KONSPEKT ZAJĘĆ
I część statyczna
DATA: 16.02.2010
GRUPA WIEKOWA: 3-4latki
TREŚCI PROGRAMOWE:
- malowanie farbą plakatową - patyczkami kosmetycznymi
- łączenie klejem papieru z innymi materiałami (bibuła)
TEMAT ZAJĘĆ: Wykonanie pracy plastycznej na temat „Ulubiona zabawka” („Piłki duże-piłki małe)- malowanie farbami plakatowymi przy użyciu patyczków kosmetycznych, wyklejanie kolorową bibułą gotowego szablonu.
CELE EDUKACYJNE:
Dziecko:
zna technikę malowania wacikami kosmetycznymi,
ćwiczy zdolności manualne,
rozwija motorykę palców i dłoni,
dba o estetykę swojej pracy;
METODY NAUCZANIA:
czynnościowe- zadań stawianych dzieciom
słowna- instrukcja
FORMY ORGANIZACYJNE:
zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kontur piłki dużej i małej, kolorowa bibuła, klej, farby, patyczki kosmetyczne
LITERATURA:
Andrzejewska J., J. Wierucka Razem w przedszkolu Program wychowania przedszkolnego WSiP Wa-wa 2009
Ciebień B., Maliszewska A., Zwykłe i niezwykłe techniki plastyczne /Zycie szkoły 4/2006
Jabłońska A., Techniki plastyczne dla dzieci, wyd. KDC
PROWADZĄCY:
Przebieg zajęć:
Tok zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności dziecka |
Przywitanie |
Przywitanie się z dziećmi.
„Piłkę przyjaźni puszczam |
|
Wprowadzenie do tematyki zajęć - ,,Opowiedz o swojej zabawce' |
- Nauczycielka kula piłkę do dziecka i zadaje pytania: - Jak się nazywa twoja ulubiona zabawka? - - Dlaczego ją lubisz? - Czy masz ją w domu? |
Swobodne wypowiedzi dzieci. |
Uświadomienie celu zajęcia |
Dziś będziemy przygotowywać kolorowe piłki. |
|
Realizacja tematu
Zabawa ruchowa „Małe i duże piłeczki”
Wykonywanie pracy plastycznej |
Opracowanie toku pracy, Przygotowanie miejsca pracy, materiałów i przyborów.
Nauczycielka wyjaśnia, że dziewczynki są małymi piłeczkami, a chłopcy dużymi piłeczkami. Przy dźwiękach bębenka poruszają się duże piłeczki, a przy dźwiękach tamburyna małe, lekkie piłeczki.
Nauczyciel wręcza dzieciom papierowe piłeczki (małe, duże). - Usiądźcie teraz z kartkami do stolików. - Przedstawione patyczki i farby wykorzystamy do pomalowania piłki. Następnie wykorzystamy kolorowe kulki z bibuły do wyklejania szablonu (obrazka).
Pomoc dzieciom w razie potrzeby. Kontrola bezpieczeństwa. |
Dzieci poruszają się w rytm muzyki, odpowiednio reagują na dźwięki instrumentów.
Dzieci siadają przy stolikach i przystępują do pracy. Dzieci z przygotowanej wydzieranki oraz kleju, wypełniają obrazki. |
Ocena pracy dzieci (ocena wyniku i wysiłku) |
Wystawa prac. Wyeksponowanie poczucia współodpowiedzialności za wykonywaną pracę. |
Dzieci oceniają swoją pracę, staranność jej wykonania i włożony wysiłek. |
Uporządkowanie miejsca pracy |
Porządkowanie sali |
Porządkowanie sali |
Podsumowanie |
- Dziękuję za wspólną pracę, - Komu zajęcia się podobały niech podejdzie i przybije mi „piątkę” |
Dzieci mówią o swoich wrażeniach po wykonaniu pracy. |