ZATWIERDZAM
(Stopień, imię, nazwisko)
..................................... (Data) |
ZEZWALAM NA PONOWNE UŻYCIE |
||
|
Stopień, imię, nazwisko |
Data |
Podpis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PLAN KONSPEKT
Do przeprowadzenia zajęć ze „Szkolenia inżynieryjno-saperskiego”
z żołnierzami plutonu KOL
w dniu 22.03.2005r.
TEMAT:
Budowa pojedynczych okopów oraz ukryć dla ludzi i sprzętu - praktyczne wykonanie okopu do pozycji leżącej.
CEL:
uczyć żołnierzy wykonywania okopów strzeleckich do strzelania w postawie leżąc;
uczyć szkolonych wykorzystywania przedmiotów terenowych przy urządzaniu stanowiska strzeleckiego.
CZAS: 2 *45′
MIEJSCE: Ośrodek szkolenia inżynieryjno - saperskiego
FORMA: Ćwiczenia praktyczne.
BIBLIOGRAFIA:
„Podręcznik żołnierza wojsk zmechanizowanych” Szkol. 591/78
„Materiały do szkolenia inżynieryjno-saperskiego”
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE ZAJĘĆ:
Ubiór szkolonych - polowy.
Oporządzenie etatowe z bronią.
Plansza poglądowa.
Łopatka piechoty
ZAGADNIENIA SZKOLENIOWE:
Właściwości ochronne terenu i sposoby ich wykorzystania w walce.
Przystosowanie przedmiotów terenowych na stanowiska strzeleckie.
Praktyczna budowa okopów do strzelania w postawie strzeleckiej leżąc.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE:
A W czasie przygotowania zajęć:
Trzy dni przed zajęciami:
zatwierdzić konspekt;
zapoznać instruktorów (dowódców drużyn) z zagadnieniami, czasem przeznaczonym na ich realizację, ubiorem i miejscem prowadzenia zajęć oraz podać im termin instruktażu;
Dwa dni przed zajęciami:
przeprowadzić instruktaż z dowódcami drużyn;
Dzień przed zajęciami:
sprawdzić znajomość zagadnień przez instruktorów (dowódców drużyn);
W dniu zajęć:
w rejonie pododdziału sprawdzić wygląd zewnętrzny żołnierzy oraz ich wyposażenie.
B W toku zajęć:
zajęcia prowadzić ćwiczeniem praktycznym w drużynach.
zwracać szczególną uwagę na metodyczne szkolenie żołnierzy przez instruktorów (dców drużyn); w przypadku stwierdzenia rażących niedociągnięć przerywać natychmiast szkolenie w drużynie (drużynach), wzywać dcę dr. (dców dr.) i omawiać zauważone błędy;
wymagać właściwego zachowania się dowódców dr. oraz zgodnego z regulaminem wydawania komend;
zwracać uwagę na czynności wykonywane przez ćwiczących;
w części końcowej sprawdzić stopień przyswojenia tematu przez szkolonych oraz kompletność zabezpieczenia materiałowego zajęć.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Lp. |
Zagadnienia |
Czynności dowódcy plutonu (kierownika zajęć) |
Czynności dowódców drużyn (instruktorów) |
|
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
10′ |
„Pluton na moją komendę - rozejść się” „D-cy dr do wyznaczonych miejsc ćwiczeń odmaszerować” Po czym dodaję: „Wykonać zbiórki w drużynach”
|
Dcy dr. stoją na zbiórce i słuchają.
Dcy drużyn maszerują do miejsc ćwiczeń. Odpowiadają: „ROZKAZ” i podają kolejno: „1 dr i 2 dr na moją komendę w szeregu - zbiórka”. Po ustawieniu się drużyn w szeregu ich d-cy samodzielnie występują przed szyk swoich drużyn i podają: „SPOCZNIJ”. |
1. |
II CZĘŚĆ GŁÓWNA
Właściwości ochronne terenu i sposoby ich wykorzystania w walce.
10' |
Następnie podaję: „Dcy dr. - ćwiczyć zagadnienie”. Podchodzę do dcy dr. i kontroluję sposób nauczania zagadnienia.
Nakazuję na początku zapoznać żołnierzy z właściwościami ochronnymi terenu, a dopiero po opanowaniu tego elementu przez wszystkich żołnierzy na przejście do nauczania sposobów wykorzystania tych właściwości w walce, następnie zezwalam na ćwiczenie praktyczne. Oceniam pracę dców dr. Notuję uwagi.
