ZATWIERDZAM Gdynia 10.10.02

d-ca k.płetw

Zezwalam na ponowne wykorzystanie

z

data

podpis

KONSPEKT

do przeprowadzenia instruktażu ze służby wartowniczej

TEMAT: Instruktaż ze służby wartowniczej.

CEL SZKOLENIA: Sprawdzić i utrwalić wiadomości żołnierzy ze służby wartowniczej.

CZAS: 45 min.

METODA: Zajęcia praktyczne

MIEJSCE: Ośrodek instruowania warty.

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE:

- Trzy dni przed wartą zobowiązać szkolonych do zapoznania się z zagadnieniami w oparciu o REGULAMIN OGÓLNY

SZRP.

- Na jeden dzień przed wartą sprawdzam instruktorów ze znajomości zagadnienia.

- Przed rozpoczęciem zajęćdoko0nuje podziału na trzy grupy szkoleniowe.

- W czasie zajęć z bronią zwracać szczególną uwagę na zachowanie ZASAD BEZPIĘCZEŃSTWA..

POTRZEBY MATERIAŁOWE :

- 7,62mm kbk AKMS + komplet.

- maska MP-4

- odzież ochronna L-1

- chełm

- książeczka wojskowa

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA:

- Przed rozpoczęciem zajęć osobiście dokonać przejrzenia broni.

- W czasie zajęć nie dopuszczać do kierowania broni w kierunku ludzi i dopilnować prawidłowego trzymania broni.

- W czasie zajęć zabraniam wykonywać innych czynności niż nakazane przez prowadzącego zajęcia.

PRZEBIEG ZMIAN NA PUNKTACH NAUCZANIA

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

Podpunkt nauczania Podpunkt nauczania Podpunkt nauczania

Nr 1 Nr 2 Nr 3

ORGANIZACJA ZAJĘĆ

Lp.

Zagadnienia, czynności prowadzącego

Czas

Czynności szkolonych

Uwagi

I

CZĘŚĆ WSTĘPNA:

1. Przyjęcie meldunku.

2. Sprawdzenie obecności i wyglądu zewnętrznego.

3. Przegląd osobistego wyposażenia warty.

4. Podanie celu instruktażu.

5. Omówienie warunków bezpieczeństwa.

5

minut

Dowódca warty grupy składa meldunek, wartownicy stoją i słuchają.

II

CZĘŚĆ ZASADNICZA:

PODPUNKT NAUCZANIA NR.1:

SPRAWDZENIE TEORETYCZNEJ ZNAJOMOŚCI WIEDZY WARTOWNIKÓW NA TEMAT SŁUŻBY WARTOWNICZE:

Prawo użycia broni

Sprawdzam wiedzę wartowników na temat: „obowiązków wartownika na posterunku” według regulaminu SZRP.

Sprawdzam wiedzę wartowników na temat: „co wolno wartownikowi na posterunku” według regulaminu SZRP.

Sprawdzam wiedzę wartowników na temat: „jakie wartownik ma prawa na posterunku” według regulaminu SZRP

PODPUNKT NAUCZANIA NR.2:

ZAPOZNANIE I SPRAWDZENIE WARTOWNIKÓW Z ICH OBOWIĄZKAMI NA POSTERUNKACH

Posterunek nr.1:

Omawiam obowiązki tabelaryczne na posterunku

posługując się tabelami znajdującymi się na ośrodku instruowania warty. Zadaję pytania wartownikom.

Omawiam trasę patrolowania na posterunku posługując się tabelami znajdującymi się na ośrodku instruowania warty. Zadaję pytania wartownikom.

Omawiam co podlega przekazaniu na posterunku w czasie zmiany wartownika posługując się tabelami znajdującymi się na ośrodku instruowania warty. Zadaję pytania wartownikom.

Omawiam obiekty na posterunku podlegają ochronie posługując się tabelami znajdującymi się na ośrodku instruowania warty. Zadaję pytania wartownikom.

Posterunek nr.2:

Omawiam obowiązki tabelaryczne na posterunku

posługując się tabelami znajdującymi się na ośrodku instruowania warty. Zadaję pytania wartownikom.

Omawiam trasę patrolowania na posterunku posługując się tabelami znajdującymi się na ośrodku instruowania warty. Zadaję pytania wartownikom.

Omawiam, co podlega przekazaniu na posterunku w czasie zmiany wartownika posługując się tabelami znajdującymi się na ośrodku instruowania warty. Zadaję pytania wartownikom.

Omawiam obiekty na posterunku podlegają ochronie posługując się tabelami znajdującymi się na ośrodku instruowania warty. Zadaję pytania wartownikom.

Posterunek nr.3:

Omawiam obowiązki tabelaryczne na posterunku

posługując się tabelami znajdującymi się na ośrodku instruowania warty. Zadaję pytania wartownikom.

Omawiam trasę patrolowania na posterunku posługując się tabelami znajdującymi się na ośrodku instruowania warty. Zadaję pytania wartownikom.

Omawiam, co podlega przekazaniu na posterunku w czasie zmiany wartownika posługując się tabelami znajdującymi się na ośrodku instruowania warty. Zadaję pytania wartownikom.

Omawiam obiekty na posterunku podlegają ochronie posługując się tabelami znajdującymi się na ośrodku instruowania warty. Zadaję pytania wartownikom.

