Scenariusz lekcji otwartej- przyroda klasa V
Czas: 45 minut
Temat: ORGANIZM CZŁOWIEKA
Cele:
Poznawcze: -zapoznanie z pojęciami: „anatomia”, „histologia”
-zapoznanie z pojęciami: „narząd”, „organ”, „układ”, „tkanka”
-poznanie kilku układów i narządów budujących organizm człowieka
Kształcące: -utrwalenie pojęcia: „komórka”
-znajomość funkcji życiowych organizmów
-rozumienie, że człowiek jest kręgowcem i należy do ssaków
-umiejętność porządkowania elementów budowy organizmu człowieka zgodnie z ich wzrastająca organizacją
-umiejętność wyjaśnienia funkcji niektórych układów budujących organizm człowieka
-umiejętność wskazania położenia niektórych wybranych narządów (żołądka, serca, kręgosłupa, mózgu, płuc) na sylwetce człowieka
Wychowawcze: -umiejętność pracy w grupie
-znajomość zasad pracy w zespole
-umiejętność pełnienia ról w grupie
-aktywność na lekcji
Metody:
-praca z podręcznikiem
-mapa mentalna
-praca w grupie
-pokaz
Środki dydaktyczne:
-atlas przyrodniczy
-plansza przedstawiająca sylwetkę człowieka
-podręcznik, karty pracy
Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa
Faza organizacyjna
Sprawdzenie pracy domowej
-Liderzy grup sprawdzają pracę domową i meldują nauczycielowi, czy wszyscy są przygotowani do lekcji.
Wprowadzenie do tematu lekcji
przypomnienie pojęcia: „organizm”
b) podział organizmów na samożywne i cudzożywne
c) klasyfikacja organizmu człowieka do kręgowców
Faza realizacyjna
Nauczyciel wprowadza uczniów w nowy dział „Człowiek”, wyjaśnia pojęcie ”anatomia”
Podanie tematu i celów lekcji
Zapisanie tematu do zeszytu
Praca w grupach (I)
-Nauczyciel prosi liderów grup o wylosowanie zadań do wykonania
-Każdy zespół otrzymuje inne zadanie (wyjaśnia pojęcia: KOMÓRKA, TKANKA, ORGAN, NARZĄD, PRZYKŁADY NARZĄDÓW, UKŁAD- praca z podręcznikiem str. 168)
-Zespół, który jest gotowy sygnalizuje to przez podniesienie do góry rąk.
-Nauczyciel prosi sprawozdawców o umieszczenie wykonanych zadań na tablicy i odczytanie ich.
Wspólne porządkowanie pojęć według wzrastającej funkcji w organizmie
-KOMÓRKA
-TKANKA ( nauczyciel wyjaśnia pojęcie „histologia”)
-NARZĄD- przykłady narządów
-UKŁAD
Na podstawie wykonanego zadania uczniowie uzupełniają karty pracy i wklejają je do zeszytu.
KARTA PRACY:
Połącz pojęcia z opisami w taki sposób, aby otrzymać prawidłowe definicje.
Komórka
Grupa komórek o podobnej budowie wspólnym pochodzeniu, pełnią określona funkcję w organizmie
Tkanka
Zespół narządów, które współdziałają ze sobą i wykonują określone czynności
Narząd
Podstawowy element budujący wszystkie organizmy żywe
Układ
Część organizmu spełniająca określone funkcje
Uzupełnij tekst
Ciało człowieka, podobnie jak wszystkich tkanek organizmów żywych, zbudowane są z ..................... Ich grupy tworzą ................, spełniające określone zadania. Grupy tkanek budują ................... Tworzą one ściśle ze sobą współpracujące ...................
Praca w grupach (II)
-Liderzy grup losują zadania do wykonania
(plansze przedstawiające układami człowieka oraz karty z zadaniami do wykonania.
Na podstawie plansz z układami uczniowie maja za zadanie rozpoznać układ i określić jego funkcję)
-Grupa która wykonała zadanie sygnalizuje to przez podniesienie ręki.
-Sprawozdawcy grup umieszczają prace z wykonanym zadaniem i tworzą mape mentalną:
MAPA MENTALNA
układ kostny
układ oddechowy
ORGANIZM
układ mięśniowy
układ krwionośny
układ pokarmowy
-uczniowie wymieniają najważniejsze organy podanych układów i ich funkcje
Przyporządkowanie narządów (serce, płuca, kręgosłup, żołądek, mózg) i umieszczenie w odpowiednich miejscach na sylwetce człowieka
-zadanie to wykonuje członkowie zespołów, którzy jeszcze nie byli u tablicy
Faza podsumowująca
Wspólne odpowiadanie na pytanie
jest nim narząd który pompuje krew.
są nimi płuca i żołądek.
dzięki niemu możemy utrzymać pionową postawę ciała
na przykład mięśniowa , kostna lub nerwowa.
układ odpowiedzialny za trawienie pokarmów
Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej
- ćw. 1, 2, 3 str. 95
Samoocena
- uczniowie otrzymują kartki samooceny
zadania były...........................
praca w grupie była..............................
MOJA OCENA:..........
Zrozumienie treści lekcji...............................................