Scenariusz zajęć z wych. zdrowotnego
Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Temat kompleksowy: „Dbamy o zdrowie”
Temat zajęć: „W zdrowym ciele zdrowy duch”
Data: 24.11.04
Prowadząca: Danuta Pilch
Grupa wiekowa: 5 -latki
Miejsce: Przedszkole nr 17 im. J. Brzechwy w Rybniku
CELE : ogólne - zapoznanie z elementami ćw. ruchowych
wg metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
zaznajomienie z wpływem ćw. gimnastycznych
na zdrowie
szczegółowe - kształtowanie świadomości własnego ciała
kształtowanie orientacji w przestrzeni
nauka kontaktu emocjonalnego i koncentracji wzroku
rozwijanie poczucia własnej wartości i pewności siebie
rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do drugiego człowieka
nauka współdziałania i partnerstwa
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
Powitanie piosenką
„Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas
jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy”
Rodzice i dzieci stoją w kręgu, wprowadzenie do zajęcia ruchowego met.
Ruchu Rozwijającego W. Sherborne - śpiew do pląsu :
„Ruch i podskok to zabawa, sport dla dzieci ważna sprawa,
Ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos”
Powitanie ciałem - uczestnicy zabawy przesuwają się na pośladkach po
dywanie i witają się z każdym -dłońmi, łokciami, kolanami.
Ćwiczenia „z”
„Uśmiechnij się do mnie” - dziecko i dorosły siedzą przodem do siebie,
trzymając się za ręce. Wymieniają uśmiechy, dotykają się czołami, pocierają nosami, brodami. Pokazują sobie wzajemnie nos, buzię, porównują swoje ręce.
„Spójrz na mnie” - dziecko w pozycji leżącej na brzuchu - dorosły
w klęku rozwartym obejmuje nogami ciało dziecka. Nachylając się zagląda w twarz dziecka raz z prawej, raz z lewej strony (skręty głowy w lewo i w prawo)
„Wycieczka” - dziecko leży na plecach, dorosły ciągnie je za nogi
po dywanie, potem za nogę i rękę (próba zmiany ról)
„Pływanie” - dorosły leży na plecach a dziecko leży na nim przylegając
do jego ciała. Partnerzy przesuwają się po podłodze - do przodu i do tyłu.
RELAKS - masaż pleców partnera
Dziecko siedzi plecami do dorosłego, dorosły rysuje na plecach dziecka „ciasto” w rytm wierszyka (zmiana ról)
„Mama piecze ciasto pyszne
w samym środku będą wiśnie
ananasy i brzoskwinie
w ustach ciasto się rozpłynie”
Ćwiczenia „przeciw”
„Przepychanie” - dziecko i dorosły siedzą na dywanie plecami do siebie
i próbują się przepychać plecami.
„Paczka” - dziecko zwija się w kłębek na dywanie a dorosły próbuje je
„rozwiązać” (zmiana ról)
„Przepychanie dłońmi” - dziecko i dorosły w siadzie skrzyżnym
naprzeciw siebie, otwarte dłonie oparte o dłonie partnera, partnerzy przepychają się dłońmi.
„Oklejanie” - dziecko leży na dywanie na wznak i stawia opór dorosłemu
który chce je „odkleić” od podłogi (zmiana ról)
RELAKS - głębokie oddychanie w leżeniu na plecach (muzyka relaksacyjna)
Ćwiczenia „razem”
„Rowerek” - dorosły i dziecko leżą na plecach, stopami opierają się
o stopy partnera, kreślą wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”
„Prowadzenie ślepca” - dziecko trzyma dorosłego za rękę, zamyka oczy
a dorosły prowadzi je (zmiana ról)
„Taczki” - dorosły łapie za nogi dziecka leżącego na dywanie, prowadzi
je - dziecko „idzie” dłońmi po podłodze
„Tunel” - dorośli tworzą tunel w klęku podpartym, dzieci przechodzą
pod „tunelem”
„Kołyska” - dorosły w siadzie rozkrocznym obejmuje dłońmi dziecko
siedzące przed nim tyłem, kołyszą się na boki.