SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI ZDROWOTNEJ METODĄ RUCHU ROZWIJAJĄCEGO
WERONIKI SHERBORNE
Temat: WESOŁA GIMNASTYKA
Obszar edukacyjny: MOJE BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE
Treści programowe: Wykorzystanie naturalnej potrzeby ruchu dziecka w ćwiczeniach i zabawach opartych na metodzie Weroniki Sherborne.
Cel ogólny: Zapoznanie z elementami ćwiczeń ruchowych wg Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Nauka współdziałania i partnerstwa.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
ma świadomości własnego ciała i ciała partnera;
potrafi nawiązać kontakt z partnerem i współpracuje z nim;
orientuje się w przestrzeni;
ma poczucie własnej wartości i pewności siebie;
posiada poczucie bezpieczeństwa i zaufania do drugiego człowieka;
potrafi twórczo myśleć, jest kreatywne przy muzyce ;
czerpie radość ze wspólnej zabawy z partnerem i rodzicem/opiekunem;
słucha i poprawnie wykonuje polecenia nauczycielki;
Metoda: Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.
Forma: zespołowa, w parach i indywidualna.
Pomoce: magnetofon, płyty.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Powitanie - zabawa integracyjna:
Dzieci tańczą przy muzyce. Na przerwę w muzyce, dzieci dobierają się parami i witają się w sposób podany przez nauczycielkę, np. rękami, nosami, kolanami, czołami.
2. Zabawa ruchowa z opowieścią przy muzyce:
A gimnastyka dobra sprawa
Dla nas wszystkich to zabawa
Ręce w górę, w przód i w bok
Skłon do przodu w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos - bis
Ćwiczenia indywidualne
1. „Marsz” - maszerowanie i bieganie z podnoszeniem wysoko kolan.
2. „Przyciąganie nóg” - przyciąganie nóg do ciała do pozycji siadu skulnego.
3. „Ślizgawka” - ślizganie się w kółko na brzuchu i na plecach.
4. „Moje stopy” - dotykanie podłogi stopami, piętami, palcami (szybko, wolno - na siedząco).
5. „Turlanie” - leżenie na plecach i turlanie się po podłodze.
Ćwiczenia „z”
6. „Uśmiechnij się do mnie” - dzieci siedzą przodem do siebie, trzymając się za ręce. Wymieniają uśmiechy, dotykają się czołami, pocierają nosami, brodami. Pokazują sobie wzajemnie nos, buzię, porównują swoje ręce.
7. „Spójrz na mnie” - jedno dziecko w pozycji leżącej na brzuchu - drugie w klęku rozwartym obejmuje nogami ciało pierwszego dziecka. Nachylając się zagląda w twarz dziecka raz z prawej, raz z lewej strony (skręty głowy w lewo i w prawo).
8. „Naleśnik” - dziecko leży na plecach, ręce wzdłuż ciała. Drugie „zwija go w naleśnik”, „smaruje dżemem, posypuje cukrem” i „kroi”. Potem zmiana ról.
9. RELAKS - masaż pleców partnera. Dziecko siedzi plecami do drugiego dziecka, które rysuje na plecach rytm wierszyka (zmiana ról).
Grzeje słonko, grzeje słonko
Idą słonie, idą słonie
Pędzą konie po betonie
Pada, pada drobny deszczyk
Czy poczułaś/eś (...imię dziecka) dreszczyk?
Ćwiczenia „przeciw”
10. „Przepychanie” - dzieci w parach siedzą na dywanie plecami do siebiei próbują się przepychać.
11. „Paczka” - dziecko zwija się w kłębek na dywanie a kolega próbuje je „rozwiązać” (zmiana ról).
12. „Przepychanie dłońmi” - dzieci w parach w siadzie skrzyżnym naprzeciw siebie, otwarte dłonie oparte o dłonie partnera, dzieci przepychają się dłońmi.
Ćwiczenia „razem”
13. „Rowerek” -dzieci leżą na plecach, stopami opierają się o stopy partnera, kreślą wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”.
14. „Prowadzenie ślepca” - dziecko trzyma kolegę za rękę, który ma zamknięte oczy i prowadzi go.
15. „Tunel” - dzieci tworzą tunel w klęku podpartym, po kolei pojedynczo dzieci przechodzą pod „tunelem”.
Zakończenie
16. Zabawa integracyjna z rodzicami/opiekunami - „Magiczna liczba siedem”.
17. „Fotelik” - rodzic w siadzie skrzyżnym, dziecko plecami opiera się i rodzica, wspólne kołysanie się przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej - miarowe oddychanie.
18. „Pożegnanie” - żegnamy się wyklaskując sylaby dłońmi o podłogę, kolana, nad głową (do-wi-dze-nia).