T - 29, Konspekty


ZATWIERDZAM Koszalin dnia ……12.2006 r

DOWÓDCA 13 bst

kpt. CIĄŻKI Ireneusz

PLAN KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć zeszklenia inżynieryjno-saperskiego

z 13 baterią startową w dniu 19.12.2006 r.

TEMAT 8: Wykonywanie okopów na wozy bojowe i ukryć dla ludzi różnymi sposobami.

CEL: 1. Nauczyć szkolonych zasad i sposobów wykonywania okopów na wozy bojowe oraz ukryć dla ludzi.

2. Kształtować odporność fizyczną i psychiczną na trudy pola walki.

METODA: Praktyczna.

CZAS: 2 x 45'

MIEJSCE: OC Kretomino

ZAGADNIENIA: 1. Rozpoczęcie zajęć.

2. Sposoby określenia możliwości wykonania prac fortyfikacyjnych.

3. Metody organizacji i sposoby wykonywania prac fortyfikacyjnych.

4. Zasady wymiarowania okopów i ukryć

5. Zakończenie zajęć.

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:

Lp

Treść zagadnienia

Czas

Wskazówki org.-met.

I

Rozpoczęcie zajęć:

- przemarsz do rejonu ćwiczeń;

  • przyjęcie meldunku

  • sprawdzenie obecności

  • sprawdzenie wyglądu zewnętrznego

  • podanie tematu i zagadnień szkoleniowych

Nakazuję wykonanie przemarszu do rejonu szkolenia. Przyjmuję meldunek oraz sprawdzam obecność i wygląd zewn. Podaję temat i cel zajęć.

II

Sposoby określenia możliwości wykonania prac fortyfikacyjnych.

W czasie organizacji zabezpieczenia działań bojowych wojsk jednym z ważniejszych zadań jest określenie możliwości w zakresie rozbudowy fortyfikacyjnej rejonów rozmieszczenia i działania wojsk. Należy przy tym uwzględnić:

  • rodzaj działań bojowych i oddziaływanie przeciwnika

  • ilość sił i środków jaką mogą wydzielić rodzaje wojsk do rozbudowy fortyfikacyjnej

  • ilość czasu jaką można przeznaczyć na rozbudowę fortyfikacyjną

  • warunki atmosferyczne, porę roku i doby

  • wydajność ludzi i maszyn

W zależności od sytuacji taktycznej do rozbudowy fortyfikacyjnej można wydzielić następujący procent stanu osobowego:

  • w obronie - wojska będące w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem - 30...40 %, pozostali ok. 70 %

  • w marszu - do rozbudowy rejonu długiego i dziennego (nocnego)odpoczynku- 60...70 %

  • pododdziały czołgów i artylerii ok.. 50 %

  • pododdziały tyłowe: 30...40 %

  • pododdziały innych rodzajów wojsk: 50...60 %.

Dane te są orientacyjne, i mogą w zależności od stopnia znaczenia fortyfikacyjnej rozbudowy i oddziaływania przeciwnika osiągnąć i 80 % stanu osobowego.

Omawiam sposoby określania możliwości wykonywania prac fortyfikacyjnych. Odpowiadam na pytania i niejasności szkolonych z zakresu podanego materiału.

Zakańczam przeprowadzone zagadnienie.

III

Metody organizacji i sposoby wykonywania prac fortyfikacyjnych.

  1. METODY

Rozbudowę terenu można realizować następującymi metodami:

  • równoległego wykonania

  • kolejnego wykonania

  • pracy równoległej

Metoda równoległego wykonania polega na jednoczesnym prowadzeniu prac różnych obiektów przez tworzone w tym celu zespoły. Zespół po wykonaniu prac na danym terenie (obiekcie)przechodzi na inny obiekt. Zaletą jest szybkość wykonania , wadą nierównomierność pracy ludzi i sprzętu oraz zużycia materiałów T = t

Metoda kolejnego wykonania - prace na obiekcie są wykonywane jedna po drugiej. Do wykonywania następnej można przejść po wykonaniu poprzedniej T = t *n

Metoda pracy równoległej polega na wykonaniu poszczególnych procesów roboczych bez przerw przez zespoły posługujące się stałym zestawem środków do rozbudowy. Po wykonaniu prac na jednym obiekcie zespół przechodzi na następny, a na jego miejsce wchodzi inny zespół.

