Zajecia plastyczne inaczej, Plastyka


Scenariusz zajęć plastycznych

Data prowadzonych zajęć:12.03.2010

Imię i nazwisko prowadzącego: Marzena Komendera

Grupa wiekowa:6 latki

Temat kompleksowy:”Wiosna idzie”

Temat zajęć: „Wiosenna łąka. „

Cele główne:
- wspomaganie rozwoju myślenia twórczego oraz zdolności plastycznych;
- utrwalanie nazw roślin kwitnących wiosną;
- poznanie nowej techniki plastycznej -wyklejanie skręconymi paseczkami
- rozbudzanie wyobraźni plastycznej;
- kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy

Cele szczegółowe:

-potrafi ułożyć zagadki do ilustracji roślin i zwierząt

-potrafi samo stworzyć obraz łąki wymyślonej przez siebie

-poprawnie skręca bibułę

-potrafi w odpowiedni sposób nakleić paseczki na papier

-wykonuje swoją pracę w sposób estetyczny

- potrafi wypowiedzieć się na dany temat

Metody:słowna, czynna, oglądowa

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne: ilustracje roślin i zwierząt, skręcone paseczki bibuły, klej, nożyczki, kolorowe kartki,

Przebieg zajęć:

1.Powitanie - witam wszystkich, którzy:

lubią wiosnę;
- nie lubią, gdy pada deszcz;
- lubią kwiaty;
- mają coś w kolorze zielonym;
- chcieliby teraz biegać po łące.
Powitane osoby machają ręką.

2.Tworzenie w grupach zagadek do wybranej ilustracji przedstawiającej rośliny lub zwierzęta żyjące na łące.

Można wykorzystać również podane teksty zagadek :
Rankiem srebrzy się na łące
Potem wysuszy ją słońce. (rosa)


Na zielonej łące kwitnie ich tysiące.
W swojej nazwie „sto” mają.
Jak się nazywają? (stokrotka)


Przy rzece leży
ten dywan zielony,
przeróżnym kwieciem
zawsze umajony.
Rosa go srebrzy wieczorem i z rana.
Znasz go zapewne
dostarcza nam siana. (łąka)


Znacie ją na pewno wszyscy;
Rzadko miewa cztery listki.
Jaka to roślina? To … (koniczyna)


Rosną na łące różne kwiatki:
Jaskry, stokrotki i polne bratki.
Rośnie też kwiatek o błękitnych płatkach
i tu się właśnie zaczyna zagadka.
Może zagadka, a może bajka.
Jak Ci na imię? (niezapominajka)

3.Praca plastyczna

Podanie tematu pracy.
- Pokaz przygotowanych wcześniej pasków o różnych długościach
- Praca indywidualna: przyklejanie pasków i tworzenie z nich łąki według własnych pomysłów.

-Porządkowanie miejsca pracy
- Prezentacja omówienie i ocena prac dzieci - prace można eksponować pojedynczo lub jedna obok drugiej. Otrzymamy w ten sposób pracę całej grupy zatytułowaną „Łąka”.

4.Zakończenie zajęć.

Dzieci siedząc w kręgu mówią, co im się najbardziej podobało na zajęciach, a z czym miały trudności.


