SCENARIUSZ OBCHODÓW
MIĘDZYNARODOWEGO DNIA WALKI Z AIDS
AUTOR:
DATA:
MIEJSCE:
UCZESTNICY: uczniowie klasy pierwszej
CEL GŁÓWNY:
propagowanie bezpiecznych zachowań, dzięki którym młodzi ludzie zdołają uchronić się przed zakażeniem wirusem HIV
CELE OPERACYJNE:
Każdy uczeń powinien:
wiedzieć, czym różni się HIV od AIDS
wiedzieć, w jaki sposób może dojść do zakażenia HIV
wiedzieć, w jakich sytuacjach nie istnieje ryzyko zakażenia wirusem HIV
mieć świadomość zagrożeń i umieć zachować się asertywnie w różnych sytuacjach życiowych
wiedzieć, gdzie szukać pomocy w kwestii zagrożenia HIV i AIDS
umieć okazać zrozumienie i wiedzieć, w jaki sposób udzielić wsparcia osobie żyjącej z HIV/AIDS
METODY:
dialog wprowadzający
inscenizacja
prezentacja multimedialna
FORMY PRACY:
indywidualna
grupowa
PRZEBIEG OBCHODÓW:
Przywitanie i zaproszenie na uroczystość.
Dialog wprowadzający /załącznik nr 1/
Prowadzony przez dwie uczennice w formie rozmowy z publicznością, podczas której zadają młodzieży kilka pytań i podają gotowe wskazówki, jak być asertywnym w konkretnych sytuacjach życiowych.
Prezentacja multimedialna, część I /załącznik nr 2/
W części I znajdują się informacje dotyczące bezpiecznych, ryzykownych i niebezpiecznych sytuacji życiowych w kontekście zakażenia HIV/AIDS.
Inscenizacja nr I
Grupa ucznia przedstawia scenkę ukazującą młodzież bawiącą się na dyskotece. Jeden z chłopców (świetny tancerz)próbuje znaleźć sobie odpowiednią partnerkę, prosząc poszczególne koleżanki do tańca w parze. Niestety wszystkie te próby kończą się niepowodzeniem, partnerki nie potrafią się dopasować do prowadzącego taniec, przewracają się, potykają i depczą mu po palcach. Wreszcie pojawia się stała partnerka Grzesia, z którą na koniec scenki wykonują popisowy numer taneczny, wzbudzający aplauz u pozostałych członków zabawy. Scenka ta odgrywana jest w myśl hasła podsumowującego kampanię społeczną dotyczącą profilaktyki HIV/AIDS: „W życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie”.
Prezentacja multimedialna, część II /załącznik nr 3/
W części II znajdują się informacje dotyczące sytuacji HIV/AIDS na świecie i w Polsce oraz dane statystyczne z województwa podkarpackiego dotyczące zakażeń HIV.
Inscenizacja nr II.
Grupa uczniów przedstawia scenkę z kilkoma telefonistkami pracującymi w telefonie zaufania HIV/AIDS. Odbierają one telefony od młodzieży, która pragnie uzyskać informacje na następujące pytania:
Co to jest HIV i AIDS?
Czy naprawdę każdy może zakazić się HIV lub mieć AIDS?
Czy HIV przenosi się przez pocałunek?
Czy istnieje szczepionka chroniąca przed zakażeniem HIV?
W jaki sposób mogę pomóc lub wesprzeć kogoś z AIDS?
Co powinna zrobić osoba udzielająca pierwszej pomocy osobie zakażonej HIV?
Czy stosowanie prezerwatyw eliminuje całkowicie ryzyko zakażenia się HIV?
Co powinienem zrobić i gdzie powinienem się udać, jeśli podejrzewam, że mogłem się zarazić HIV?
Schemat krzyżówki /załącznik nr 4/
W III części prezentacji znajduje się krzyżówka, której hasła związane są bezpośrednio tematyką HIV/AIDS, do rozwiązania której włączani są uczniowie z widowni.
Rozdanie czerwonych wstążeczek.
Od początku kampanii, symbolem walki z AIDS są czerwone wstążeczki, dlatego wszystkich przybyłych na uroczystość, którzy solidaryzują się w tej walce prosimy o przypięcie symbolicznej wstążeczki. Odbywa się to przy jednej z piosenek zespołu Queen, którego lider zmarł właśnie na AIDS.
Podsumowanie i zakończenie uroczystości.