SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO
DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH
(zajęcie dla studentów Akademii Pedagogiki Specjalnej)
Prowadząca: mgr Monika Czarnecka - Zreda
Data: 2000.12.06.
Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 100
Temat kompleksowy: Mikołajkowe niespodzianki
Temat zajęcia: Pracownia Świętego Mikołaja
Cele ogólne:
Wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany z „Mikołajkami”
Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólne wykonywanie zadań
Cele operacyjne (dziecko...)
umie przeczytać ze zrozumieniem zdania złożone z liter: a, o, m, k, t, y
umie dopasować zdania do obrazków
umie wiązać liczbę elementów ze znakiem graficznym cyfry w zakresie 1-6
rozpoznaje figury geometryczne: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt
potrafi rozpoznać za pomocą zmysłu smaku miód, dżem czekoladę
potrafi sklejać łańcuch choinkowy z gotowych elementów
różnicuje i porównuje długości łańcuchów
Procedury
praca z całą grupą, praca w zespołach, praca indywidualna
duży plakat przedstawiający Mikołaja, podzielony na osiem części
koperty z zadaniami dla dzieci, list od Mikołaja do grupy „Kaczorki”
obrazki do rebusów fonemowych
klocki Dienesa, tacki
zdania do czytania i odpowiednie obrazki
emblematy do oznaczenia grup (gwiazdka, aniołek, choinka, dzwonek)
zadania indywidualne na kartkach - zbiory elementów i flamastry
dżem, miód, czekolada, łyżeczki, chusteczki do zasłonięcia oczu
paski z papieru kolorowego, klej w sztyfcie
różne litery w tym „M i m”
prezenty od Mikołaja
Przebieg zajęcia
Nauczycielka wchodzi z dziećmi do sali. Dzieci dostrzegają, że na dywanie leży duża koperta. Proszą nauczycielkę, żeby pokazała im, co jest w środku. Wszyscy oglądają kopertę i stwierdzają, że musi to być list od Mikołaja, bo na kopercie jest jego zdjęcie.
2. Nauczycielka czyta dzieciom list od Mikołaja:
Drogie dzieci!
Czy wiecie jaki dziś jest dzień?
Oczywiście dziś jest 6 grudnia czyli imieniny Mikołaja.
Dziś są Mikołajki i wszystkie dzieci czekają na prezenty. Dla was również przygotowałem upominki, ale zanim je dostaniecie musicie mnie przekonać, że na nie zasłużyliście .
Dlatego mam do Was wielką prośbę: jeśli pomożecie mi odkryć wszystkie części obrazka na tablicy, to z pewnością znajdą się dla Was upominki. Jest tylko mały kłopot, żeby odkryć jakąś część obrazka, trzeba wykonać różne zadania, które przygotowałem specjalnie dla waszej grupy. Te zadania ukryte są w kopertach przy obrazkach i mam nadzieję, że bez trudu sobie z nimi poradzicie.
Może w rozwiązywaniu tych zadań pomoże Wam wasza Pani? Mam nadzieję , że tak, dlatego życzę wam powodzenia i gorąco was pozdrawiam.
Całuję
Święty Mikołaj
Dzieci przyglądają się tablicy, na której wisi osiem części plakatu. Każda część jest ponumerowana i dołączone są do nich koperty z zadaniami dla dzieci. Dwie koperty oznaczone są symbolami - chłopiec, dziewczynka.
Nauczycielka prosi jedno z dzieci o odczepienie pierwszej koperty i czyta zadanie dla dziewczynek:
To jest zadanie specjalnie dla dziewczynek. Pewna dziewczynka, Kasia, przysłała do Mikołaja list z prośbą o prezent. Narysowała kilka obrazków. Pierwsze głoski rzeczy przedstawionych na ilustracjach mają utworzyć nazwę prezentu. Ale Mikołaj nie może sobie z tym poradzić. Pomożecie mu?
(pierwsze głoski nazw przedmiotów przedstawionych na obrazkach tworzą słowo lalka)
Po podaniu prawidłowej odpowiedzi dziewczynki odsłaniają pierwszy fragment plakatu.
Tym razem jeden z chłopców zdejmuje kopertę oznaczoną symbolem chłopca, a nauczycielka czyta zadanie dla chłopców:
A teraz zadanie specjalnie dla chłopców. Brat Kasi, Tomek, też przysłał Mikołajowi zaszyfrowany list z prośbą o prezent. Pomóżcie mu odgadnąć co chce dostać Tomek. Nazwa prezentu składa się z pierwszych głosek kolejnych obrazków. Powodzenia!
(pierwsze głoski nazw przedmiotów przedstawionych na obrazkach tworzą słowo piłka)
Po podaniu prawidłowej odpowiedzi chłopcy odsłaniają drugi fragment plakatu.
Nauczycielka zaprasza dzieci do koła i prosi, aby każde dziecko wylosowało z torebki jeden kartonik (emblematy w czterech wzorach). Następnie prosi, by odnalazły się dzieci mające takie same znaczki. W ten sposób tworzą się cztery grupy - dzieci przyklejają sobie znaczki do bluzeczek.
