5863


Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi

Temat: Żegnamy zimę - witamy wiosnę

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

    1. Słuchanie piosenki Uciekaj zimo nagranej na płycie CD.

Uciekaj zimo

Wsiadaj zimo na sanki i uciekaj już!

Zabierz śnieżne bałwanki, zabierz wiatr i mróz.

Ref. Rękawiczki i czapki

Pochowamy do szafki

Na spacerek pójdziemy

Nie zmarzniemy już /2x

A ty zimo, uciekaj za górkę za las.

I nie marudź, nie zwlekaj, już na wiosnę czas.

Ref. Rękawiczki i czapki

Pochowamy do szafki

Na spacerek pójdziemy

Nie zmarzniemy już /2x

    1. Rozmowa z dziećmi na temat treści piosenki

    1. Kolory tęczy. Dzieci przyglądają się obrazkowi, który przedstawia kolorową tęczę i nazywają poszczególne jej kolory.

    1. Słuchanie wiersza Marii Konopnickiej pt. „Tęcza”.

— A kto ciebie, śliczna tęczo,

Siedmiobarwny pasie,

Wymalował na tej chmurce

Jakby na atłasie?

— Słoneczko mnie malowało

Po deszczu, po burzy;

Pożyczyło sobie farby

Od tej polnej róży.

— Pożyczyło sobie farby

Od kwiatów z ogroda;

Malowało tęczę na znak,

Że będzie pogoda!

    1. Rozmowa z dziećmi na temat treści utworu.

    1. Zabawa ruchowa Mieszkańcy łąki. Dzieci zostają podzielone na trzy grupy: motyle, żaby i bociany. Każde dziecko danej grupy dostaje kolorowe szarfy: motyle - żółte, żaby - zielone, bociany - czerwone. Kiedy nauczyciel pokazuje obrazek motyla, to dzieci z żółtymi szarfami - motylki - „fruwają” po łące, na obrazek żaby, dzieci z zielonymi szarfami - żaby - skaczą po łące, kiedy zaś nauczyciel pokazuje rysunek bociana, dzieci z czerwonymi szarfami - bociany - poruszają się po łące tak jak bociany, co jakiś czas próbując ustać na jednej nodze tak jak one.

    1. Praca plastyczna - tęcza namalowana farbami na kartce A4.

3


