SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Temat: W poszukiwaniu niespodzianki św. Mikołaja.
Wiek dzieci: 6 - latki
Cele:
- wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się święta Bożego Narodzenia,
- doskonalenie analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej wyrazów,
- odczytywanie pojedynczych wyrazów,
- utrwalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 0 - 10,
- rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych,
- kształcenie spostrzegawczości wzrokowej,
- rozwijanie logicznego myślenia,
- wyrabianie poczucia rytmu,
- wprowadzenie elementu zaciekawienia i niespodzianki jako środków sprzyjających koncentracji uwagi,
- wdrażanie do zgodnego współdziałania.
Pomoce: list od św. Mikołaja, koperty oznaczone cyframi 1 - 6 z treściami zagadek,
nagrania piosenek „Sanna”, „Odwiedziny św. Mikołaja”, nagranie muzyczne
„Samolot” z pedagogiki zabawy, orzechy (po jednym dla każdego dziecka),
dwie sylwety worków, „paczki” z działaniami matematycznymi i ilustracjami
zabawek dla dzieci, podpisy do obrazków przedstawiających prezenty dla
dzieci, kolorowe pudełko, figury geometryczne wycięte z kolorowego
papieru, karty pracy (xero), tkaniny do przykrycia tablic z zadaniami,
małe książeczki dla dzieci, cukierki.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
v „Witam wszystkich, którzy nie mogą się już doczekać świąt Bożego Narodzenia.”
„Witam wszystkich, którzy chcieliby, żeby w Wigilię spadł śnieg.”
„Witam wszystkich, którzy lubią rozwiązywać rozmaite zadania i łamigłówki.”
„Witam wszystkich, którzy lubią niespodzianki.”
v „Miłe powitanie” - każde dziecko kolejno wchodzi do koła i mówi „Witam Was” oraz wykonuje wybrany przez siebie gest.
2. Rozmowa na temat Świąt Bożego Narodzenia na podstawie własnych przeżyć dzieci:
- W jaki sposób dzieci przygotowujecie się do świąt?
- Co robią Wasi rodzice?
- Jakie znacie zwyczaje związane z Wigilią?
- Jak pomagacie Waszym rodzicom?
- Kiedy ubieracie choinkę w Waszych domach?
- Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole?
- Kiedy zasiadamy do stołu wigilijnego?
- Kiedy otwieramy prezenty? itp.
3. Odczytanie listu od św. Mikołaja (list ukryty między gałązkami choinki).
„Witam Was moi kochani przyjaciele!
Dostałem Wasze piękne, kolorowe obrazki. Bardzo Wam za nie dziękuję. Razem z moimi pomocnikami byłem dziś w nocy w Waszym przedszkolu. Zostawiłem dla Was małe podarunki. Wybierzcie się teraz na ich poszukiwania. Przechodźcie przez kolejne krainy i rozwiązujcie zadania przygotowane przeze mnie, a cierpliwość i mądrość Wasza będzie nagrodzona. Zapraszam Was do Pierwszej Krainy i życzę dobrej zabawy.
P.S. Po rozwiązaniu wszystkich zadań Wasza Pani Odczyta Wam druga część listu.
4. „Podróż saniami”
Do pierwszej krainy dostaniemy się saniami. Wsiadamy do sań (dzieci w parach tworzą „sanie”). W czasie trwania zwrotek piosenki „Sanna” poruszają się w rytm muzyki po sali. Na słowa refrenu zatrzymują się i rytmicznie klaszczą w ręce.
5. W Krainie Zagadek
Nauczycielka wyjaśnia dzieciom pierwsze zadanie.
W sali w kopertach oznaczonych cyframi 1- 6 znajdują się teksty zagadek:
- dzieci rozwiązują działanie, np. 2+2=?, 6-3=? i przynoszą właściwą kopertę,
- rozwiązują zagadkę,
- po jej odgadnięciu dzieci dzielą wyraz na sylaby, głoski, wyodrębniają głoskę w nagłosie i wygłosie, układają wyraz na daną głoskę lub sylabę.
6. Zaproszenie do kolejnej Krainy- „Lot samolotem” - zabawa ruchowa przy muzyce.
Dzieci wykonują gesty naśladujące zapinanie pasów, włączanie silników, lot samolotem, turbulencje i lądowanie.
7. W Krainie Prezentów
Na drugiej tablicy znajdują się (przykryte) dwie sylwety worków św. Mikołaja. Jeden worek jest z prezentami dla dziewczynek, drugi - dla chłopców. Na każdym z worków przyczepione są „paczki” z działaniami matematycznymi, np. 7-2, 4+1. Na odwrocie każdej „paczki” narysowana jest jakaś zabawka. Zadaniem dzieci jest prawidłowe odczytanie działania i rozwiązanie go. Kiedy poprawnie rozwiążą działanie dowiedzą się, jakie prezenty dostaną chłopcy, a jakie dziewczynki
Obok worków na tablicy umieszczone są napisy - nazwy prezentów (rolki, lalka, kredki, kotek, rower, piłka, klocki, auto). Dzieci próbują odczytać nazwy i przyporządkować je do właściwych obrazków.
8. „Orzechowe granie”
Wrota do następnej krainy może otworzyć nam piosenka o św. Mikołaju.
Dzieci poruszają się po sali i śpiewają piosenkę „Odwiedziny św. Mikołaja”. Na słowa refrenu zatrzymują się i orzechem wystukują rytm o podłogę; na przerwę w muzyce zatrzymują się bez ruchu.
9. W Krainie Figur
Podział dzieci na cztery grupy. Każda grupa wybiera swojego przedstawiciela.
W różnych miejscach sali umieszczone są koperty z zadaniami. Przedstawiciel każdej grupy losuje los z figurą geometryczną i odszukuje w sali kopertę z taką samą figurą, np. wylosuje trójkąt, to szuka koperty z trójkątem. W kopertach ukryte są figury geometryczne wycięte z kolorowego papieru z cyframi po jednej stronie i literami po drugiej stronie.
Należy najpierw ułożyć figury wg kolejności cyfr, a potem odczytać wyraz.
10. Odczytanie drugiej części listu od św. Mikołaja.
„ Kochane dzieciaki!
Dziękuję Wam za wspólną zabawę. Wszystkie zadania rozwiązałyście prawidłowo. Jestem z Was bardzo dumny. Upominki - niespodzianki czekają na Was, ale zanim je znajdziecie należy: stanąć na środku sali przodem do drzwi, zrobić dwa kroki w lewo, trzy kroki w tył, cztery kroki w prawo, odwrócić się za siebie, skoczyć jak najwyżej i przykucnąć (dzieci wykonują te czynności, a na koniec nauczycielka pokazuje im tajemnicze pudełko).
11. Otworzenie pudełka i zajrzenie do środka.
W pudełku znajdują się dla dzieci małe książeczki i cukierki.
12. Prezent dla św. Mikołaja
Zaproponowanie dzieciom, aby wykonały prezent dla Mikołaja.
Dzieci ozdabiają szablon szalika wzorami litero podobnymi zaproponowanymi przez nauczycielkę lub wymyślonymi przez siebie.
13. Przypięcie gotowych prac do tablicy.
14. Rozdanie dzieciom książeczek i cukierków.
15. Dzieci ustawiają się w kole i mówią rymowankę, klaszcząc w dłonie:
„Mikołaju święty dziękujemy Ci za prezenty.”
16. Pochwalenie dzieci i podziękowanie im za udział w zajęciach.
Opracowanie
Marzena Jantas
Przedszkole nr 155r 155