Cuda i dziwy zabawy z magnesem, ekologia


SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ

PROWADZĄCA:

DATA: 14.05.2009

GRUPA: 6 - latki

TEMAT: Cuda i dziwy” - zabawa z magnesem - prowadzimy doświadczenia i eksperymenty z magnesem,

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:

I.POZNAWANIE I ROZUMIENIE SIEBIE I ŚWIATA:

13-3. Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości: technicznej poprzez obserwowanie, manipulowanie oraz przekształcanie

przedmiotów lub zmianę ich ułożenia w przestrzeni i czasie.

II.NABYWANIE UMIEJETNOŚCI POPRZEZ DZIAŁANIE:

10. Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.

III.ODNAJDYWANIE MIEJSCA W GRUPIE RÓWIEŚNICZEJ, WSPÓLNOCIE:

4. Uczenie sposobów radzenia sobie z własnymi emocjami, właściwego reagowania na przejawy emocji innych oraz kontrolowania zachowań.

IV.BUDOWANIE SYSTEMU WARTOŚCI:

5. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne, dokładne i

rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań, szacunku do pracy swojej i

innych.

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE :

DZIECKO UMIE:

DZIECKO ZNA:

DZIECKO POTRAFI:

METODY:

- słowna

- oglądowa

- czynna - doświadczenia

FORMY:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
magnesy różnej wielkości, spinacze biurowe, szpilki, drobne przedmioty przyciągane i nie przyciągane przez magnes, ilustracje różnych przedmiotów, NK, cz.4, s.36, 37

PRZEBIEG:


1. Oglądanie i opowiadanie o sytuacjach przedstawionych na ilustracjach ( chłopiec przybliża magnes do różnych przedmiotów).

- Wypowiedzi dzieci co mogło wydarzyć się później.

2. Pokaz różnego rodzaju magnesów i rozdanie ich dzieciom
Tworzenie przez nauczyciela sytuacji przedstawionych na ilustracjach.

3. Zabawa - "Co przyciąga magnes."
- Dzieci z magnesami rozchodzą się po sali i sprawdzają do jakich przedmiotów magnes się przykleja. Sprawdzanie, czy dzieci miały racje w swoich przypuszczeniach.

4. Zapoznanie z zapisem graficznym słowa magnes

- podział słowa na sylaby
- podział słowa na głoski

- czytanie
5. Zabawa - "Tańczące szpileczki"
- Na kartce papieru dzieci umieszczają szpileczki
- Magnes umieszczamy pod kartką
- Dzieci przesuwają kartką ze szpilkami po magnesie i obserwują co się dzieje ze szpilkami
6. Zabawy
- "Czy można znaleźć igłę w stogu siana"
- "Czy można znaleźć igłę w brudnej wodzie."
7. Zabawa - "Podziel przedmioty przyciągane i nie przyciągane przez magnes"
- Dzieci dostają tacki z różnymi drobnymi przedmiotami. Przy pomocy magnesu dzielą je na dwie grupy

- Wypowiedzi dzieci, w jakich innych sytuacjach dnia codziennego można wykorzystać magnesy
11. Zapoznanie ze zjawiskiem elektro-statyczności
- Pocieramy linijkę kawałkiem wełny
- Zbliżamy linijkę do drobnych kawałków bibuły
- Dzieci obserwują, co się będzie działo
- Wyjaśnienie zjawiska elektro-statyczności
12. Podsumowanie zajęcia
- Co możemy powiedzieć o magnesie?

- Zwrócenie uwagi na zachowanie się magnesów zbliżanych do siebie tymi samymi i przeciwnymi biegunami. Wyciąganie wniosków.

13. Zakończenie zajęcia
 


