Konspekt zajęć z ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych metodą R. Labana z elementami C. Orffa z grupą 5- latków
Treści kształcenia:
Kształtowanie umiejętności prawidłowej postawy ciała;
Kształtowanie spontaniczności, pewności siebie;
Wyzwalanie poczucia satysfakcji związanej z wysiłkiem fizycznym;
Cele operacyjne:
Zna możliwości swojego ciała;
Odkryje własne możliwości ruchowe;
Kształtuje prawidłowo postawę ciała, zgodnie współpracuje z partnerem;
Wykona ćwiczenia doskonalące wyczucie przestrzeni, ciężaru ciała;
Reaguje na zmiany nastroju muzyki;
Metody:
aktywizujące :opowieść ruchowa ,pokaz
Przybory i pomoce:
Krążki różnego koloru, gazety, chustki, nagranie muzyki-marszowej, odgłosy helikoptera, dźwięki wysokie, niskie, średnie, muzyka żywa - spokojna: przejście do muzyki orientalnej-arabskiej
Miejsce ćwiczeń -sala zabaw
Przebieg zajęcia:
Powitanie gości
1.Ćwiczenia orientacyjno -porządkowe.
(Muzyka marszowa)
Marsz po obwodzie koła w rytm muzyki, na palcach, piętach unosząc jednocześnie ręce w górę, w bok, na biodra.
2.Wyczucie płynności ruchów i ciężaru ciała w przestrzeni i czasie.
Zapowiedz wyprawy do Bagdadu wprowadzenie w opowieść ruchową
(Muzyka -marsz turecki ,dźwięki statku)
Dzieci biegają po sali w rytm muzyki, omijając rozłożone krążki, na przerwę w muzyce wskakują na krążki- podróżują statkiem i przyjmują różne ciekawe pozycje, stojąc w bezruchu wypatrują kolejny środek transportu.
3.Doskonalenie płynności ruchów.
(Muzyka -dźwięk helikoptera, dzwięk: wysoki,- średni- niski- ))
Na dźwięki wysokie wyciąganie ciała ku górze, aż do wyskoku, wspinanie się po drabince wsiadanie do helikoptera, a na dźwięki średnie i niskie powolne przejście do przysiadu-powolne lądowanie na stałym lądzie
-unoszenie ręki l. i p., w górę i w dół;
-unoszenie nóg l. i p., w górę i w dół;
4.Ćwiczenia kształtujące wyczucie własnego ciała. Lądowanie przygotowanie do wymarszu-
(Muzyka -Arach boro boro)
Muzyka żywa -tańczy głowa, tańczą same ręce, same nogi, tańczy całe ciało.
5.Ćwiczenie zmysły przestrzennego -„Przez pustynie”
(Muzyka Amar…)
Każde dziecko otrzymuje chustkę . Maszeruje z nią w dowolnym kierunku nad głową, wachluje nią, dmucha na nią, Układa swoje ciało na chustce, zajmując jak największą powierzchnię ciałem, a następnie jak najmniejszą. W rytm tamburyna wskakuje na chustkę -odpoczywa i zeskakuje z chustki. Zawiązanie chustek na szyi lub wokół pasa
(Muzyka Marsz trecki)
Otrzymuje gazetę formułuje kulę z papieru toczy kulę (piłkę) i w rytm muzyki rzuca ją w górę starając się złapać lub toczy ją po sali.
6.Ćwiczenia rozwijające wrażliwość na dynamikę, współpraca z partnerem ”Palma kokosowa”
Dzieci dobierają się parami. Jedno z nich jest „palmą kokosową” -trzyma w ręku kulę papierową jedną i drugą -drugie dziecko jest „wiatrem” -dmucha w kulę papierową . Partner dmucha na „kulę papierową ” ze zmieniającym się natężeniem, któremu muszą towarzyszyć ruchy dziecka /zmiana ról
W rytm marsza stara się wrzucić kulę papierową do pojemnika.
7.Ćwiczenia w różnicowaniu nastroju muzyki-zabawa chustką na Rynku w Bagdadzie
(Muzyka Agheeb)
Położone na podłodze chustki Przy muzyce wesołej dzieci bawią się chustkami wymachując dmuchając w pozycji siedzącej
(Muzyka Amir-diab) Zapowiedz końca podróży
Nauczycielka nakleja strzałki- Odkrycie strzałek-marsz w wyznaczonym kierunku-„Sezam”- odczytanie listu od Alibaby- obdarowanie dzieci skarbem-złote talarki czekoladowe
8. Zakończenie zajęć- zabawa rytmiczna przy piosence płynącej z magnetofonu „Obudź się Czarny Alibabo”.