Konspekt lekcji wychowawczej
Temat: Przeciw korupcji.
Cele:
Uczeń- zna drogi działania mające na celu zapobieganie korupcji,
potrafi kształtować świadomość przeciwdziałania się korupcji, jako zjawisku patologicznemu,
potrafi pracować w grupie.
Metoda: drama, burza mózgów, mapa myśli.
Forma: grupowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne: kolorowe kartki, tablica, flamastry, instrukcje dla grup, kreda.
Tok lekcji
I. Wprowadzenie
Coraz częściej słyszymy(używamy) terminu korupcja, czy zetknęliście się kiedyś z tym słowem, jakie zachowanie i sytuacje kojarzą się wam z tym pojęciem.(burza mózgów).
Informacje nauczyciela
Korupcja znana była już mieszkańcom starożytnej Asyrii, a dwa tysiące lat temu w Indiach pewien minister napisał traktat na temat tego zjawiska. W dziejach Polski także można odnaleźć wiele przykładów zachowań korupcyjnych- choćby masowe przekupywanie szlachty przez magnaterię oraz dwory europejskie, jakiego dokonywano przed wolnymi elekcjami. Za pieniądze kupowano dostęp do urzędów publicznych, a nawet tytuły szlacheckie. W XIX wieku w carskiej Rosji załatwienie czegokolwiek w urzędzie wymagało zapłacenia łapówki, urzędnicy uważali bowiem, że pensje dostają tylko za pracę dla cara i jeśli mają podejmować jakieś działania czy decyzje na rzecz zwykłych obywateli, należą im się za to osobne pieniądze. Praktyka brania łapówek przez urzędników była tak rozpowszechniona, że władze uważały, iż pensje urzędnicze powinny być bardzo małe no bo po co wydawać państwowe pieniądze, skoro sami urzędnicy zadbają o to, by mieć dostatecznie wysokie dochody.
Od tego czasu minęło bardzo wiele lat, ale zjawisko czerpania dodatkowych korzyści ze swojego urzędu wcale nie znikło - i to nie tylko w Rosji. Spotykamy się z nim właśnie wszędzie, choć na bardzo różną skalę- w jednych krajach takich jak Dania, Finlandia, Szwecja czy Kanada jest czymś bardzo rzadkim, w innych jak Uzbekistan, Nigeria czy Indonezja- bardzo częstym.
Wykorzystywanie swego stanowiska, czy pełnionej funkcji publicznej- polityka, sędziego, urzędnika, dyrektora szpitala- w celu bezprawnego wzbogacenia siebie lub swoich bliskich nazwane jest korupcją. Inaczej mówiąc, korupcja to wykorzystywanie władzy lub funkcji publicznej dla celów prywatnych i korzyści.
II. Treść nowej lekcji
Dzielimy klasę na trzy grupy. Każda grupa ma za zadanie odegranie wylosowanej scenki.
grupa
Twój kolega po raz kolejny nie zdał egzaminu na prawo jazdy.
Zadaniem grupy 1. jest przedstawienie scenki zachowania się kolegi w sytuacji kiedy egzaminator sugeruje uiszczenie ”dodatkowej opłaty” za zdany egzamin oraz zachowanie się egzaminatora kiedy dodatkowa opłata za zdany egzamin jest proponowana przez własnego kolegę.
grupa
Warunki szpitalne w których znalazła się bliska wam osoba nie są najlepsze. Chcąc zapewnić jej jak najlepszą opiekę proponujecie „prezent” pielęgniarce. Pielęgniarka sugeruje, że niezbędne będą dodatkowe koszty z waszej strony. Jaka powinna być wasza reakcja? Jak powinna zachować się pielęgniarka?
Grupa 2. ma za zadanie przedstawienie odpowiednich scenek dotyczących tej sytuacji.
grupa
W czasie podróży autobusem kontrola biletów wykazała, że nie macie ważnego biletu na przejazd. Jak zachowacie się w sytuacji gdy kontroler proponuje wam „dogadanie się”. Co zwykle proponują podróżni, aby uniknąć kar.
Grupa 3. ma za zadanie przedstawienie scenki dotyczącej tej sytuacji.
Polecenie nauczyciela:
Przedstawcie najczęściej spotykane reakcje osób skorumpowanych i będących przeciw korupcji.
III. Przyczyny korupcji
Polecenie nauczyciela
Na podstawie odegranych scenek wymieńcie najczęściej spotykane przyczyny korupcji.
Uczniowie wypisują propozycje na kolorowych kartkach, które zostają przyklejone na tablicy.
IV. Podsumowanie
„Jak zapobiegać korupcji?”
Na zakończenie lekcji uczniowie przedstawiają swoje pomysły „Jak zapobiegać korupcji?” w postaci mapy myśli.
V. Ewaluacja lekcji
ANKIETA
Czy jesteś zadowolony z metod pracy zaproponowanych podczas lekcji?
Tak nie nie mam zdania
Jak oceniasz swój udział podczas pracy w grupach?
1 2 3 4 5 6
3. Jaka była atmosfera w twojej grupie?
1 2 3 4 5 6
zła --------------------------------> bardzo dobra
4.Jak oceniasz aktywność członków grupy?
1 2 3 4 5 6
5. Jak oceniasz efekty pracy swojej grupy?
1 2 3 4 5 6
6. Gdybyście temat realizowali jeszcze raz co należałoby zrobić inaczej?
......................................................................................................................
Opracowanie:
Małgorzata Kwiatkowska
Jacek Pypeć
Źródła:
1. Materiały na stronie internetowej: www.ceo.org.pl
2
4