Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 24.10.2008 - piątek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Dbamy o nasze zdrowie.
Temat dziennego ośrodka pracy: Higiena jamy ustnej.
Czas zajęć: 4 x 45 minut
Cele ogólne:
Kształtowanie umiejętności dbania o higienę jamy ustnej.
Przyswojenie zasad dotyczących prawidłowego szczotkowania zębów.
Poznanie produktów zdrowych i szkodliwych dla zębów.
Doskonalenie umiejętności prawidłowego nazywania stosunków przestrzennych.
Cele rewalidacyjne:
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
Doskonalenie poprawnej wymowy.
Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Cele operacyjne
Dziecko:
Potrafi prawidłowo szczotkować zęby.
Zna przyczyny powstawania próchnicy.
Rozróżnia produkty zdrowe i szkodliwe dla zębów.
Potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej.
Formułuje odpowiedzi na pytania.
Wypowiada się na temat ilustracji.
Przepisuje tekst według wzoru.
Porównuje zbiory przedmiotów
Nazywa stosunki przestrzenne między przedmiotami.
Metody pracy:
Oparte na działaniu praktycznym.
Obserwacja kierowana i spontaniczna.
Swobodna pogadanka.
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, zaszyfrowany temat dnia, tekst wiersza, obrazek do kolorowania przedstawiający pastę i szczoteczkę do zębów.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
Sprawdzenie pracy domowej.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Ćwiczenia grafomotoryczne - wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.
rysowanie szlaczków w zeszycie.
Rozszyfrowanie tematu dnia (każdej cyfrze odpowiada określona litera hasła, które zostanie odczytane po ułożeniu wszystkich liter).
8 |
1 |
6 |
2 |
0 |
|
5 |
|
3 |
7 |
4 |
0 |
D B A M Y O Z Ę B Y
Słuchanie wiersza ,,Dbaj o zęby” poprzedzone pytaniem:
W jaki sposób i dlaczego trzeba dbać o zęby?
Wiersz ,,Dbaj o zęby”
Nim wypadną zęby mleczne
i wyrosną nowe stałe,
o te mleczne dbaj kolego,
by te stałe były trwałe.
Wczesnym rankiem i zaraz po kolacji
szczoteczka rusza w mig do akcji.
Myję zęby oraz szoruję,
i bakteriom rozkazuję:
-Precz! Precz! Precz!
Szast-prast Szur-szur Szast-prast
Precz! Precz! Precz!
Szur-szur z góry na dół
Szast-prast w prawo, w lewo,
skok w bok, krok w tył,
aby ząbek zdrowy był.
Wypowiedzi uczniów w związku z treścią wiersza:
Co znaczy określenie zęby mleczne i zęby stałe?
Kiedy należy myć zęby i dlaczego?
W jaki sposób trzeba myć zęby?
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ilustracji ,,Jak myję zęby?”
Naśladowanie ruchem kolejnych czynności przy myciu zębów (nabieranie pasty, szorowanie we wszystkich kierunkach, płukanie wodą).
Pokolorowanie, przecięcie i złożenie obrazka przedstawiającego pastę i szczoteczkę do zębów. Wklejenie obrazka do zeszytu.
Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.
Pogadanka naprowadzająca do znalezienia odpowiedzi na pytanie: O czym jeszcze należy pamiętać, aby nasze zęby były zdrowe i ładne, a uśmiech radosny?
Stworzona sytuacja problemowa ma doprowadzić do udzielenia przez dzieci odpowiedzi, że należy odżywiać się prawidłowo oraz chodzić do dentysty.
Wypowiedzi uczniów na temat rodzajów szczoteczek i past do zębów oraz wizyt u stomatologa;
Pogadanka na temat jak należy się odżywiać, aby mieć zdrowe zęby?
Jakich pokarmów należy unikać?
Grupowanie artykułów spożywczych na szkodzące i zdrowe dla zębów.
Ćwiczenia matematyczne:
Utrwalenie pojęć przestrzennych, określanie położenia przedmiotu względem innych przedmiotów.
III Ekspresja
Wykonanie pracy plastycznej - pt.: „Moje przybory do mycia zębów.”
IV Zajęcia końcowe
Porządkowanie stanowisk pracy.
Podsumowanie zdobytych wiadomości.
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
Pożegnanie z dziećmi.