Nauczycielka prosi kolejne dziecko o zdjęcie następnego zadania i czyta je dzieciom:
Drogie dzieci!
Dziś w Pracowni Świętego Mikołaja panuje wielki bałagan. Pomieszały się różne obrazki i zdania. Aby osłonić pierwszą część obrazka musicie dopasować wasze obrazki do odpowiednich zdań.
Życzę powodzenia
Dzieci w grupach otrzymują po trzy obrazki i pasujące do nich podpisy. Grupy prezentują efekty swojej pracy. Po sprawdzeniu, czy zadanie zostało wykonane przez wszystkie grupy, wybrane dziecko odsłania następny fragment plakatu.
Dzieci odczepiają kopertę z kolejnej części plakatu, a nauczycielka przedstawia im zadanie:
Świetnie poradziłyście sobie z poprzednim zadaniem. Tym razem należy uporządkować klocki, które Mikołaj wsypał do jednej torby. Na karteczkach narysowane są figury, których Mikołaj nie potrzebuje. Waszym zadaniem jest wyszukać wszystkie te figury, które są Mikołajowi potrzebne.
Grupy otrzymują tacki z klockami i instrukcją, jakie klocki nie są potrzebne.
Na tackach muszą pozostać tylko klocki jednego rodzaju (każda grupa ma inne zadanie). Gdy dzieci skończą zadanie, jedno z nich odsłania piąty fragment plakatu.
Dzieci oczekują na następne zadanie:
Mikołaj bardzo lubi słuchać, jak śpiewają dzieci, szczególnie, gdy śpiewają piosenki o Mikołaju. Czy możecie zaśpiewać dla niego piosenkę?
Po zaśpiewaniu piosenki, dzieci odsłaniają szósty fragment plakatu.
Nauczycielka prosi o odczepienie koperty z kolejnym zadaniem i przedstawia je dzieciom:
Tym razem Mikołaj miał policzyć ile zabawek jednego rodzaju zostało w jego magazynie. Ale Święty Mikołaj nie ma dziś zbyt dużo czasu i nie dokończył zadania. Powkładał tylko takie same zabawki do oddzielnych worków. Spróbujcie policzyć ile jest zabawek w poszczególnych workach i połączcie worek z odpowiednią cyfrą.
Dzieci wykonują to zadanie indywidualnie, zadania są przygotowane w kilku wersjach. Po sprawdzeniu czy wszyscy poradzili sobie z zadaniem dzieci odsłaniają fragment plakatu.
Nauczycielka odczytuje dzieciom przedostatnie zadanie:
Jesteście fantastyczni i być może niedługo odsłonimy kolejny fragment obrazka. Tym razem musimy sprawdzić , co znajduje się w spiżarni Świętego Mikołaja. Każda grupa spróbuje rozpoznać po smaku, co Mikołaj najbardziej lubi jeść. Smacznego!
Dzieci z zasłoniętymi oczami próbują trzech rzeczy: dżemu, miodu i czekolady. Po rozpoznaniu smaków zostaje odsłonięta siódma część plakatu.
Dzieci zdejmują ostatnią kopertę, a nauczycielka przedstawia im ostatnie zadanie:
Doskonale radziliście sobie do tej pory. Teraz przed wami kolejne bardzo trudne zadanie. Na stolikach leżą przygotowane paski papieru i klej. Waszym zadaniem będzie zrobienie jak najdłuższego łańcucha na choinkę. Każda grupa będzie miała na to zadanie tyle samo czasu. Wasza Pani będzie mierzyła czas, a później sprawdzimy, jakie łańcuchy zrobiliście.
Dzieci przechodzą do stolików i pracują w wyznaczonym czasie wspólnie. Następnie wszyscy wracają na dywan i porównują łańcuchy wykonane przez cztery grupy (który jest dłuższy, który krótszy, o ile dłuższy, o ile krótszy).
Następuje odsłonięcie ostatniego fragmentu plakatu i dzieci mają przed oczami Mikołaja z workiem prezentów.
W trakcie odsłaniania ostatniej części plakatu wypada jeszcze jeden list od Mikołaja:
Drogie dzieci!
Jesteście wspaniałe. Bardzo mi się podobała Wasza praca i na pewno zasłużyłyście na upominki .Niestety nie mogę Wam ich wręczyć osobiście ponieważ spieszę się do innych dzieci, a nie chciałem przeszkadzać Wam we wspaniałej zabawie. Prezenty zostawiłem za drzwiami Waszej sali.
Całuję gorąco. Mikołaj
Nauczycielka zaprasza dzieci do koła i proponuje, że po prezenty pójdą te osoby, które spośród literek w pudełku wylosują litery „m” lub „M”.
Dwie osoby przynoszą prezenty dla wszystkich dzieci. Dzieci otrzymują upominki i wspólnie je oglądają.