Przygotowane materialy zawierają "Program naprawczy" w zakresie współpracy z rodzicami, Scenariusz spotkania z rodzicami pt."Skuteczne motywowanie uczniów do nauki", referat pt. "Szkołoa przyjazna rodzinie" oraz sprawozdanie z realizacji programu naprawczego.
Poniższe materiały zostały opracowane przez mgr Bernadetę Rzenno oraz mgr s. Annę Poręba
Program naprawczy w zakresie współpracy z rodzicami w Publicznej Szkole Podstawowej w Mokrzyskach
I Podstawa prawna
Rodzice mają prawo i pierwszeństwo do wychowania swoich dzieci. Zobowiązania w zakresie spraw dotyczących rodziców zostały wyrażone w aktach prawnych Rzeczpospolitej Polskiej, oraz dokumentach międzynarodowych. Stanowią one podstawę do współpracy rodziców nauczycieli w trosce o wspólne dobro, jakim jest edukacja młodzieży - najlepsza gwarancja przyszłości Rzeczpospolitej.
Konstytucja Rzeczpospolitej ( z 1997 r.) - art. 48, 53, 70, 72.
Konkordat między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską - art. 12.
Ustawa o systemie oświaty ( z dn. 7.09.1991 r.) - art. 1, 12, 18, 48, 50, 51, 52, 53, 54.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej ( z dn. 12.08.1999 r.)- § 2, 4, 5.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy ( ustawa z dn. 25.02.1964 r.) - art. 87, 92, 95, 96.
Konwencja o prawach dziecka - art. 3, 5, 14, 18.
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka - art. 26.
Europejska Karta Praw i Obowiązków Rodziców.
II Analiza i opis obecnej sytuacji
Obserwacje życia szkoły, rozmowy indywidualne z rodzicami i uczniami, a szczególnie analiza dokumentacji szkolnej, oraz dokumentów wychowawców klasowych prowadzą do wniosku, że relacje rodzic - nauczyciel, jak również zaangażowanie rodziców w życie szkoły jest niewystarczające. Tylko niewielki procent rodziców angażuje się w życie szkoły. Niepokoi nieobecność tych samych rodziców na zebraniach i wywiadówkach, oraz ogólnie bardzo niska frekwencja podczas comiesięcznych konsultacji indywidualnych. Rodzice rzadko podejmują działania na rzecz szkoły i klasy. Na wywiadówkach pozostają bierni.
Powyższe spostrzeżenia, oraz chęć poprawy relacji rodzina - szkoła, zadecydowały o podjęciu próby opracowania programu naprawczego w zakresie współpracy z rodzicami.
III Cele programu
Cel główny:
Poprawa współpracy szkoły z rodzicami.
Cele szczegółowe:
Poszukiwanie nowych form spotkań z rodzicami.
Ułatwianie rodzicom przechodzenie od biernego odbiorcy "usług oświatowych", do poczucia współodpowiedzialności za wychowanie i kształcenie własnych dzieci.
Wzmacnianie prawidłowych relacji dziecka z rodziną.
Skuteczne wspieranie dziecka na drodze do osiągnięcia sukcesu.
Wspomaganie rodziców w procesie wychowawczym dzieci.
Zwiększenie zaangażowania rodziców w organizowanie imprez okolicznościowych.
Wzmacnianie autorytetu rodzica i nauczyciela.
IV Propozycje działań
Przeprowadzenie szkolenia Rady Pedagogicznej.
Zapoznanie wszystkich nauczycieli z "Kodeksem szkoły przyjaznej rodzicom", autorstwa Ireny Dzierzgowskiej( przekazanie materiału).
Opracowanie i próby wdrożenia nowych form współpracy z rodzicami:
opracowanie scenariuszy zebrań i spotkań
większe zaangażowanie rodziców w organizowanie imprez klasowych i szkolnych ( zabawy, wycieczki, ogniska)
Zastosowanie wobec rodziców różnych form zachęty do aktywnego działania:
wpisy do księgi szkoły zasłużonych rodziców, przesyłanie pisemnych podziękowań
przekazanie rodzicom informacji o pracy szkoły
rozpoznawanie oczekiwań rodziców - np. założenie "skrzynki kontaktowej"- do której będą wrzucać informacje typu "Czego oczekuję od szkoły", "Co oferuję szkole"
opracowanie i przekazanie nauczycielom wzorów zaproszeń na zebrania i spotkania z rodzicami
Zorganizowanie imprezy ogólno szkolnej dla rodziców i uczniów np. uroczysta prezentacja projektu edukacyjnego "Rodzinne Święta".
