SCENARIUSZ LEKCJI TECHNIKI NA TEMAT:
Czym zajmuje się ekologia?
Klasa: I gimnazjum
Data przeprowadzenia lekcji:
Prowadzący:
Czas trwania lekcji: 45 minut.(jedna jednostka lekcyjna)
I. Cele lekcji:
a) poznawcze:
zna pojęcia: ekologia, recykling, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, efekt cieplarniany, smog,
wie jak może chronić środowisko (segregacja odpadów, oszczędzanie energii).
b) kształcące:
dostrzega konieczność ochrony środowiska naturalnego,
potrafi poprawnie segregować odpady.
c) wychowawcze:
uświadomienie konieczności ochrony środowiska i roli jaką powinien w tym zadaniu spełniać każdy człowiek, także uczeń,
wyrabianie nawyku segregacji odpadów.
II. Metody nauczania:
pogadanka,
praktyczna.
III. Środki dydaktyczne:
pojemniki na odpady (kolorowe pudełka),
naklejki opisujące pojemniki na śmieci,
worek zawierający odpady do posegregowania przez uczniów,
zeszyt ćwiczeń do techniki.
IV. Formy organizacyjne:
praca z całym zespołem klasowym,
praca indywidualna uczniów.
V. Przebieg lekcji:
OGNIWO |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
CZAS |
1.Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego. |
N: Poziom techniki XXI wieku jest bardzo wysoki, ludzie korzystają z różnych jej wytworów bardzo często nie zdając sobie sprawy jak bardzo niszczą otaczające nas środowisko naturalne. Tymczasem poziom zanieczyszczeń na naszej planecie w wielu miejscach przekracza stany krytyczne. Na dzisiejszej lekcji będziemy poznawać pojęcia związane z ekologią, ochroną środowiska oraz nauczymy się segregować odpady.
N: Zapiszcie temat dzisiejszej lekcji: Czy zajmuje się ekologia?
|
- powitanie,
|
|
5 min. |
2.Poznanie nowych faktów i zjawisk. |
N: Każdy z Was słyszał zapewne o ekologii? Jak sądzicie co to jest ekologia?
N: Ekologia jest nauką o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Zajmuje się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami. W ostatnich latach w związku z narastającym problemem zanieczyszczania naszej planety podjęto wiele działań mających na celu ochronę środowiska. Czy ktoś z was potrafi podać jakieś przykłady?
Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi uczniów, tłumaczy w jaki sposób te działania przyczyniają się do ochrony środowiska.
N: Człowiek zanieczyszcza środowisko w którym sam żyje, więc negatywne skutki tej działalności odczuwane są także przez niego. Czy ktoś słyszał o takich zjawiskach jak dziura ozonowa? kwaśne deszcze? efekt cieplarniany? |
U: ?
U: Powstały nowoczesne oczyszczalnie ścieków, zmniejszono emisję szkodliwych pyłów z hut i elektrowni, produkcja samochodów napędzanych benzyną bezołowiową, ocieplanie budynków, produkowanie zdrowej żywności.
U: ?? |
5 min. |
|
3.Kształtowanie pojęć. |
N: Dziura ozonowa - to spadek zawartości ozonu O3 na wysokości 15-20 km głównie w obszarze bieguna południowego. Powłoka ozonowa jest naturalnym filtrem chroniącym organizmy żywe przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Kwaśne deszcze - to deszcze zawierające w kroplach wody dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz ich produkty reakcji w atmosferze: rozcieńczone roztwory kwasów siarki oraz kwasu azotowego. Powstają nad obszarami, gdzie atmosfera jest zanieczyszczona długotrwałą emisją dwutlenku siarki i tlenków azotu (ze źródeł naturalnych, jak czynne wulkany, albo sztucznych, jak spaliny z dużych elektrowni i elektrociepłowni zasilanych zasiarczonym paliwem, zazwyczaj węglem kamiennym lub brunatnym, które zwierają siarkę i jej związki. Efekt cieplarniany - to tzw. efekt szklarniowy polegający na wzroście temperatury atmosfery spowodowanym istnieniem w jej składzie gazów cieplarnianych, które przepuszczają znaczną część promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi (promieniowanie krótkofalowe) jednak znacznie utrudniają wypromieniowanie tego ciepła przez powierzchnię Ziemi i dolne warstwy atmosfery (promieniowanie długofalowe). Smog - to zanieczyszczone powietrze zawierające duże stężenia pyłów i toksycznych gazów, których źródłem jest głównie motoryzacja i przemysł. N: W jaki sposób Wy możecie chronić środowisko naturalne? Nauczyciel koryguje odpowiedzi lub je uzupełnia.
N: Ważnym problemem jest utylizacja odpadów, czyli wykorzystywanie materiałów, które straciły wartość użytkową, lub produktów odpadowych jako surowców wtórnych do dalszej produkcji. Zastanówcie się, ile rzeczy wyrzucacie codziennie: pudełko po płatkach, karton po mleku, torebkę po chrupkach albo puszkę po napoju i wiele innych opakowań jednorazowych. Dużą część naszych śmieci stanowią różnego rodzaju opakowania: papierowe, szklane, metalowe i plastikowe. Jednym ze sposobów zmniejszania ilości odpadów (np. makulatury, złomu, stłuczki szklanej) jest ich wtórne przetwarzanie. Inną metodą jest wielokrotne używanie tego samego przedmiotu (np. butelek po napojach). Z segregacją odpadów związane jest pojęcie recyklingu, ktoś wie może co ono oznacza?
N: Na biurku mamy 6 kolorowych pudełek: niebieskie, białe, zielone, żółte, szare i czerwone, obok znajdują się karki z opisem odpadów jakie wrzucamy do danego pojemnika. Czy ktoś wie co wrzucamy do niebieskiego pojemnika?
N: proszę podejść przykleić odpowiednią kartkę na nasze pudełko.
|
U: Segregacja śmieci, zmniejszanie zużycia energii.
U: Recykling to inaczej odzyskiwanie niektórych surowców - takich jak tworzywa sztuczne, złom metalowy, szkło i papier - przetwarzanie ich i powtórne (albo wielokrotne) wykorzystywanie. Dzięki recyklingowi chronimy środowisko naturalne, zmniejszając ilość odpadów i ograniczając zużycie nowych surowców naturalnych.
U: Papier.
- przyklejają karteczki na pudełkach opisujące pojemniki do segregacji odpadów: (białe - szkło bezbarwne, zielone - szkło kolorowe, żółte - plastik, szare - metal i czerwone - aluminium). |
|
5 min. |
4.Wiązanie teorii z praktyką. |
|
|
|
20 min. |
5.Kształtowanie umiejętności i nawyków. |
N: Na dzisiejszej lekcji rozmawialiśmy na temat ekologii, ochrony środowiska. W jaki sposób każdy z Was może chronić przyrodę i naszą planetę? Jak możecie ograniczać zużycie energii? Jak należy segregować odpady? Po co to robimy?
|
- wykonują ćwiczenia. |
- zeszyt ćwiczeń. |
10 min. |
7