SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
PROWADZĄCA:
DATA: 14.05.2009
GRUPA: 6 - latki
TEMAT: „Cuda i dziwy” - zabawa z magnesem - prowadzimy doświadczenia i eksperymenty z magnesem,
ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:
I.POZNAWANIE I ROZUMIENIE SIEBIE I ŚWIATA:
13-3. Wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości: technicznej poprzez obserwowanie, manipulowanie oraz przekształcanie
przedmiotów lub zmianę ich ułożenia w przestrzeni i czasie.
II.NABYWANIE UMIEJETNOŚCI POPRZEZ DZIAŁANIE:
10. Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.
III.ODNAJDYWANIE MIEJSCA W GRUPIE RÓWIEŚNICZEJ, WSPÓLNOCIE:
4. Uczenie sposobów radzenia sobie z własnymi emocjami, właściwego reagowania na przejawy emocji innych oraz kontrolowania zachowań.
IV.BUDOWANIE SYSTEMU WARTOŚCI:
5. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne, dokładne i
rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań, szacunku do pracy swojej i
innych.
CELE OGÓLNE:
przybliżanie dzieciom niektórych wiadomości z zakresu przyrody nieożywionej
zapoznanie z właściwościami przyciągania metali przez magnes
budzenie zadowolenia z samodzielnego poznawania otaczającego świata
CELE OPERACYJNE :
DZIECKO UMIE:
słuchać uważnie poleceń nauczyciela
wyjaśnić, jakie przedmioty przyciąga magnes
wyjaśnić zachowanie się magnesów stykających się tymi samymi i różnymi biegunami.
DZIECKO ZNA:
właściwości magnesu
sposoby wykorzystania magnesu w życiu codziennym
DZIECKO POTRAFI:
samodzielnie poznawać otaczający świat
odczytać napis magnes
wyciągać i formułować wnioski wyciągnięte w trakcie doświadczeń
METODY:
- słowna
- oglądowa
- czynna - doświadczenia
FORMY:
zabawy prowadzone z całą grupą
zespołowa,
indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
magnesy różnej wielkości, spinacze biurowe, szpilki, drobne przedmioty przyciągane i nie przyciągane przez magnes, ilustracje różnych przedmiotów, NK, cz.4, s.36, 37
PRZEBIEG:
1. Oglądanie i opowiadanie o sytuacjach przedstawionych na ilustracjach ( chłopiec przybliża magnes do różnych przedmiotów).
- Wypowiedzi dzieci co mogło wydarzyć się później.
2. Pokaz różnego rodzaju magnesów i rozdanie ich dzieciom
Tworzenie przez nauczyciela sytuacji przedstawionych na ilustracjach.
3. Zabawa - "Co przyciąga magnes."
- Dzieci z magnesami rozchodzą się po sali i sprawdzają do jakich przedmiotów magnes się przykleja. Sprawdzanie, czy dzieci miały racje w swoich przypuszczeniach.
4. Zapoznanie z zapisem graficznym słowa magnes
- podział słowa na sylaby
- podział słowa na głoski
- czytanie
5. Zabawa - "Tańczące szpileczki"
- Na kartce papieru dzieci umieszczają szpileczki
- Magnes umieszczamy pod kartką
- Dzieci przesuwają kartką ze szpilkami po magnesie i obserwują co się dzieje ze szpilkami
6. Zabawy
- "Czy można znaleźć igłę w stogu siana"
- "Czy można znaleźć igłę w brudnej wodzie."
7. Zabawa - "Podziel przedmioty przyciągane i nie przyciągane przez magnes"
- Dzieci dostają tacki z różnymi drobnymi przedmiotami. Przy pomocy magnesu dzielą je na dwie grupy
- Wypowiedzi dzieci, w jakich innych sytuacjach dnia codziennego można wykorzystać magnesy
11. Zapoznanie ze zjawiskiem elektro-statyczności
- Pocieramy linijkę kawałkiem wełny
- Zbliżamy linijkę do drobnych kawałków bibuły
- Dzieci obserwują, co się będzie działo
- Wyjaśnienie zjawiska elektro-statyczności
12. Podsumowanie zajęcia
- Co możemy powiedzieć o magnesie?
- Zwrócenie uwagi na zachowanie się magnesów zbliżanych do siebie tymi samymi i przeciwnymi biegunami. Wyciąganie wniosków.
13. Zakończenie zajęcia