Przygotowanie tematów i materiałów do przeprowadzenia pedagogizacji rodziców w zależności od potrzeb poszczególnych klas.
Przygotowanie pokoju spotkań nauczyciela z rodzicem.
Aktualizacja gablot informacyjnych dla rodziców.
"Biblioteka dla rodziców" - zgromadzenie w bibliotece książek i czasopism wspomagających proces wychowawczy, oraz określenie warunków korzystania z biblioteki przez rodziców.
Organizowanie wystaw prac dzieci.
Przekazywanie rodzicom bieżących informacji o życiu szkoły, sukcesach uczniów, osiągnięciach i imprezach w szkolnej gazetce, oraz prasie lokalnej pod hasłem "Szkoła przyjazna rodzinie".
Włączenie rodziców we wspólne tworzenie planu wychowawczego klasy, planu imprez i uroczystości klasowych.
Organizowanie zajęć otwartych dla rodziców.
Przekazanie rodzicom "Dekalogu rodzica" i nauczycielom "Dekalogu nauczyciela".
Opracowanie harmonogramu spotkań z rodzicami.
V Przewidywane efekty
Biblioteka szkolna jest wzbogacona o materiały z zakresu współpracy z rodzicami.
Rodzice posiadają rzetelną informację na temat edukacji i zachowań dziecka w szkole, dlatego łatwiej im podejmować decyzje związane z wychowaniem dziecka.
Rodzice mają świadomość, że szkoła jest przyjaznym miejscem dla rozwoju ich dziecka i dlatego aktywnie uczestniczą w działaniach na jej rzecz.
Rodzice potrafią pracować w zespole i w małych grupach, czują się współodpowiedzialni za cały zespół klasowy.
Rodzice uczestniczą w imprezach kulturalnych, mają możliwość pożytecznie spędzić czas wolny, oraz nawiązać przyjazne kontakty z mieszkańcami wsi.
Rodzice wiedzą, że nauczyciele doceniają ich trud współpracy.
Rodzice włączają się w realizację projektów edukacyjnych, ujawniając swoje zainteresowania i zdolności, a także umacniają więzi rodzinne.
Uczniowie są bardziej zaangażowani w proces uczenia się, odpowiedzialni i skłonni do współpracy, chętnie pomagają w nauce najsłabszym uczniom.
Rodzice częściej korzystają z kontaktów z nauczycielami, dyrektorem i pedagogiem.
Umacnia się autorytet rodziców i nauczycieli wśród uczniów.
Rodzice pomagają w pozyskiwaniu funduszy na rzecz szkoły i klasy, oraz współdecydują o ich wykorzystaniu.
opracowały: B. Rzenno,s. A. Poręba
Scenariusz spotkania z rodzicami: " Skuteczne motywowanie uczniów do nauki".
Cele:
Przekonanie rodziców, że współpraca ze szkołą jest drogą do sukcesu dziecka.
Integracja rodziców i nauczyciela, wypracowanie zasad dobrej współpracy.
Poznanie opinii rodziców na temat trudności dydaktycznych dzieci, poszukiwanie skutecznych rozwiązań.
I Założenia ogólne
Spotkanie rodziców uczniów klasy VI - osoby, które już się znają, znają także dzieci.
Należy zadbać o przyjazną atmosferę tak, aby rodzice czuli się w miarę swobodnie np.
na początku krzesła ustawić w kręgu, można też przygotować niewielki poczęstunek,
zapewnić rodziców o anonimowości i dyskrecji w niektórych przypadkach,
zachęcać do aktywności, przy równoczesnym poszanowaniu dobrowolności.
II Metody pracy: pogadanka, metody aktywne.
III Pomoce: kartoniki w dwóch kolorach do wykonania wizytówek i podziału na grupy, duży arkusz dla grupy, karteczki dla każdego uczestnika, mazaki, klej, taśma klejąca.
