Scenariusz zajęć koleżeńskich przeprowadzonych w grupie dzieci 3-4 letnich przez koleżankę G. Hodowską.
Data realizacji: .............................
Miejsce: .............................
Czas trwania: .............................
Temat: Zabawy kolorami.
Cele:
doskonalenie umiejętności rozpoznawania koloru czerwonego, żółtego, niebieskiego,
klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy,
rozwijanie aktywności twórczej poprzez różne zabawy słowne i ruchowe oraz podczas wykonywania prac plastycznych,
poznanie nowej techniki plastycznej,
wdrażanie do zgodnej pracy w grupie.
Cele operacyjne:
zna i potrafi odróżnić kolor czerwony, niebieski i żółty,
wie, co to są barwy ciepłe i zimne,
umie, znaleźć potrzebną rzecz,
zna, sposób łączenia różnych kolorów,
czynnie uczestniczy w pracach grupy.
Metody:
pokaz, dyskusja, praktyczne działanie,
Środki dydaktyczne;
Treść wiersza J. Brzechwy „Pomidor”, ilustracja lub prawdziwy pomidor, ilustracja kury z kurczętami, emblematy serc dla każdego dziecka, emblematy chmur w dwu kolorach oraz chusta animacyjna, farby w trzech kolorach, pędzle, kubeczki z roztworem wody z cukrem pudrem, ceraty oraz szmatki.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Zabawa integracyjna „ W czerwone”.
Nauczycielka przykleja każdemu dziecku czerwone serduszko z folii samoprzylepnej. Następnie prosi grupę o zajęcie miejsc na krzesełkach ustawionych w kręgu ( jedno krzesełko więcej) i proponuje, aby dzieci pomieszały się według jej komend np.
a). Zamieniają się miejscami dzieci, które mają czerwone bluzeczki itp,
b). A teraz zamieniają się miejscami dzieci, które mają przyklejone czerwone serduszka.( po tym poleceniu wszystkie dzieci zmieniają miejsca).
Pokaz warzywa - pomidora oraz rozmowa z grupą na temat koloru czerwonego.
Co jest na świecie w kolorze czerwonym?
Jaki to kolor, z czym ci się kojarzy? ( miłość, ciepło),
Następnie nauczycielka recytuje wiersz Pomidor.
Pokaz ilustracji kury z kurczętami - rozmowa na temat koloru żółtego.
Co jest żółte? - Nauczycielka kładzie dużą pętlę na środku sali i prosi by dzieci wkładały do niej wszystko, co jest żółte.
Zabawa integracyjna „Kropelka” z elementami komunikacji.
Dzieci udają, że są kroplami wody. Na słowa „spadła na ziemię kropla deszczu”- każde z nich podskakuje jak najwyżej, na słowa „jedna kropla połączyła się z drugą kroplą”- dobierają się w pary i skaczą razem, a na słowa „ wszystkie łączą się i tworzą dużą wodę” - stają w kole i kręcą się w jedną stronę.
Zabawa z chustą animacyjną „Niebo i chmurki”.
Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy, I-grupa otrzymuje opaski z chmurkami w kolorze ciemnoniebieskim, II- grupa chmurki z folii jasnoniebieskiej, III- grupa dostaje chustę animacyjną. Tworzy niebo unosząc ją do góry i faluje raz mocniej raz lżej w zależności od koloru chmur, które w danym momencie pod nią przebiegają.
Zabawa ruchowa „ Gra w kolory”.
Nauczyciel posiada kartki w trzech kolorach (niebieski, żółty, czerwony),
Dzieci biegają po sali na sygnał zatrzymują się:
n-l pokazuje niebieską kartkę a dzieci łapią się za ręce tworząc koło i naśladują falowanie fal,
n-l pokazuje żółtą kartkę, dzieci stają w parach i kłaniają się sobie,
n-l pokazuje czerwoną kartkę, dzieci stają w różnych miejscach sali i skaczą jak pajace.
Zajęcia plastyczne „Zabawa kolorami”.
Dzieci podzielone na grupy.
Na stolikach roztwór z cukru pudru z wodą,
Dzieci malują kartki przygotowanym roztworem,
Na mokrym papierze malują trzema kolorami farb,
Obserwują jak wzory „łączą „ się z sobą i „poruszają”.
Zakończenie zajęć, podziękowanie za udział, wspólna wystawa prac.