Po zakończeniu nauki zagadnienia nakazuję dcom dr: „Dcy drużyn, kończyć ćwiczenie”. Po wykonaniu polecenia nakazuję: „Instruktorzy, przystąpić do nauki drugiego zagadnienia”.
|
Robią zwrot w kierunku dcy pl. i odpowiadają: „ROZKAZ”. Następnie robią zwrot w kierunku drużyny i rozpoczynają szkolenie podając: „BACZNOŚĆ - uczył was będę rozpoznawać właściwości ochronnych terenu oraz sposobów ich wykorzystywania w walce”. Dcy dr. przechodzą dalej do szkolenia wg karty pracy - modelem podstawowym. Rozpoczynają szkolenie od zademonstrowania właściwości ochronnych terenu, a następnie ze sposobami ich wykorzystania w walce. Następnie przechodzą do szkolenia praktycznego. Zwracają uwagę na występujące błędy i nieprawidłowości.
Odpowiadają: „ROZKAZ”. Wykonują zbiórki w drużynach.
|
2. |
Przystosowanie przedmiotów terenowych na stanowiska strzeleckie.
15' |
Podchodzę do d-cy drużyny i kontroluję sposób nauczania zagadnienia.
Nakazuję na początku przedstawić żołnierzom przedmioty terenowe przystosowane na stanowiska strzeleckie, a następnie zapoznać żołnierzy z cechami jakimi powinni charakteryzować się wybrane miejsce na stanowisko strzeleckie. Nakazuję przeprowadzić pluton w miejsce gdzie znajdują się wykonane wcześniej pokazowe stanowiska strzeleckie.
Oceniam pracę dców dr. Notuję uwagi.
Po zakończeniu nauki zagadnienia nakazuję dcom dr: „Dcy drużyn, kończyć ćwiczenie”. Po wykonaniu polecenia nakazuję: „Instruktorzy, przystąpić do nauki drugiego zagadnienia”.
|
Robią zwrot w kierunku dcy pl. i odpowiadają: „ROZKAZ”. Następnie robią zwrot w kierunku drużyny i rozpoczynają szkolenie podając: „BACZNOŚĆ - uczył was będę przystosowania przedmiotów terenowych na stanowiska strzeleckie”. Dcy dr. przechodzą dalej do szkolenia wg karty pracy - modelem podstawowym. Rozpoczynają szkolenie od zademonstrowania przedmiotów terenowych przystosowanych na stanowiska strzeleckie, a następnie zapoznać żołnierzy z cechami jakimi powinno charakteryzować się wybrane miejsce na stanowisko strzeleckie. Pokazują i omawiają poszczególne rodzaje okopów strzeleckich Zaznaczają, że pojedynczy okop strzelecki do strzelania w postawie leżąc jest najprostszym ukryciem, które umożliwia dogodne prowadzenie ognia oraz zapewnia ochronę przed środkami rażenia. Tego rodzaju okop wykonuje się w styczności z przeciwnikiem, gdy brak jest naturalnych przedmiotów terenowych. Odpowiadają: „ROZKAZ”. Wykonują zbiórki w drużynach.
|
3. |
Praktyczna budowa okopów do strzelania w postawie leżącej.
50' |
Podchodzę do dcy dr. i kontroluję sposób nauczania zagadnienia. Nakazuję na początku przedstawić żołnierzom zasady okopywania się, a dopiero po opanowaniu tego zagadnienia przez wszystkich żołnierzy zezwalam na ćwiczenia praktyczne. Nakazuję, aby szkoleni wykonywali okopy strzeleckie w miejscach wcześniej przez siebie wybranych. Nakazuję, aby szkoleni wykonywali okopy strzeleckie najpierw do postawy leżąc. Oceniam pracę dców dr. Notuję uwagi. Nakazuję dcom drużyn ocenić wykonanie stanowisk strzeleckich przez szkolonych.
Po zakończeniu nauki zagadnienia nakazuję dcom dr: „Dcy drużyn, kończyć ćwiczenie”.
|
Robią zwrot w kierunku dcy pl. i odpowiadają: „ROZKAZ”. Następnie robią zwrot w kierunku drużyny i rozpoczynają szkolenie podając: „BACZNOŚĆ - uczył was będę wykonywania okopów do strzelania w postawie leżącej - SPOCZNIJ" Dcy dr. przechodzą dalej do szkolenia wg karty pracy - modelem podstawowym. Rozpoczynają szkolenie od nakazania szkolonym zajęcia wcześniej wybranych miejsc na stanowiska strzeleckie. Następnie nakazują szkolonym wykonać stanowisko strzeleckie do postawy leżąc, a po jego wykonaniu dokonują oceny poprawności wykonania. Zwracają uwagę na występujące błędy i nieprawidłowości. Oceniają szkolonych. Odpowiadają: „ROZKAZ”. Wykonują zbiórki w drużynach, a następnie podają komendę: „Rozejść się”.
|
|
III CZĘŚĆ
5' |
Przejmuję dowodzenie podając: „Pluton na moją komendę, w dwuszeregu - Po czym:
|
Dcy dr. stoją na zbiórce i słuchają. |
OPRACOWAŁ
....................................