IV Przebieg spotkania:
Powitanie. Dla ułatwienia wzajemnej komunikacji, każdy uczestnik może wykonać wizytówkę, wpisując na wybranym kartoniku swoje imię i przypinając do ubrania w widocznym miejscu. Następnie rodzice zajmują wybrane przez siebie miejsce w kręgu.
Zajęcia rozpoczynamy ćwiczeniem o charakterze zabawowym w konwencji retrospekcji: "Cofnijmy się w wyobraźni do dzieciństwa, znowu jesteśmy uczniami w klasie, w której czuliśmy się dobrze, kiedy było wesoło. Spróbujmy jeszcze raz przeżyć tamte chwile i krótko opowiedzieć o najweselszym szkolnym wydarzeniu". Rundkę może zacząć prowadzący lub chętny rodzic.
Plany, marzenia rodziców - praca w grupach. Rodzice dobierają się w zespoły zgodnie z kolorami wizytówek. Każdy ujawnia w grupie swoje marzenia nt. "moje dziecko za kilkanaście lat". Marzenia należy spisać na zbiorczych arkuszach i umieścić w widocznym miejscu.
Pogadanka.
Poznaliśmy w grupach nasze marzenia dotyczące przyszłości dzieci. Oczywiście, każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka szczęścia, radości - tego, co najlepsze. Zdajemy sobie sprawę, ze do spełnienia tych marzeń jest jeszcze daleka droga. Przed nami wiele niewiadomych, a przede wszystkim wiele wysiłku przed dzieckiem, bo "bez pracy nie ma kołaczy". Nie można wspaniałych celów osiągnąć w jednym momencie. Na każdy sukces składa się długotrwały proces. Tak jest wszędzie: w szkole, w pracy w rodzinie w sporcie... wszędzie. Należy, więc już teraz uświadomić dziecku i sobie, że jego przyszłość zależy już od dzisiaj od tego najbliższego tygodnia, miesiąca i roku, że nie wolno zmarnować żadnej chwili ,bo czas nigdy nie wraca. Wiem, że jest to bardzo trudne, bo dzieci są takie beztroskie, a rodzice tak bardzo zapracowani...Jestem jednak przekonana, że warto próbować, bo stawka jest bezcenna...
Przedstawię teraz analizę testu, który został przeprowadzony...............................
Wyniki są różne, bo każdy uczeń to indywidualność z określonymi możliwościami, ale proszę zwrócić uwagę, nad czym dzieci powinny szczególnie pracować. Co już teraz staje na przeszkodzie do osiągnięcia sukcesu dziecka, a w przyszłości do spełnienia rodzicielskich marzeń.
ANALIZA TESTU
Praca indywidualna: "Problemy dziecka z nauką w szkole i w domu". Rodzice anonimowo zapisują na kartkach problemy swoich dzieci.
Propozycje rozwiązań problemów. Segregacja na problemy szkolne i w domy. Następnie uczestnicy jednej grupy zapisują wszystkie możliwe rozwiązania problemów szkolnych, a drugiej problemów związanych z nauką w domu.
Prezentacja wykonanych zadań. Przedstawiciele grup prezentują swoje projekty rozwiązania problemów.
Dyskusja na temat zaproponowanych projektów. Do dyskusji można zaprosić ekspertów, np. pedagoga, czy nauczyciela danego przedmiotu. W tym momencie warto powrócić do wcześniejszych marzeń i wspólnie zastanowić się co robić, o co zabiegać, przed czym ochraniać dzieci, aby marzenia się spełniły.
Zebranie można zakończyć ewaluacją. Niedokończone zdania:
Dzisiejsze spotkanie było......................................
Podobało mi się........................................................
Nie podobało mi się..............................................
Chciałbym /chciałabym/ zaproponować...................................
Scenariusz opracowała s. Anna Poręba
SZKOŁA PRZYJAZNA RODZINIE
Jaka powinna być polska szkoła XXI wieku?