PODPUNKT NAUCZANIA NR.3:

OMÓWIENIE I SPRAWDZENIE PRAKTYCZNEJ WIEDZY WARTOWNIKÓW:

Omawiam i nakazuje wykonać czynności wartownika wobec osób zbliżających się do posterunku:

Wartownik na posterunku zatrzymuje wszystkie osoby zbliżające się do niego z wyjątkiem przełożonych ze składu warty, osób im towarzyszących w warunkach dobrej widoczności: „Stój-służba wartownicza” kieruje broń w ich stronę w razie nie zatrzymania się ostrzega: „Stój bo strzelam” i wprowadza nabój do komory nabojowej. Jeżeli osoba ta nie zatrzymała się to używa broni oddając strzał ostrzegawczy w górę. Jeżeli to okaże się nie skuteczne, to wartownik stosuje wszelkie możliwe środki przymusu bezpośredniego z użyciem broni włącznie. Osobie, która zatrzymała się na pierwsze wezwanie nakazuje: „Przejścia nie ma-obejść w prawo, lewo”. Osoba, która zatrzymała się dopiero po ostrzeżeniu: „Stój bo strzelam” lub po strzale ostrzegawczym wartownik nakazuje: „W tył zwrot-nie odchodzić bo strzelam bez ostrzeżenia” i powiadamia d-cę warty. W warunkach ograniczonej widoczności, gdy wartownik nie może rozpoznać zbliżającej się osoby wzywa: „Stój-służba wartownicza. Kto idzie?”. Kieruje broń w stronę zbliżającej się osoby. Jeżeli wartownik otrzyma odpowiedź: „Dowódca warty” (lub inny przełożony ze składu warty) nakazuje: „D-ca warty podejść do rozpoznania, pozostałe osoby zostać na miejscu”. Po zbliżeniu nakazuje: „Oświetlić twarz”. Jeśli już rozpozna mówi: „Rozpoznałem. Droga wolna.”, pozwala mu i towarzyszącym osobom zbliżyć się do posterunku. Gdy na wezwanie „Stój-służba wartownicza-kto idzie?” osoba zatrzyma się, a wartownik stwierdzi, że nie jest to dowódca warty lub jego rozprowadzający, rozkazuje-„Wróć”. Jeżeli nie jest to jego przełożony ze składu warty postępuje zgodnie z wytycznymi w przypadku, gdy osoba nie zatrzymała się po drugim wezwaniu.

Omawiam i nakazuje wykonać czynności wartownika przy przekazaniu posterunku podczas zmiany:

Przed dojściem na posterunek rozprowadzający podaje komendę: „Zmiana STÓJ” tak aby wartownik zatrzymał się 5 kroków od posterunku. Następnie podaje komendę:

„Wartownik na posterunek marsz”. Wartownik dochodzi do zdającego, staje z jego lewej strony i wykonuje w tył zwrot. Rozprowadzający podaje komendę: „Przekazać posterunek, Spocznij”.

Po przekazaniu posterunku wartownik zdający melduje rozprowadzającemu zdanie posterunku, wstępuje do szyku. Rozprowadzający podaje komendę: „Baczność. Za mną-Marsz”.

Omawiam i nakazuje wykonać czynności wartownika przy ładowaniu i rozładowywaniu broni przez zmianę:

Rozprowadzający wyprowadza do miejsca przeznaczonego do ładowania broni wg schematu:

W W W R D

D-ca podaje komendę: „Rozprowadzający magazynkiem ładuj”. Rozprowadzający po załadowaniu podaje komendę: „Zmiana pojedynczo od prawego magazynkiem ładuj”. Zmiana ładuje broń i bierze ją w położenie na pas. Po załadowaniu d-ca warty podaje komendę: „Baczność. Druga zmiana na posterunki odmaszerować. Spocznij”. Rozprowadzający podaje komendę: „Baczność. W prawo zwrot za mną-Marsz!”.

Zwracam uwagę na kierowanie broni w stronę tarczy:

„TU KIERUJ BROŃ”.

35 minut

Wartownik odpowiada na pytania z prawa użycia broni.

Wartownik odpowiada na pytania z „obowiązków wartownika na posterunku”

Wartownik odpowiada na pytania z zagadnienia, „co wolno wartownikowi na posterunku”

Wartownik odpowiada na pytania z zagadnienia

,„jakie wartownik ma prawa na posterunku”

Wartownicy słuchają prowadzącego instruktaż i zadają pytania.

Następnie odpowiadają na pytania zadane przez prowadzącego instruktaż.

Wartownicy słuchają, następnie wykonują nakazane czynności.

Słucham odpowiedzi i koryguje

błędy według regulaminu SZRP.

Słucham odpowiedzi i koryguje według tabel umieszczonych na ośrodku instruowania warty.

błędy.

Sprawdzam, czy nakazane czynności wykonywane są prawidłowo i koryguję błędy.

III

CZĘŚĆ KOŃCOWA.

Wykonanie zbiórki wartowników.

Omówienie instruktażu,

Pytania kontrolne.

Zakończenie instruktażu.

5

minut

Stoją na zbiórce. Zadają pytania na nie zrozumiałe problemy i odpowiadają na pytania prowadzącego.

OPRACOWAŁ:

por. Rafał Lizurej