Scenariusz przedszkolnego ,, Powitania wiosny”
Cele ogólne - wykorzystanie nabytych wiadomości o mijającej i rozpoczynającej się porze roku
wykorzystanie umiejętności w trakcie działań indywidualnych i grupowych
rozwijanie mowy i myślenia
identyfikowanie się z grupą
Cele szczegółowe - dziecko zna pierwsze oznaki wiosny
potrafi współpracować w zespole
rozpoznaje i nazywa symbole charakterystyczne dla każdej pory roku
potrafi zaśpiewać piosenkę o wiośnie
potrafi wypowiedzieć się na określony temat
umie odrysować i pokolorować wzór
potrafi rozwiązać zagadkę
potrafi odtworzyć rytm kolejnych elementów
Metoda - aktywizująca, zadaniowa
Forma - zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne - karty z narysowanymi cechami zimy i wiosny, ilustracje z postaciami bajkowymi zakryte kartką z 6 okienkami, wzory sukien, szablony na suknię, farby, zagadki wiosenne, sylweta wiosny, klocki, arkusze ze sznurem korali, wycięte elementy na korale, kukła Marzanny, upominki
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
1. Inscenizacja dz. 6-letnich - ,,Przyjście wiosny” Jana Brzechwy.
2.Rozpoczęcie konkursu ,, Pierwszego dnia wiosny was witamy
i do wspólnej zabawy teraz zapraszamy
wśród nas maluchów i starszaków tutaj mamy
i wszystkich do gier i zagadek pęknie zapraszamy”.
3.,,Suknia pani Wiosny”- ozdabianie malowaniem.
Do konkursu przystępują kolejni przedstawiciele grup. Na stolikach leżą wycięte z arkusza papieru wzory sukien, które należy ozdobić. Dzieci mają szablony do odrysowania ołówkami na sukni (kwiaty, motyle, ptaki, listki), które należy pomalować estetycznie w czasie trwania konkursu. Ocena punktowa dla grup przydzielona zostanie przez nauczyciela.
4. Piosenka - ,,Precz zimo zła”.
Prowadzący osłuchuje dzieci z piosenką.
5.,,Postacie bajkowe” - rozpoznawanie po fragmentach ilustracji co to za postać, z jakiej jest bajki.
Troje kolejnych dzieci z każdej grupy losuje zasłoniętą 6 okienkami ilustrację. Wyrzucona ilość oczek na kostce wskaże, które okienka na ilustracji otwieramy. Przedstawiciela próbują odgadnąć bajkę. Jeśli nie, rzucają kostką ponownie, aby odkryć kolejne okienko. Jeśli wypadnie nr okienka już otwarty - grupa traci kolejkę. Maksymalną ilość pkt. Otrzymuje ta grupa, która odgadła pierwsza. Kolejne grupy po 1 punkcie mniej.
6.Piosenka - ,,Precz zimo zła”.
7.,,Witamy - żegnamy” - segregowanie cech zimy i wiosny.
Przedstawiciele grup odkrywają kolejno karty udzielając odpowiedzi: ,,żegnamy” lub ,,witamy” nazywając przy tym to co przedstawia karta.
Za każdą dobrą odpowiedź na konto grupy zalicza się 1 pkt.
8.Piosenka - ,,Precz zimo zła”.
9.,,Wiosenne zagadki”- reprezentanci grup przystępują do odgadywania czytanych zagadek. Za każdą prawidłową odpowiedź grupa otrzymuje 1 pkt.
10.Piosenka - ,,Precz zimo zła”.
11.,,Dom dla pani Wiosny”- zadaniem dzieci jest ułożenie z klocków domu, w którym zmieści się sylweta p. wiosny. Wygrywa najwyższy dom, który nie ulegnie zniszczeniu. Czas trwania odmierza muzyka.
12..Piosenka - ,,Precz zimo zła”.
13..,,Korale pani Wiosny”.
Ostatnia grupa przedstawicieli ma za zadanie dokończenie wzoru narysowanego sznura korali na arkuszu papieru. Dzieci układają wg wzoru wycięte elementy. Wygrywa ta grupa , która zrobi to najszybciej i prawidłowo.
14.Piosenka - ,,Precz zimo zła”.
15.Podsumowanie wyników i zapowiedź wyjścia na dwór.
16.,,Korowód z Marzanną”- wyjście na dwór i zniszczenie symbolu zimy a powitanie wiosny gaikiem.
17. Zakończenie wspólnych zabaw rozdanie upominków.