W reformie edukacyjnej przewidziano szeroko rozwiniętą współpracę szkoły z rodziną. Wymarzona szkoła wysokiej jakości to ta, w której rodzice będą wspomagać działania edukacyjne nauczycieli, a nauczyciele będą uzupełniać wysiłki wychowawcze rodziców. Najważniejsze, aby rodzice i nauczyciele mówili "jednym głosem", bowiem tylko w takich warunkach można kształtować osobowość ucznia i wyposażać go w niezbędną wiedzę. Jest rzeczą oczywistą, że jeżeli w procesie dydaktyczno - wychowawczym bierze udział kilka osób, to muszą ze sobą ściśle współpracować, aby osiągnąć jasno sprecyzowany cel. W przeciwnym razie można być pewnym, że siły zostaną zmarnowane, a cel nadal nieosiągnięty. Brak porozumienia nauczyciela (wychowawcy) z rodzicem daje dziecku okazję do manipulowania, ale też zaburza jego poczucie bezpieczeństwa.
Jako nauczyciele jesteśmy świadomi, że rodzice z ufnością powierzają szkole swój największy skarb, dlatego z pełną odpowiedzialnością wyrażamy wolę współpracy z rodzicami, aby wspólnie tworzyć najlepsze warunki rozwoju dzieci. Pragniemy poznać oczekiwania rodziców, gdyż będą one dla nas wskazówką jak organizować pracę szkoły.
Podstawową formą współdziałania jest dobry przepływ informacji. Stałego kontaktu i rozmów nic nie zastąpi, gdyż umożliwiają one wzajemne poznanie się, oraz zrozumienie swoich oczekiwań, potrzeb i problemów. Cztery razy w ciągu roku szkolnego zapraszamy rodziców na wspólne spotkanie. Aby takie zebranie było owocne, należy uświadomić sobie, czego obie zainteresowane strony od siebie oczekują.
Rodzice chcieliby przede wszystkim z wywiadówki wynieść jak najwięcej informacji o własnym dziecku. Ważne są wyniki w nauce, ale jeszcze ważniejsze, czy dziecko się rozwija, podciąga, jakie rokuje nadzieje na przyszłość. Kartka z ocenami to nie wszystko. Rodzic chciałby wiedzieć, za co nauczyciele chwalą jego dziecko, za co ganią. Istotne jest również, aby rodzic usłyszał od nauczyciela coś dobrego, coś, co będzie mógł powtórzyć dziecku, co będzie go mogło motywować do dalszego wysiłku, także w innych dziedzinach.
Wychowawca zaś oczekuje, że rodzic będzie obecny na każdej wywiadówce, że przekaże dziecku treść spotkania i przedyskutuje ważne sprawy, że chętnie się włączy w organizację klasowych imprez, że nigdy nie będzie przy dziecku podważał autorytetu żadnego nauczyciela. Jeżeli dziecko ma jakieś trudności, czy nawet małe problemy, nauczyciel chciałby, aby rodzic zastanowił się razem z nim co dla dziecka będzie najlepsze.
Zarówno rodzice jak i nauczyciele potrzebują wzajemnej akceptacji i zrozumienia. Obie strony wymagają, aby ich starania zostały docenione, obie potrzebują szacunku. Rodzice i nauczyciele muszą współpracować, wspierać się wzajemnie i szukać w sobie tego, co najlepsze, aby później móc to ofiarować dzieciom.
Szczególną formą wywiadówki są konsultacje indywidualne, które odbywają się, co miesiąc (każdy pierwszy wtorek). Czas tego spotkania jest przeznaczony wyłącznie dla zainteresowanego rodzica. Wydaje się, że pożądane efekty przynoszą także indywidualne spotkania: rodzic, dziecko i wychowawca. W życzliwej atmosferze uczeń może dokładniej wyjaśnić niektóre sytuacje, oraz ma okazję dostrzec współpracę dwóch osób zatroskanych o jego dobro. Dziecko czuje się wtedy ważne i bezpieczne.
Uzupełnieniem zwykłych spotkań z rodzicami są spotkania o charakterze towarzyskim. Dla wielu rodziców to jeszcze jedna okazja do lepszego poznania swych dzieci i panującej w szkole atmosfery. Okazją są imprezy klasowe i szkolne, np. Wigilia, Dzień Matki, Prezentacje dorobku, lekcje otwarte i wystawy, na których rodzice mogą podziwiać efekty twórczej aktywności dzieci. Każde tego typu spotkanie jest okazją do zaprezentowania przez uczniów swych zdolności i umiejętności, pokazania się rodzicom z innej strony. Współuczestnictwo rodziców w organizowaniu wspomnianych imprez powoduje zacieśnienie więzi między rodzicami, uczniami a szkołą.
