Scenariusz zajęć plastycznych prowadzonych w Przedszkolu nr 27 w Bielsku- Białej
Prowadząca: Justyna Momot
Data prowadzonych zajęć: 29.06.2011
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Żegnamy zabawki przedszkola
Temat zajęć: Wykonanie pracy plastycznej techniką „mokre w mokrym” na temat „Moje wymarzone wakacje”.
Cel główny: Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności
wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne;
Cele szczegółowe (dziecko):
- obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują,
- uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi, - przestrzega reguł , stara się współpracować,
- w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej, - umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji , - wykazuje zainteresowanie malarstwem, - potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru,
- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo- ruchową,
- ma poczucie sprawstwa „potrafię to zrobić” i odczuwa radość z wykonanej pracy,
- utrzymuje porządek w swoim otoczeniu, umie poprawnie umyć się i wytrzeć,
Metody:
słowna-( rozmowa , instrukcje),oglądowa- (pokaz, obserwacja),czynna-( zadanie stawiane do wykonania),aktywizująca- (pobudzająca do tworzenia i działania),ekspresyjna- (wyrażanie uczuć), waloryzująca- (tworzenie pracy plastycznej, słuchanie muzyki).
Formy : Zbiorowa-praca z całą grupą, Indywidualna- praca każdego dziecka
Środki dydaktyczne:
biała kartka formatu A3 z bloku technicznego, kolorowe tusze kreślarskie albo farbki plakatowe bądź akwarelowe, pędzel lub cienki zaostrzony patyczek, słomki do napojów, czarny tusz albo flamaster, woda, kubeczki, gąbka, ceratki na stoliki, fartuszki ochronne dla dzieci, płyta CD z nagraniem „Cztery pory roku- Lato” Vivaldiego.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Uwagi, organizacja |
---|---|---|
1. Nauczyciel wita się z dziećmi i zaprasza je do kręgu na dywanie. Odczytuje wiersz W. Bronisława pt. „Wakacje” i rozmawia z dziećmi na temat treści wiersza. Zapoznaje dzieci ze słowem wakacje, pyta czy wiedzą co to wakacje, co im się z tym kojarzy, co się wtedy robi, co oni chcieli by robić, dokąd pojechać, jakie są ich wymarzone wakacje. 2. Zaproszenie dzieci do wysłuchania utworu muzycznego. Nauczyciel prosi dzieci, aby zamknęły oczy i wyobraziły sobie swoje wakacje marzeń słuchając utworu Vivaldiego „Lato”. 3. Po wysłuchaniu utworu n. zaprasza dzieci do stoliczków tłumaczy zasady i etapy wykonania pracy plastycznej, przypomina o zasadach bezpieczeństwa, o zachowaniu czystości, itp. Prosi dzieci , aby to co sobie przed chwilką wyobraziły spróbowały namalować . 4.Zapoznanie z nową techniką plastyczną; Nauczyciel zwilża całą powierzchnię kartki gąbką namoczoną w wodzie. Maluje drzewa pędzelkiem albo puszcza swobodne kropelki farby lub tuszu aby barwy zlewały się ze sobą. 5. Powtarza razem z dziećmi etapy wykonywania pracy. 6. Nauczyciel towarzyszy dzieciom, zachęca, chwali, motywuje. 7. Nauczyciel prosi, o kończenie pracy. Przypomina o pozostawieniu porządku. Wyznacza miejsce do wysuszenia prac. 8. Nauczyciel ogłasza koniec zajęcia, następuje omówienie i wyłonienie najciekawszych prac. 9.Podsumowanie zajęcia: n.l chwali wszystkie dzieci i dostrzega każdy wysiłek, dziękuje za zaangażowanie. 10. Zaprezentowanie prac na wystawce i pozostawienie ich do wysuszenia, podpisywanie prac dzieci. |
Witają się z nauczycielem. Zasiadają w kręgu na dywanie i swobodnie wypowiadają się na temat wakacji, gdzie pojadą w tym roku, lub gdzie chcieliby pojechać Leża na dywanie i zamkniętymi oczami wyobrażają sobie wakacje marzeń. Dzieci obserwują, słuchają Dzieci obserwują czynności nauczyciela siedząc przy stoliczkach , z twarzami zwróconym w stronę nauczyciela. W razie wątpliwości zadają pytania dotyczące wykonania pracy. Następnie zapoznają się akcesoriami na stoliczkach. Dzieci wymieniają kolejne czynności. Dzieci przystępują do wykonania pracy plastycznej. Dzieci starają się prace skończyć. Sprzątają a w tym czasie prace wysychają, dzieci tworzą kontury. Dzieci spontanicznie oceniają prace. Wypowiadają się chętnie, każde ma możliwość wyrażenia się. Dzieci odczuwają radość z dobrze wykonanej pracy, każde z nich jest świadome swoich możliwości. Dzieci pomagają przenieść prace, wskazują swoje prace nauczycielowi. |
Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wypowiedzi. Pobudzenie wyobraźni poprzez bodźce słuchowe. Na stolikach muszą być przygotowane środki dydaktyczne. Każde dziecko tworzy indywidualnie swoją wizję wymarzonych wakacji, techniką „mokre w mokrym” według własnej inwencji. W trakcie wykonywania przez dzieci prac plastycznych nauczyciel dopinguje dzieci, pomaga, doradza, w razie potrzeby tłumaczy jeszcze raz sposób wykonania., ale nie wyręcza dzieci. Podczas gdy dzieci tworzą w tle leci muzyka Vivaldiego. Nauczyciel musi upewnić się, że wszystkie dzieci zapoznały się z techniką i rozumieją jej zasady. Wtedy dopiero może kontynuować zajęcie. Zwrócenie uwagi na czynności porządkowe. Ponadto naucz. zwraca uwagę na zgodne współdziałanie w grupie. Nauczyciel wysłuchuje cierpliwie, bardzo uważnie słucha interpretacji dzieci aby potem móc podsumować ich wypowiedzi N. podkreśla rolę wyobraźni dzieci, chwali za kreatywne rozwiązania. N. l pyta dzieci czego nowego doświadczyły posługując się tą techniką, co im się podobało,(nowe barwy, co dzieje się z plamą), co można zmienić, czy chciałyby powtórzyć takie zajecie w przyszłości. |
Opis techniki mokre w mokrym.
Kartkę z bloku rysunkowego lub technicznego zwilżamy wodą przy pomocy gąbki. Można kartkę delikatnie „prać”- zgniatać i wycisnąć nadmiar wody.
Na mokrej powierzchni malujemy akwarelami, plakatowymi farbkami lub tuszem. Farbka powinna być dobrze rozcieńczona wodą. Linie powinny być płynne i swobodne. Kolory powinny się zlewać, łączyć ze sobą. Można również nakrapiać kartkę tworząc nieregularne plamki. Można również rozdmuchiwać farbkę i plamki za pomocą słomki. Malujemy na podany temat. Ostatni element to rysowanie konturów tuszem po wyschnięciu farby. Podkreśli to kształt namalowanych przedmiotów lub postaci , oddzieli jedną płaszczyznę od drugiej, określi szczegóły.