielności.
Cele szczegółowe (operacyjne)-
uczeń:
- sprząta po sobie (2.2)
- utrzymuje porządek w swoim otoczeniu (2.5)
- przejawia zainteresowanie tradycjami ( 9.1)
- umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych
środków wyrazu (9.2)
- potrafi uważnie patrzeć aby rozpoznać i zapamiętać to co jest przedstawione na obrazkach
(14.2)
- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową (14.3)
- słucha opowiadań, wierszy i rozmawia o nich (14.5)
Metody:
słowna-rozmowa , instrukcje
oglądowa- pokaz, obserwacja
czynna-zadania stawiane do wykonania
aktywizująca-pobudzająca do tworzenia, działania
ekspresyjna-wyrażanie uczuć
Formy pracy:
zbiorowa - praca z całą grupą
indywidualna - praca każdego dziecka
Środki dydaktyczne:
- wiersz pt. Wigilijny wieczór”
- zagadki
- obrazki przedstawiające tradycje świąteczne
- płyta CD z kolędami
- kartka A4 bloku technicznego, gaza, farby, pędzle, kubek,
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Formy organizacyjne, metody, rodzaj edukacji |
Uwagi, organizacja |
1. Nauczyciel czyta wiersz pt.” Wigilijny wieczór”
2. Rozmowa na temat zwyczajów świątecznych w wierszu „Wieczór wigilijny”
3.Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: co to jest Wigilia oraz jakie jest znaczenie tego słowa.
4.Nauczyciel wyjaśnia pojęcie: Wigilia
5.Nauczyciel zadaje zagadki związane z tematem Świąt
- „Błyszczy od świateł, cacek, pierników,
- „O tym drzewku wiele mówić nie będę:
6.Nauczyciel przypina na tablice ilustracje przedstawiające tradycje Świąt Bożego Narodzenia
7.Zabawa ruchowa „Śnieżynki”. Nauczyciel tłumaczy zasady zabawy oraz przypomina o zasadach bezpieczeństwa podczas zabawy
8. Nauczyciel kończy zabawę i włącza płytę z kolędami, która będzie umilała czas podczas wykonywania pracy plastycznej
9.Nauczyciel zaprasza dzieci do wcześniej przygotowanych stolików i tłumaczy zasady zajęcia plastycznego - malowanie na gazie
10.Nauczyciel szczegółowo omawia zasady zajęcia, nie narzuca dzieciom jak ma wyglądać ich praca plastyczna, tłumaczy tylko w jaki sposób można ją wykonać. Odpowiada na pytania dzieci, w razie potrzeby pomaga dzieciom indywidualnie.
11.Nauczyciel zaprasza dzieci do wykonania swoich prac.
12.Nauczyciel po zakończeniu zajęcia zaprasza dzieci na dywan, zasiada z nimi w kole i prosi o zaprezentowanie prac. Nauczyciel omawia i chwali wszystkie prace dzieci.
13.Nauczyciel przypina wszystkie prace dzieci na tablicy w sali. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólną zabawę i prosi dzieci by pomogły posprzątać.
14. Po zakończeniu sprzątania wspólnie z dziećmi udaje się do łazienki w celu umycia rąk.
|
1.Dzieci uważnie słuchają wiersza
2.Dzieci wypowiadają się na temat zwyczajów zapamiętanych z wiersza
3.Dzieci wypowiadają się na zadane pytania
4.Dzieci słuchają i analizują swoje wcześniejsze wypowiedzi
5.Dzieci zgłaszają się by udzielić odpowiedzi na zadane zagadki
6.Dzieci rozmawiają z nauczycielem na temat tradycji jakie znają i jakie są w ich domach
7.Na słowa „wieje wiatr” dzieci chodzą po sali w dowolnych kierunkach, na zapowiedź „wiatr ustaje” śnieżynki obracają się wokół własnej osi, a następnie opadają na ziemię (przykucają).
8.Dzieci siadają na dywanie
9.Dzieci słuchają i obserwują nauczyciela.
10.Dzieci słuchają i obserwują nauczyciela.
11.Dzieci siedzą przy stolikach i wykonują prace.
12.Dzieci oceniają prace. Wypowiadają się chętnie, każde ma możliwość wyrażenia się.
13.Dzieci pomagają nauczycielowi przypinać prace na tablicy
14.Dzieci ustawiają się parami i udają się do łazienki |
1.Edukacja polonistyczna Forma: zbiorowa
2.Metoda słowna: Działanie na wyobraźnię poprzez bodźce słuchowe. Edukacja polonistyczna Forma zbiorowa
3.Metoda aktywizująca: „burza mózgów” wypowiedzi spontaniczne, Edukacja polonistyczna Forma zbiorowa
4.Edukacja polonistyczna Forma zbiorowa
5.Metoda czynna, aktywizująca
6.Metoda słowna: Działanie na wyobraźnię poprzez bodźce wzrokowe i własne przeżycia. Edukacja polonistyczna Forma zbiorowa
7.Zabawa ruchowa, dowolna swobodna, koordynacja wzrokowo-ruchowo - słuchowa
9. Metoda oglądowa Edukacja plastyczna
10.Metoda oglądowa Edukacja plastyczna
11.Metoda czynna Dzieci tworzą według własnej inwencji twórczej Forma indywidualna
12.Metoda aktywizująca, czynna Metoda ekspresyjna
14.Metody: aktywizująca, czynna.
|
1.Dzieci zasiadają w kole na dywanie
2.Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wypowiedzi oraz wymowę
3.Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wypowiedzi oraz wymowę
9.Na stolikach są przygotowane środki dydaktyczne.
11. Dzieci odczuwają radość z wykonanej pracy, mają poczucie sprawstwa.
14.Dzieci pamiętają o sprzątaniu po sobie oraz o higienie osobistej.
|
„Wigilijny wieczór”
Na wigilijnym stole
ubranym od rana
haftowana serweta,
świąteczna porcelana.
Przy wigilijnym stole
siądziemy wszyscy w rzędzie,
a jedno miejsce wolne
dlatego, co przybędzie.
Przy wigilijnym stole
kiedy gwiazdka zaświeci
usiądą: tata, mama,
usiądą także dzieci.
Na wigilijny wieczór -
jak powiedziała mama -
zaprosimy tę panią,
która jest w domu sama.
Wokół jasnej choinki
usiądźmy wszyscy w kole;
ludzie są sobie bliscy
przy wigilijnym stole.