Jako nauczyciele widzimy w naszej szkole bardzo wiele miejsca dla współpracy z rodzicami i jesteśmy otwarci. Chcemy, aby rodzice dobrze czuli się w szkole, aby znaleźli tu swoje miejsce, aby chętnie przychodzili przy różnych okazjach, nie tylko na obowiązkowe wywiadówki.
Na zakończenie pragniemy jeszcze raz powtórzyć: Rodzice i nauczyciele mają wspólny cel: tworzenie warunków do jak najlepszego rozwoju uczniów. Tylko współpraca jest warunkiem i drogą do sukcesu dzieci!
Referat przygotowała s. Anna Poręba
Sprawozdanie z realizacji programu naprawczego w zakresie współpracy z rodzicami.
W celu poprawy współpracy szkoły z rodzicami zostały podjęte następujące działania:
Przeprowadzona szkoleniową Radę Pedagogiczną nt. współpracy z rodzicami.
Przekazano nauczycielom "Kodeks szkoły przyjaznej rodzicom" i "Dekalog nauczyciela".
Opracowano harmonogram spotkań z rodzicami.
Na pierwszym zebraniu włączono rodziców w tworzenie planu wychowawczego klasy, oraz planu wycieczek, imprez i uroczystości klasowych.
Przeprowadzona pedagogizację rodziców - "Szkoła przyjazna rodzinie".
Opracowano scenariusze spotkań i zebrań z rodzicami oraz wzory zaproszeń - materiały przekazano do biblioteki.
Podjęto próby spotkań z rodzicami przy herbacie i z zastosowaniem metod aktywizujących - mgr Anna Konstanty, mgr Elżbieta Kural, mgr Ewa Gładki, s. Anna Poręba.
Aktualizowano gablotę informacyjną dla rodziców.
Zorganizowano zajęcia otwarte dla rodziców - mgr Ewa gładki, mgr Maria Rudnik, mgr Elżbieta Kural, mgr Bernadeta Rzenno, mgr Jolanta Olchawa.
Co miesiąc przekazywano rodzicom bieżące informacje o życiu szkoły w gazetce parafialnej pod hasłem "Szkoła przyjazna rodzinie".
Zauważone efekty:
Biblioteka szkolna wzbogacona o materiały z zakresu współpracy z rodzicami.
Na spotkaniach rodzice potrafią pracować w grupach i chętniej zabierają głos.
Rodzice włączają się w realizację projektów edukacyjnych, ujawniając swoje zainteresowania i zdolności, a także umacniają więzi rodzinne.
Rodzice przyjęli zaproszenie do udziału w jasełkach, oraz zaproponowali występ dla mieszkańców wsi - dochód przeznaczono na potrzeby szkoły.
Wnioski:
Realizacja pozostałych punktów przyjętego planu.
Sprawozdanie z realizacji programu naprawczego w zakresie współpracy z rodzicami.
II OKRES
Opracowano i próbowano wdrożyć nowe formy współpracy z rodzicami:
opracowanie scenariuszy zebrań i spotkań
większe zaangażowanie rodziców w organizowanie imprez klasowych i szkolnych ( zabawy, wycieczki, ogniska)
Rzetelnie informowano rodziców o bieżących postępach w nauce i zachowaniu uczniów
Aktualizowano gablotę informacyjną dla rodziców.
Przygotowano i wręczono podziękowania rodzicom zaangażowanym w życie szkoły
Organizowano wystawy prac dzieci.
Co miesiąc przekazywano rodzicom bieżące informacje o życiu szkoły w gazetce parafialnej pod hasłem "Szkoła przyjazna rodzinie".
Zorganizowano imprezę ogólno szkolną dla rodziców i uczniów - IX Prezentacje i Rodzinny Piknik
Zauważone efekty:
Biblioteka szkolna wzbogacona o materiały z zakresu współpracy z rodzicami.
Na spotkaniach rodzice chętniej zabierają głos.
Rodzice włączyli się w organizację Rodzinnego Pikniku i czynnie uczestniczyli w imprezie, ujawniając swoje zainteresowania i zdolności, a także umacniając więzi rodzinne.
Rodzice pomagają w pozyskiwaniu funduszy na rzecz szkoły.