  1. SPOSOBY

W zależności od użytych sił i środków do rozbudowy można wyróżnić następujące sposoby jej realizacji:

  • ręczny

  • mechaniczny

  • wybuchowy

  • mieszany

Sposób ręczny - wykonywanie prac tym sposobem należy do najbardziej czaso i praco chłonnych i jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji żołnierzy, długości trwania rozbudowy a także od rodzaju terenu, gruntu, pory roku, doby i sytuacji bojowej.

Wykonywanie prac tym sposobem polega na wytrasowaniu zarysu obiektu, zdjęciu darniny i złożeniu jej w pryzmę, a następnie wykonanie wykopu na wymaganą głębokość przy użyciu sprzętu okopowego (łopatka piechoty, sapera). Wyrzuconą z wykopu ziemię w pierwszej kolejności rozkłada się na przedpiersiu, a następnie formuje się nasypy boczne lub tylne. Po wykonaniu wykopu i przystosowaniu go do konkretnych potrzeb, całość się maskuje wcześniej zdjętą darniną.

Sposób mechaniczny - zapewniają maszyny inżynieryjne, przy pomocy których można wykonać obiekty liniowe, szerokoprzestrzenne oraz obiekty punktowe.

Każdy obiekt fortyfikacyjny przeznaczony do wykonania sposobem mechanicznym powinien być uprzednio wytrasowany za pomocą wiech, kołków lub tyczek, w taki sposób, aby były one widoczne dla operatora koparki.

Sposób wybuchowy stosuje się w gruntach twardych, kamienistych i zamarzniętych. Ten sposób wykorzystywany jest w wojskach drugorzutowych i na tyłach, ze względu na demaskujący charakter wybuchu.

Do wykonania wykopów najczęściej stosuje się ładunki wewnętrzne obliczone na wyrzut, umieszczone w studniach, otworach wiertniczych. Są to ładunki cylindryczne o wadze 5 i 8 kg. Wysadzenie następuje za pomocą lontu detonującego.

Omawiam metody organizacji i sposoby wykonywania prac fortyfikacyjnych. Odpowiadam na pytania i niejasności szkolonych z zakresu podanego materiału.

Zakańczam przeprowadzone zagadnienie

IV

Zasady wymiarowania okopów i ukryć

Pod pojęciem „okopu” rozumie się odkryte miejsce, przygotowane pod względem fortyfikacyjnym w ziemi dla wykonania określonego zadania bojowego. Okop staje się stanowiskiem ogniowym po umieszczeniu w nim środka ogniowego.

Ukrycia są to najprostsze obiekty ochronne odkryte lub częściowo zakryte, budowane dla żołnierzy oraz sprzętu.

Ukrycia dla środków transportu, maszyn i sprzętu bojowego buduje się na następujących zasadach:

  • głębokość nie powinna być mniejsza od wysokości

  • szerokość dna większa o 1 m od szerokości sprzętu

  • długość równa lub 0,5 m mniejsza od długości całkowitej sprzętu

  • pochylenie zjazdu nie może przekraczać: 250 (1/3) pojazdy gąsienicowe, 150 (1/4) pojazdy kołowe.

Miejsca pod budowę okopów powinny być tak wybrane w terenie aby zapewniały:

  • dogodną obserwację przedpola

  • możliwość prowadzenia skutecznego ognia

  • skuteczne maskowanie

  • ochronę przed środkami ogniowymi przeciwnika

  • możliwość sprawnego dowodzenia.

Omawiam zasady wymiarowania okopów i ukryć. Odpowiadam na pytania i niejasności szkolonych z zakresu podanego materiału.

Zakańczam przeprowadzone zagadnienie

V

Zakończenie zajęć

  • przypomnienie tematu zajęć i zagadnień szkoleniowych;

  • wyróżnienie najlepszych żołnierzy;

  • podanie zadań na samokształcenie;

  • podanie terminu następnych zajęć;

  • odpowiedzi na pytania i niejasności żołnierzy.

Podsumowuję przebieg zajęć, odpowiadam na pytania i niejasności.

OPRACOWAŁ

.....................................


